Ukrajina má za sebou úspešný týždeň: Na Kryme sa rozpútalo dronové peklo
- Tento týždeň došlo k viacerým úspešným ukrajinským protiútokom
- Krajina v nich plánuje ešte viac pritvrdiť
- Tento týždeň došlo k viacerým úspešným ukrajinským protiútokom
- Krajina v nich plánuje ešte viac pritvrdiť
Tento týždeň došlo k viacerým úspešným ukrajinským protiútokom na Krymský polostrov. Strely zasiahli viaceré vojnové lode a rakety.
Ako píše portál BBC, odhadované škody sa šplhajú až k miliarde libier. „Stratégia má dva hlavné ciele,“ hovorí Oleksandr Musiienko z kyjevského Centra pre vojenské a právne štúdie.
„Vytvoriť nadvládu v severozápadnej časti Čierneho mora a oslabiť ruské logistické možnosti pre ich obranné línie na juhu pri Tokmaku a Melitopole,“ dodáva Musiienko. Podľa neho tak operácie na polostrove sú koordinované s protiofenzívou na juhu krajiny.
Najnovšie útoky
Rusko zostrelilo v noci na nedeľu 17. septembra jeden ukrajinský dron na okraji Moskvy a šesť ďalších smerujúcich na anektovaný polostrov Krym. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, informuje TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a DPA.
Protivzdušná obrana zastavila dronové útoky pri západnom, severozápadnom a východnom pobreží Krymu, tvrdí ministerstvo. Ďalší dron podľa neho zostrelili v Istrinskom okrese západne od Moskvy. Starosta metropoly, Sergej Sobianin, na sociálnej sieti napísal, že obete ani škody dosiaľ nehlásili. Správy nebolo možné nezávisle overiť a Ukrajina sa k nim bezprostredne nevyjadrila.
Viac útokov dronmi
Ukrajinský námorný dron vo štvrtok poškodil ruskú vojenskú loď Samum vyzbrojenú raketami. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroje z prostredia Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU).
Podľa týchto zdrojov dron Sea Baby ruskú loď zasiahol neďaleko vstupu do prístavu Sevastopoľ. Dron zasiahol zadnú pravú stranu plavidla a spôsobil mu významné poškodenie. SBU použila experimentálny model dronu, ktorý je schopný prevádzky v búrke, pričom mu vysoké vlny slúžia na krytie, ako píše SITA.
Portál The Guardian informuje, že Ukrajina bude môcť uskutočniť viac útokov na ruské lode. „Bude viac dronov, viac útokov a menej ruských lodí. To je isté,“ povedal Ukrajinský minister, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri budovaní dronového priemyslu na Ukrajine, pre agentúru Reuters.
Rusko popiera protiútok
Ruské ministerstvo obrany v sobotu poprelo, že ukrajinské sily dobyli obec Andrijivka na frontovej línii v blízkosti mesta Bachmut v Doneckej oblasti. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.
„Nepriateľ sa nevzdal plánov na dobytie Artemivsku (ruský názov pre Bachmut) a pokračoval v útočných operáciách… Neúspešne sa pokúšal vytlačiť ruské jednotky z Kliščivky a Andrijivky,“ uviedol ruský rezort obrany vo vyhlásení.
Andrijivka leží asi 14 kilometrov južne od zničeného Bachmutu, ktorý ruské sily dobyli v máji po najdlhších a najkrvavejších bojoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári. Ukrajinská armáda oznámila oslobodenie Andrijivky v piatok.
Ukrajinský generálny štáb hlásil aj „čiastočný úspech“ neďaleko Kliščivky južne od Bachmutu. Agentúra Reuters pripomenula, že správy z bojiska nedokáže nezávisle overiť.
Lode plné obilia
Do ukrajinských čiernomorských prístavov mieria prvé dve nákladné lode s cieľom naložiť obilie pre africké a ázijské štáty. S odvolaním sa na podpredsedu ukrajinskej vlády, Olexandra Kubrakova, o tom informuje agentúra AFP.
Kyjev v auguste oznámil vytvorenie dočasného humanitárneho koridoru v Čiernom mori so zámerom obísť ruskú námornú blokádu, ktorá pretrváva od 17. júla, keď od tzv. čiernomorskej obilnej iniciatívy jednostranne odstúpilo Rusko.
Britská spravodajská služba naznačila, že Rusko možno zhromažďuje rakety na útok na ukrajinskú energetickú sieť túto zimu, uvádza Sky News.
„Rusko vie, kde sa nachádzajú kľúčové uzly energetickej infraštruktúry, keďže všetky boli vybudované v ére Sovietskeho zväzu. V dôsledku minuloročných trvalých útokov na ukrajinskú energetickú sieť sa však miestni obyvatelia stali odolnejšími a vyvinuli pracovné riešenia,“ napísal vojenský expert Sean Bell pre portál Sky News.
Zdroje: BBC, The Guardian, TASR, SITA, Sky News