Predseda KDH Majerský v Diskusnom Klube: Zbytočná byrokracia pôjde preč, na parlament si veríme
Do novej časti relácie Startitup Diskusný Klub prijal pozvanie župan Prešovského samosprávneho kraja a predseda politickej strany KDH Milan Majerský.
S moderátorom Šimonom Žďárskym sa venovali primárne voľbám, ktoré na Slovensku prebehnú už 30. septembra – diskusia sa venovala aj ambíciám strany KDH či aktuálnemu politickému dianiu. O čom spolu hovorili?
Na parlament si tentokrát verí
KDH sa v posledných dvoch parlamentných voľbách do Národnej rady nedostalo. Majerský však verí, že na tretíkrát sa KDH do parlamentu už dostane, pričom vysvetľuje, že obdobie mimo parlamentných lavíc strane prospelo.
„Bola to taká vnútorná očista, nabrali sme nových členov a v tom je veľká sila. Títo členovia sú tu nielen na to, aby chodili a schôdzovali, ale sú to najmä nové odborné posily v rámci jednotlivých oblastí.“
Na otázku moderátora, prečo KDH dve volebné obdobia v parlamente vynechalo, vysvetľuje, že sa v tej dobe nediali žiadne zásadné personálne obmeny.
„Stále kandidovali tí istí ľudia a možno už to bola aj únava materiálu. Ja som vďačný aj tým, ktorí tam boli a zohrali významnú úlohu v zápase s mečiarizmom a s mnohými kauzami, ktoré sa diali v rámci Slovenska a slovenskej politiky. Ale príde čas, že ten politik už je unavený, už má svoje roky a potrebujeme doplniť ten stav ďalšími novými ľuďmi.“
Majerský navyše poukazuje na úspešnú kontaktnú kampaň, kde s ľuďmi podľa jeho slov rieši ich reálne problémy. „Pevne verím, že prejdeme do parlamentu, a ak budeme mať dostatočne silné karty v rukách, tak budeme aj pri zostavovaní vlády,“ uzatvoril diskusný blok predseda kresťanských demokratov.
Povolebné priority: Zdravotníctvo, školstvo a podnikatelia
Predseda KDH svoj zoznam priorít otvoril zdravotníctvom. „To je to, prečo chceme ísť do politiky, a to, prečo chceme robiť politiku v zdravotníctve – dnes už sa ľudia nevedia dostať k lekárovi, nemajú dobrú kvalitnú zdravotnú starostlivosť.“
Výpočet dôležitých tém nasleduje školstvo, ktoré je podľa Majerského chlebom ďalšej generácie, a uzatvára ho témou sociálnych vecí, čo podľa predsedu KDH znamená primárne starostlivosť o chorých, rodiny, seniorov a o ľudí odkázaných na pomoc.
V separátnom segmente sa moderátor Startitup pýtal predsedu KDH aj na podnikateľské prostredie, kde sa Majerský vyslovil za podporu živnostníkov a podnikateľov, ktorí vytvárajú hodnoty pre štát. Majerský je presvedčený, že živnostníci a podnikatelia majú byť kostrou slovenskej ekonomiky.
Ako jedno z riešení navrhuje zaviesť jednoduché živnostenské licencie. Inšpirovať sa vraj dá v zahraničí, kde si cez aplikáciu alebo na pošte osoba kúpi daňovú licenciu a môže začať podnikať prakticky okamžite. „Zbytočná byrokracia pôjde preč, papierovačky pôjdu preč (…) Neviem, prečo to ešte niekto nevymyslel.“
Podľa KDH je takéto riešenie dôležité aj preto, lebo prvé kroky mnohých absolventov nebudú smerovať na Úrad práce, no môžu rovno začať podnikať a prispievať do ekonomiky. Pri určitých príjmoch by síce takýto podnikateľ zrejme i tak musel vyplniť napríklad daňové priznania, no podnikateľské začiatky by podľa plánu KDH boli výrazne odbremenené od byrokracie.
KDH chce o vyučovaciu hodinu menej
Predseda KDH Majerský sa po podnikateľskom segmente opäť vrátil k téme školstva, keďže to s podnikaním podľa jeho slov súvisí. Majerský v skratke apeluje na to, že nie každý môže chodiť na gymnázium a stať sa právnikom, filozofom či sociológom, pretože potrebujeme aj technické profesie, ktoré sú dnes navyše veľmi dobre platené.
Docieliť to chce napríklad podporou a rozšírením duálneho vzdelávania, teda už ustáleného systému, kde študenti stredných škôl popri štúdiu začínajú za reálnu mzdu pracovať a získavajú prax a aj plynulý prechod do full-time zamestnania. „Ja keď som sa stal županom pred piatimi rokmi, tak sme mali v rámci duálneho vzdelávania 82 žiakov. Dnes ich máme 1 340,“ vysvetľuje Majerský, ktorý je v súčasnosti aj županom prešovskej samosprávy.
Pri školstve navyše navrhuje aj zrušenie jednej vyučovacej hodiny týždenne, vďaka čomu by sa učitelia mohli viac venovať žiakom. „Školský program KDH bol vyhodnotený ako jeden z najlepších.“ (=Majerský odkazuje na rebríček neziskovky INESS – pozn. red.)
Znižovanie obecných administratív po vzore zahraničia
Na pretras prišla aj téma komunálnej reformy, o ktorej Majerský hovorí, že ide o Kolumbovu ženu – teda každý o nej hovorí, no nikto ju nevidel, lebo by vraj stála politický kapitál. (=Komunálna reforma sa týka primárne zníženia počtu obcí do tzv. clustrov s cieľom znížiť administratívne náklady – pozn.red.)
Majerský upokojuje, že reforma je potrebná a dá sa robiť tak, aby obce neprišli o svoju identitu alebo boli rušené – akurát už nebudú samostatným administratívnym celkom a spoločne sa bude spravovať skupina priľahlých obcí než každá samostatne. „Funguje to tak v Česku, v Poľsku, rozvoj tam bol zabezpečený. KDH je odvážna politická strana a my do toho určite pôjdeme.“
Fajka zrejme naozaj zhasla, KDH znie presvedčene
Majerský tému spravodlivosti otvoril jasným vyhlásením, že neplánuje rušiť Špeciálnu prokuratúru a je preňho neprijateľná spolupráca s koaličným partnerom s takýmito plánmi – spolupracovať nechce ani so stranami, ktoré by zasahovali do prebiehajúcich vyšetrovaní.
Z povolebnej spolupráce vyškrtol Smer-SD a „extrémistov“. Moderátor Šimon Žďársky po otázke zistil, že medzi extrémistov Majerský zaraďuje nielen strany Republika a Kotlebovci – ĽSNS, ale aj Progresívne Slovensko.
„Ja osobne a aj členovia KDH pokladajú za extrém progresivistické experimenty, ktoré tu hrozia. Ja si myslím, že ak má Progresívne Slovensko naozaj v pláne presadzovať politiku v rámci gender ideológie alebo LGBT agendy, tak jednoducho s nimi ísť do vlády nemienime. Toto je pre nás červená čiara.“
Problém nájsť konsenzus s Progresívnym Slovenskom očakáva aj v otázke jadrovej energetiky, kde je PS podľa Majerského naladené skôr obmedzovať jadrovú energiu, ktorú KDH považuje za kľúčovú a chce ju zaradiť medzi obnoviteľné zdroje.
Predseda KDH sa na záver dotkol aj pohľadu Progresívneho Slovenska na spaľovacie motory, kde podľa neho treba k téme pristupovať opatrnejšie, pričom upozorňuje aj na nedokončené úlohy. „Stále nie je doriešená otázka, čo s lacnými elektromobilmi z Číny. Európska komisia musí jasne stanoviť pravidlá a hranice odkiaľ-pokiaľ.“
Kresťanský rozmer v politike má zabezpečiť aj Mikloško
„KDH sa snaží dať aj do súčasnej politickej strany alebo hnutia, ako je KDH aj ten kresťanský rozmer,“ vysvetľuje Majerský. Zdôrazňuje však, že prvky evanjelia nie sú o tom, že KDH má s niekým neustále zápasiť – keď sa moderátor pýtal na kresťanské hodnoty poslankyne Anny Záborskej, známej z interrupčnej agendy.
Majerský v Diskusnom klube zdôraznil, že ochrana života sa nemá týkať len obdobia medzi počatím a narodením, no celého života. „Keď sa dieťa narodí, musí mať kam chodiť do škôlky. Bude mať mama po skončení materskej dovolenky prácu? Bude mať dobrú kvalitnú školu, vysokú školu a potom prácu? Bude sa mať o toho človeka kto postarať, keď už bude v dôchodkovom veku?“ pýta sa predseda KDH, zdôrazňujúc, že ľudský život a ľudská dôstojnosť sú to hlavné, čomu sa chce v politike venovať.
Stabilné kresťanské hodnoty podľa predsedu KDH zostávajú, silnou kartou bude František Mikloško. „Mikloško je možno takým personifikačným zobrazením toho, že tie hodnoty máme stále rovnaké. On počas jeho 30 rokov v politike vždy dokázal pomenovať veci – aj tie, čo neboli pre nikoho príjemné alebo čo mu vytvorili nepriateľov. Ale vždy stál za hodnotami a obhajoval tých, ktorí potrebujú pomoc.“
Veľký počet členov je podľa Majerského výhoda
Moderátor Šimon Žďársky sa Milana Majerského pýtal aj na to, či je vlastne dobré, že má KDH až 6 500 členov a či nehrozí riziko, že jednotlivé stranícke štruktúry budú bažiť po moci. Majerský zdôrazňuje, že práve vďaka silnému počtu členov má KDH rozvinuté dôležité regionálne štruktúry a je aktívna aj v regionálnej politike, kde má približne 250 starostov a primátorov.
Neplatí podľa neho fakt, že členovia len čakajú na nejaký štátny „flek“ – svoju prácu si podľa Majerského robia z presvedčenia. „Pracujú ako mestskí obecní poslanci, niektorí celých 33 rokov, máme starostov, ktorí sú päť či šesť volebných období po sebe. To už je známka kvality.“
Pre viac rozhovorov so zaujímavými osobnosťami a o aktuálnej politickej situácii sleduj aj ďalšie epizódy relácie Diskusný Klub.