Mimoriadna situácia na Slovensku končí. Vláda dnes stanovila presný dátum

  • Vláda dnes rokovala o zrušení výnimočného stavu v súvislosti s pandémiou
  • Mimoriadna situácia skončí 15. septembra
  • Dotkne sa to nelegálnych migrantov
Premiér Ľudovít Ódor
Ľudovít Ódor TASR/Pavol Zachar
  • Vláda dnes rokovala o zrušení výnimočného stavu v súvislosti s pandémiou
  • Mimoriadna situácia skončí 15. septembra
  • Dotkne sa to nelegálnych migrantov

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorá na Slovensku trvala viac než tridsať mesiacov, sa blíži ku koncu.

Vláda schválila jej oficiálne odvolanie, ktoré vstúpi do platnosti 15. septembra o 6:00 ráno, píše TASR. Zrušenie mimoriadneho stavu podľa Ľudovíta Ódora umožní vyhostenie tých nelegálnych migrantov, ktorí nepochádzajú so Sýrie, kde je vojna.

Mimoriadna situácia končí, prichádzajú zmeny

„Po vyhlásení mimoriadnej situácie uznesením vlády SR z 11. marca 2020 boli vytvorené podmienky na prijatie opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti v súvislosti s ohrozením verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 a toho času pominuli dôvody na ďalšie trvanie mimoriadnej situácie,“ priblížil vládny kabinet.

Zrušenie mimoriadneho stavu tak dovolí vyhostiť nelegálnych migrantov prichádzajúcich z iných krajín ako Sýrie, kde prebieha vojna. Týka sa to podľa premiéra Ľudovíta Ódora niekoľkých desiatok ľudí.

Ódor už v auguste avizoval, že je snaha o zrušenie mimoriadnej situácie v súvislosti s COVID-19. Upozorňoval však, že sa treba zaoberať naviazanosťou niektorých opatrení na mimoriadny stav pre koronavírus, prípadne ich presunúť na druhý mimoriadny stav. V pondelok (11. septembra) deklaroval, že opatrenia, ktoré zabezpečujú pomoc občanom, sa nerušia.

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila vláda od 12. marca 2020. V súčasnosti na Slovensku platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

S migrantami policajtom pomáhajú aj vojaci

Prílev nelegálnych migrantov už pomáhajú polícii zvládať profesionálni vojaci. Aktívne ich spolupracuje približne 350. Zvládať situáciu s tranzitnou migráciou by polícii pomohlo aj zrušenie povinnosti vydávať nevyhostiteľným cudzincom potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska.

Zhodli sa na tom štátny tajomník Ministerstva vnútra Martin Královič a policajný viceprezident Damián Imre. „V tejto chvíli už máme viac ako 13 miest, kde vieme vybavovať migrantov, ktorých nevieme vyhostiť, a ktorým na základe zákona musíme vydávať potvrdenie o zotrvaní, ktoré ich sem na Slovensko motivuje dnes prísť,“ vyhlásil Imre.

Potrebu zmeny vo vydávaní potvrdení zdôraznil aj Královič. Vyzval poslancov, aby v pondelok (11. septembra) podporili mimoriadnu schôdzu k novele, čo napokon tiež prispelo k schváleniu zrušenia mimoriadnej situácie.

Príslušníci Ozbrojených síl SR v súčasnosti podľa Královiča pomáhajú pri transporte, logistike, presúvaní migrantov po celom Slovensku, strážení objektov cudzineckej polície či zabezpečovaní verejného poriadku.

Kapacity polície nepostačujú

Podľa policajného viceprezidenta prichádza pomoc vojakov v čase mimoriadnej krízy, keď kapacity polície na vybavovanie nepostačujú, aby sa obyvatelia najmä južných prihraničných okresov cítili bezpečne. Podotkol, že nasadenie vojakov nie je v takýchto situáciách výnimočné ani v zahraničí.

„Po vyhodnotení rizík a situácie budeme žiadať možno viac príslušníkov OS SR, alebo ich budeme uvoľňovať,“ dodal. Ocenil aj poskytnuté technické prostriedky na transport migrantov. Vyzdvihol tiež službu nasadených policajtov.

Imre pripustil, že polícii trvalo dlhšie, kým presvedčila rezort obrany o opodstatnenosti nasadenia vojakov. Pomoc armády však podľa neho prišla v pravý čas.

Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký ocenil debaty predstaviteľov štátu so zástupcami susedných krajín. Verí, že čoskoro oslovia aj príslušnú eurokomisárku. „Problém treba riešiť nielen na území Slovenska,“ poznamenal.

Výsledky očakáva aj od komunikácie s maďarskými kolegami. Ako deklaroval, polícia nikdy neustúpi od preverovania osôb v informačných systémoch tak, aby sa nestávalo, že prídu nežiadané osoby alebo sa budú voľne pohybovať bez vedomia polície. Rovnako apeloval na poslancov Národnej rady SR, aby schválili zmeny vo vydávaní potvrdení.

Štátny tajomník deklaroval aj komunikáciu so samosprávami. V uplynulých dňoch hovoril napríklad s primátormi Únie miest Slovenska či prednostami okresných úradov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá