Začínal u poslanca Smeru, dnes urobí všetko preto, aby Fico nezložil vládu. Kto je Michal Šimečka?
- Dnes stojí na čele najrýchlejšie rastúcej strany
- Startitup sa pozrel na príbeh Michala Šimečku
- Dnes stojí na čele najrýchlejšie rastúcej strany
- Startitup sa pozrel na príbeh Michala Šimečku
V sobotu (30. 9.) sa konali predčasné parlamentné voľby. Ako sme ťa informovali o výsledkoch, s jasným náskokom vyhrala strana Smer-SSD, no hneď za ňou stojí už spomínaná najrýchlejšie rastúca strana Progresívne Slovensko. V závese stojí strana Hlas-SD.
To, ako sa Smeru podarí poskladať koalíciu, a to, prečo môže byť Peter Pellegrini veľmi „drahou nevestou“, sa dozvieme už čoskoro.
Na čele Progresívneho Slovenska, alebo aj PS, stojí Michal Šimečka. Kto je tento politik, ktorému sa za pár mesiacov podarilo vzkriesiť stranu a dostať ju na popredné priečky v prieskumoch? Startitup sa pozrel na jeho cestu do vrcholnej politiky.
„Ešte sme si to možno neuvedomili, ale na Slovensku nám vyrástol politik prvej európskej ligy,“ hodnotí Šimečkov najbližší spolupracovník pre Startitup.
Michal Šimečka je rodený Bratislavčan, syn známeho novinára, publicistu, spisovateľa a disidenta Martina Milana Šimečku. Jeho starý otec, Milan Šimečka, bol významným filozofom, disidentom a signatárom Charty 77, v ktorej podpisovatelia upozorňovali na porušovanie občianskych a politických práv v Československu.
Mladý Šimečka vyrastal teda v intelektuálnom prostredí, a ako sám priznáva, politické diskusie boli v ich rodine na dennom poriadku. Niet divu, že sa od mala zaujímal o spoločenské dianie, hoci ambície stať sa politikom v tom čase ešte nemal.
Z evanjelického lýcea až na Oxford
Študoval na evanjelickom lýceu v Bratislave a po maturite sa prihlásil na Karlovu univerzitu v Prahe na Fakultu sociálnych vied, kde študoval politológiu a medzinárodné vzťahy. V rámci prednášok sa tam opäť stretol s filozofickou zložkou kresťanstva.
Je teda zrejmé, že v mladosti získal dobré základy kresťanskej viery, hoci nie je praktizujúcim kresťanom. „Ja k tomu mám obrovský rešpekt, vážim si, že som mohol také vzdelanie dostať,“ povedal Šimečka v podcaste Na gauči.
Po skončení bakalárskeho štúdia v Prahe v rokoch 2006 – 2008 získal štipendium na Oxfordskej univerzite na St Anthony’s College. Doktorát získal v roku 2012 na Nuffield College, Oxford.
View this post on Instagram
O svojom vysokoškolskom štúdiu sa vyjadruje ako o mimoriadne inšpiratívnom období.
„Roky na Oxfordskej univerzite a predtým na Karlovej univerzite v Prahe mi ukázali, že dokážeme bez problémov obstáť medzi najlepšími z celého sveta – ale aj to, aké rezervy má vzdelávací systém na Slovensku. Kľúčom je nezľaknúť sa a poctivo makať, každý jeden deň,“ vyznáva sa politik na stránkach Progresívneho Slovenska.
Popri štúdiu sa venoval najmä športu, hral futbal, ktorý si obľúbil ešte v detstve. Pomerne rýchlo však pochopil, že profesionálnym hráčom sa pravdepodobne nestane, napriek tomu v behu na dlhé trate aj dnes dosahuje pozoruhodné výsledky.
Po škole mu najviac sadlo písanie
Michal Šimečka si už počas štúdií v Prahe vyskúšal prácu žurnalistu. Medzi rokmi 2002 a 2004 písal pre denník SME a následne dva roky pracoval pre Financial Times v Prahe. Počas oxfordských rokov sa stal na čiastočný úväzok analytikom politického rizika v spoločnosti Exclusive Analysis v Londýne a na istý čas zamieril aj na akademickú pôdu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto je Michal Šimečka?
- Aká je jeho politická či novinárska minulosť
- Ako sa dostal na čelo Progresívneho Slovenska?
- Čo si o ich volebnom neúspechu v roku 2020 myslí politológ Mesežnikov
- Čo je podľa politológa Štefančíka problémom Progresívneho Slovenska
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity