Sčerneli jej končatiny a začali zlyhávať obličky. Žena po konzumácii kontaminovanej ryby bojuje o život

  • Kamarátka tejto ženy uviedla, že žena je momentálne v kóme
  • Baktéria je problémom najmä pre ľudí s oslabenou imunitou
Na snímke je pokrm z ryby
Ilustračný obrázok Unsplash/lalo Hernandez
  • Kamarátka tejto ženy uviedla, že žena je momentálne v kóme
  • Baktéria je problémom najmä pre ľudí s oslabenou imunitou

Spravodajský portál tn.cz informuje o žene zo Spojených štátov, ktorá už pár mesiacov bojuje o život. Komplikácie spôsobila konzumácia tilapie kontaminovanej nebezpečnou mäsožravou baktériou.

Kamarátka tejto ženy uviedla, že žena je momentálne v kóme. Mala totiž čierne prsty, nohy a spodnú peru. Zároveň jej zlyhávali obličky a mala sepsu. Žene museli amputovať všetky končatiny.

V rybe bola nájdená vzácna mäsožravá baktéria Vibrio vulnificus, ktorú za bežných okolností možno nájsť v surových morských plodoch. Nakaziť sa touto baktériou sa dá dvojako. V prvom rade ide o konzumáciu niečoho, čo je ňou kontaminované. Nakaziť sa však dá aj tak, že človek s ranou alebo čerstvým tetovaním vojde do vody, v ktorej baktéria žije. 

Baktéria je problémom najmä pre ľudí s oslabenou imunitou.

Vibrio baktéria má viac ako tucet druhov, ktoré môžu spôsobiť chorobu známu ako vibrióza. Niektoré môžu spôsobiť otravu krvi, závažnú črevnú infekciu alebo závažnú kožnú infekciu, pri ktorej odumierajú časti končatín.

Najnebezpečnejší je druh je Vibrio vulnificus. Ide o „mäsožravú“ baktériu, ktorá podľa CDC môže spôsobiť vážnu infekciu, takzvanú nekrotizujúcu fasciitídu, pri ktorej zasiahnuté mäso odumiera.

Mnoho prípadov sa v dôsledku infekcie končí amputáciou končatiny. Nakazenie vírusom končí často fatálne. Približne 1 z 5 prípadov je smrteľný, niekedy do jedného alebo dvoch dní po prepuknutí ochorenia.

Baktéria vyčíňala aj v Európe

Letná sezóna je nielen obľúbeným časom dovoleniek, ale aj čas, keď sa enormne darí mnohým baktériám a patogénom.

Jedných z nich je aj mäso „požierajúca“ baktéria Vibrio. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vydalo v roku 2021 upozornenie, v ktorom ľudí varovalo, že baktéria má ideálne podmienky pre výskyt vo viacerých európskych krajinách. Na túto skutočnosť ECDC upozornilo na svojom účte na Twitteri.

Na mape, ktorá predpovedá riziko výskytu Vibrio na päť dní, boli ako oblasti s extrémnym rizikom vyznačené aj obľúbené turistické destinácie Slovákov.

Turisti mali zvýšiť opatrnosť, ak sa nachádzali v blízkostí Čierneho mora v Bulharsku, Turecku, Rumunsku, na Ukrajine alebo v Moldavsku.

Stredné alebo nižšie riziko hlásilo ECDC aj v celom Baltskom mori, od Nemecka a Dánska cez Lotyšsko a Estónsko po Švédsko a Rusko.

Ďalšia žena zomrela po konzumácii sardiniek

Vo Francúzsku zomrela na botulizmus žena, ktorá minulý týždeň zjedla v reštaurácii v Bordeaux sardinky. Otrávilo sa aj ďalších 12 ľudí, ktorí jedli v rovnakej reštaurácii a teraz sa podrobujú liečbe, píše TASR podľa stredajšej správy agentúry AFP.

Botulizmus je závažné neurologické ochorenie, ktoré vzniká konzumáciou nesprávne skladovaných potravín obsahujúcich jed botuloxín. Prejavuje sa ochrnutím svalov, ktoré trvá niekoľko týždňov, pričom najväčším nebezpečenstvom je postihnutie dýchacích svalov. Botulizmus je smrteľný v približne piatich až desiatich percentách prípadov.

Francúzske úrady v utorok večer uviedli, že reštaurácia Tchin Tchin Wine Bar v Bordeaux na juhozápade krajiny si podávané sardinky sama skladovala.

Štátna príslušnosť zosnulej ženy, ktorá mala údajne 32 rokov, nebola bezprostredne známa. Miestna nemocnica v stredu informovala, že urgentnú starostlivosť stále poskytuje 12 otráveným ľuďom, päť z nich dýcha pomocou prístrojov.

Podľa jedného z lekárov sú medzi otrávenými aj občania USA, Írska a Kanady. Uviedol tiež, že do vlasti sa vrátil liečiť jeden otrávený Nemec a jeden obyvateľ Barcelony.

Všetci nakazení jedli sardinky v reštaurácii Tchin Tchin Wine Bar od 4. do 10. septembra. Botulizmus má inkubačnú dobu niekoľko dní, takže zdravotnícke úrady zatiaľ nedokázali vylúčiť ďalšie prípady tohto ochorenia.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: tn.cz, TASR, Twitter, CDC

Najnovšie videá

Trendové videá