Slováci utekajú z krajiny: Až 700-tisíc ľudí v USA deklarovalo, že má slovenské korene
- Každý rok zo Slovenska odídu tisíce Slovákov
- Len v USA sa k slovenskej identite prihlásilo skoro 700-tisíc ľudí
- Každý rok zo Slovenska odídu tisíce Slovákov
- Len v USA sa k slovenskej identite prihlásilo skoro 700-tisíc ľudí
Zo Slovenska každoročne odídu tisíce mladých ľudí. Mnohí z nich odcestovali za štúdiom či prácou, mnohí sa vrátili, no viacerí sa v zahraničí usadili. Faktom však je, že takýchto ľudí neprestajne pribúda.
Najmä mladí Slováci sa počas posledných rokov doslova rozleteli do sveta. Ako uvádzame v našom článku, za posledných 15 rokov opustilo Slovensko viac ako 300-tisíc prevažne mladých ľudí a mnohí ďalší o tom uvažujú.
Podľa posledného sčítania obyvateľstva najviac Slovákov žije práve v Spojených štátoch, kde sa aktuálne nachádza 750-tisíc obyvateľov Slovenska. Hovoria o tom aj dáta zverejnené federálnym úradom Census Bureau, ktorý má v USA sčítanie na starosti. Slováci teda zrejme život v USA obľubujú.
Pri sčítaní ľudu v USA v roku 2020 bolo historicky prvýkrát umožnené respondentom, vrátane tých, ktorí sa identifikujú ako belosi alebo černosi, uviesť viacero etnických identít či komunít. Úrad zaznamenal celkovo približne 300 rôznych etnických komunít a 1 200 kmeňov alebo iných označení pôvodu pôvodných obyvateľov.
Slovenské korene tak podľa úradu priznalo až skoro 700-tisíc Slovákov, čo bola 28. najčastejšia odpoveď v skupine všetkých nacionalít. Portál NPR pripomína, že najviac ľudí sa identifikovalo s anglickým (46,6 milióna ľudí), nemeckým (takmer 45 miliónov ľudí) alebo írskym (38,6 milióna ľudí) pôvodom.
Slováci život v USA obľubujú
V Slovenskom sčítaní druhé miesto obsadili naši českí susedia, kde podľa údajov žije až 350-tisíc Slovákov. Nasleduje Kanada (150-tisíc), Spojené kráľovstvo (110-tisíc), Maďarsko (100-tisíc), Rakúsko (50-tisíc), Srbsko (42-tisíc), Rumunsko (25-tisíc), Poľsko (12-tisíc), Ukrajina (12-tisíc) a Chorvátsko (10-tisíc).
Census Bureau oznámil, že pri sčítaní ľudu v roku 2020 dostal viac ako 350 miliónov odpovedí na otázky týkajúce sa rasy a etnickej príslušnosti, čo predstavuje obrovský nárast oproti sčítaniu z roku 2010.
Lákavé ponuky pre Slovákov
Ako sme ťa ešte dávnejšie informovali, pokiaľ ide o dočasné presťahovanie sa, Slováci majú najväčší záujem zamestnať sa v zahraničí v oblasti poľnohospodárstva a najviac reagujú na pozíciu zberača. Ponuky práce však nájdu skôr v iných odvetviach. Spoločnosť Profesia o tom informovala v tlačovej správe.
Najviac pracovných ponúk, ktoré sú vhodné aj pre ľudí zo Slovenska, eviduje portál Profesia.sk v Nemecku. V tejto krajine zamestnávatelia inzerujú viac než 350 ponúk práce. Približne dve stovky príležitostí záujemcovia nájdu aj v susednom Rakúsku. Zamestnať sa však môžu aj na jednom zo stovky pracovných miest v Holandsku.
Pre uchádzačov a uchádzačky o prácu v zahraničí je k dispozícii najviac pracovných ponúk v oblasti dopravy, špedície a logistiky. Zamestnávatelia aktuálne inzerujú takmer dve stovky takýchto pracovných príležitostí. Viac než 150 pracovných ponúk v zahraničí je v sektore stavebníctva a realít.