Najväčší kartel v Kolumbii ovládol svet. Jeho bossa prirovnávajú k Escobarovi, o pomoc žiadal pápeža
- Otoniela mnohí prirovnávajú ku kráľovi kokaínu
- Do USA prepašoval viac ako 100-tisíc kilogramov drog
- O pomoc žiadal aj pápeža Františka
- Otoniela mnohí prirovnávajú ku kráľovi kokaínu
- Do USA prepašoval viac ako 100-tisíc kilogramov drog
- O pomoc žiadal aj pápeža Františka
Keď v roku 2012 Kolumbiu obletelo video zo zatknutia obchodníka s drogami Daniela „El Loco“ Barerru, niečo úplne nesedelo. Vtedajší prezident Juan Manuel Santos síce tvrdil, že Barerra je posledný z veľkých kápov, ale ako sa neskôr ukázalo, nemal úplne pravdu.
Na videu spútaný Barerra dokonca sám varuje strážcov zákona pred mužom, ktorého opakovane nazýva zvieraťom. Pred mužom zvaným Otoniel.
Otoniel alebo Dairo Antonio Úsuga, bol skutočným šéfom jedného z najväčších drogových kartelov Clan del Golfo (známy aj ako Autodefensas Gaitanistas de Colombia), ktorý vo svete organizovaného zločinu funguje takmer dve dekády.
Otoniel pochádza z Úraba, regiónu na severe Kolumbie, hraničiaceho s Panamou. Je považovaný za najhľadanejšieho kolumbijského bossa od čias Escobara.
Vládol kruto a bez súcitu. Dnes sa za všetko ospravedlňuje. S Escobarom ho však spája ešte niečo. Osud menom Bloque de Búsqueda.
Tohto roku začiatkom augusta Otoniela konečne odsúdili za pašovanie drog do USA na 45 rokov väzenia, informuje portál BBC. Rozhodol o tom federálny súd v Brooklyne v štáte New York. Trest smrti ihneď zamietli.
Po odpykaní trestu Otoniela totiž odsúdia aj v domovine. Toto je príbeh Daira Antonia Úsuga a jedného z najmocnejších drogových kartelov vôbec Clan del Golfo.
Notorious Colombian drug trafficker Dairo Antonio Usuga David, also known as Otoniel, sentenced to 45 years in US prison https://t.co/3IhiyP8lH5 pic.twitter.com/V6GKpgJPZR
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 8, 2023
Úspech raketovou rýchlosťou
Clan del Golfo vyrástol z násilného polovojenského hnutia známeho ako Autodefensas Unidas de Colombia v roku 2006 a postupne sa vyformoval do hybridného spojenia organizovaného zločinu a polovojenskej skupiny. Prostredníctvom štruktúry franšízového systému klan v priebehu 15 rokov bojoval s ozbrojenými skupinami, ako sú Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) či Národná oslobodzovacia armáda (ELN).
Postupne sa Clan del Golfo stal najväčšou organizáciou obchodujúcou s drogami v Kolumbii. Vplyv klanu bol dokonca taký veľký, že si iné organizované skupiny u nich „kupovali“ pašovanie kokaínu.
Časom si Clan del Golfo vytvoril spojenia s inými zločineckými skupinami naprieč svetom – cez mexický Sinaloa Cartel, talianske mafiánske skupiny až napokon balkánske siete.
Ťažili zlato a zdevastovali prírodu
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa Dairo Antonio Úsuga dostal k moci?
- O čo a ako prosil kartelový boss pápeža Františka?
- Ako sa mu podarilo skrývať sa v kolumbijskej džungli a kto mu robil spoločnosť?
- V čom majú s Pablom Escobarom rovnaký osud?
- Z akého dôvodu chcel nižší trest a prečo to sudkyňa odmietla?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie