PRIESKUM: Smer uteká PS-ku a Hlasu, OĽANO rastie, Kollár by skončil pred bránami parlamentu
- Najnovší predvolebný prieskum vidí ako víťaza volieb stranu Smer
- Narástlo OĽANO, prepadlo sa hnutie Sme rodina
- Do parlamentu by sa dostali aj SaS, SNS a KDH
- Najnovší predvolebný prieskum vidí ako víťaza volieb stranu Smer
- Narástlo OĽANO, prepadlo sa hnutie Sme rodina
- Do parlamentu by sa dostali aj SaS, SNS a KDH
Z prieskumu agentúry Ipsos pre denník Pravda vyplýva, že vo volebných preferenciách naďalej vedie strana Smer-SD. Voľby v septembri by vyhrala si ziskom 20,3 percenta hlasov.
Na druhej priečke by skončilo Progresívne Slovensko so 17,2 percenta hlasov. Top trojku by uzavrel Hlas-SD, ktorý by získal 13,1 percenta.
Ako píše TASR, do parlamentu by sa dostali aj hnutie Republika (8,6 percenta), Koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia (8,2 percenta), SaS (6,1 percenta), SNS (5,6 percenta) a KDH (5,3 percenta).
Pred bránami parlamentu by zostali Sme rodina (4,2 percenta), Aliancia (4 percentá), Demokrati (3,4 percenta), ĽSNS (2,6 percenta).
Strana Modrí, Most-Híd by mala 0,9 percenta, Maďarské fórum 0,6 percenta a iné strany by volilo 0,9 percenta.
Smer-SD by získal v parlamente 36 mandátov. PS by malo 31 poslancov, Hlas-SD 23, koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia a hnutie Republika zhodne po 15. SaS by mala 11 mandátov, SNS desať a KDH deväť mandátov.
Prieskum bol vykonaný na reprezentatívnej vzorke 1026 respondentov starších ako 18 rokov v dňoch 15. až 19. septembra.
Voličom so zdravotným postihnutím môžu pomôcť
Voliči, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nevedia písať a čítať, môžu v parlamentných voľbách hlasovať s pomocou inej osoby. Umožňuje to zákon o podmienkach výkonu volebného práva. Pred hlasovaním o tom musia upovedomiť okrskovú komisiu.
Takýto volič môže vziať so sebou do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá mu upraví hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie.
„Obidve osoby pred vstupom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov člen okrskovej volebnej komisie poučí o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a o skutkovej podstate trestného činu volebnej korupcie,“ upozorňuje Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe.
Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju môže v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen okrskovej volebnej komisie.
Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom.
Pri strate obec voličovi nový hlasovací preukaz nevydá
Hlasovací preukaz vydá obec voličovi len raz, pri prípadnej strate mu nový nevydá. Ak už raz volič hlasovací preukaz dostal, nemôže bez neho voliť ani v mieste svojho bydliska. Vyplýva to z vyjadrenia Ministerstva vnútra (MV) SR.
Hlasovací preukaz na voľbu mimo trvalého bydliska je možné vybaviť osobne najneskôr do piatka 29. septembra. Treba oň požiadať obec, v ktorej má volič trvalý pobyt. Hlasovať sa s ním dá kdekoľvek na Slovensku.
„Vzhľadom na skutočnosť, že volič nevie preukázať skutočnosť, že preukaz stratil, nie je mu možné vydať ďalší hlasovací preukaz. V prípade vydávania hlasovacích preukazov za stratené, respektíve nenájdené, zapatrošené by vznikla vysoká miera nedôvery vo výsledky volieb,“ vysvetlil pre TASR pred časom hovorca MV Matej Neumann.
Priblížil, že ak by mal volič dva hlasovacie preukazy, mohol by teoreticky hlasovať dvakrát v dvoch volebných miestnostiach. Preto v prípade straty preukazu nový nedostane.
Volič môže požiadať o hlasovací preukaz osobne v úradných hodinách obce, najneskôr tak môže urobiť deň pred voľbami. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba, a to tiež najneskôr deň pred voľbami.
Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Pravda