Matovič informuje o podaní trestného oznámenia na Jaroslava Haščáka
- Líder OĽANO pred voľbami podáva trestné oznámenie na Jaroslava Haščáka
- Nedávno obvinili Richarda Sulíka, že komunikoval so spoluzakladateľom Penty
- Líder OĽANO pred voľbami podáva trestné oznámenie na Jaroslava Haščáka
- Nedávno obvinili Richarda Sulíka, že komunikoval so spoluzakladateľom Penty
Igor Matovič po sérii tlačoviek pár dní pred predčasnými voľbami informoval o podaní trestného oznámenia na Jaroslava Haščáka. Spoluzakladateľa finančnej skupiny Penta spomína už niekoľko dní na svojich tlačových besedách, ktoré primárne venoval vládnemu exkolegovi Richardovi Sulíkovi. Zároveň si posvietil aj na Jaroslava Haščáka, ktorého obvinil z paktovania práve so Sulíkom.
Dnes Matovič prezradil, že práve o podanom trestnom oznámení informuje tentokrát v teréne, a nie na centrále Obyčajných ľudí ako obvykle. S oznámením pred médiami vyrukoval pred budovou prezídia policajného zboru.
Matovič na besede uviedol, že právnici Jaroslava Haščáka ho nekontaktovali a keby tak urobili, aj tak by s nimi nekomunikoval.
„Ja som dostal odkaz od zdravotnej poisťovne Dôvera, že by sa chceli stretnúť, prípadne aj s pánom Haščákom. Povedal som im, že kedykoľvek, no Haščák by najprv musel previesť nemocnicu Bory na štát, lebo ju ukradol chorým ľuďom,“ ozrejmil exminister financií s tým, že konal vo verejnom záujme. „Asi sa im nepáčilo, že sme sa mali stretnúť na ministerstve financií, lebo by sa tam nedali robiť biznisy.“
Trestné oznámenie podáva Matovič až teraz, pretože hodnovernú komunikáciu obdržal len nedávno. „To, čo som v nej videl, je hodnoverné pre mňa, a tak podávam na Haščáka trestné oznámenie.“ Konštatuje, že ide o masívnu korupciu s cieľom voľby ľuďom ukradnúť.
Na otázku, či Haščák figuruje aj v troch príbehoch, ktoré Matovič nedávno predstavil, Matovič uviedol, že to spolu nesúvisí. „Ani Haščák, ani Sulík sa nepoučili zo svojej minulosti. Chcel by som, aby do volieb potvrdili, že komunikácia je hodnoverná.“
Matovič svoju dôveryhodnú osobu definuje ako niekoho, koho pozná dlhé roky. Zároveň ide o človeka, ktorý už Matovičovi dodal v minulosti komunikáciu medzi Kočnerom a Šufliarskym. „Nemám najmenší dôvod pochybovať o tom, že tieto informácie sú dôveryhodné.“ Uviedol tiež, že túto časť komunikácie dostal Matovič zadarmo, za ďalšie by musel, zrejme, platiť.
Podľa Matoviča osoba, ktorá mu nahrávky dodala, nechcela na oplátku nič. „Zrejme sleduje verejný záujem.“
Obvinenia na adresu Sulíka
Igor Matovič sa venuje spomínanej dvojici v posledných dňoch na svojich tlačovkách a na exministrovi hospodárstva nenechal zatiaľ suchú nitku. V nedeľu odštartoval sériu kritických tlačoviek na adresu Richarda Sulíka. Obvinil ho, že v čase, keď stál na čele rezortu hospodárstva, mal konať na základe pokynov Jaroslava Haščáka.
Z údajnej komunikácie, ktorú zverejnil, vyplýva, že sa dohadoval o postupe, napríklad pri téme dofinancovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne, práve so spolumajiteľom Penty.
Podľa Matoviča mala riešiť Haščákovu agendu Jana Bittó Cigániková, ktorá mala dostávať ako protislužbu PR články v periodikách vydavateľstva, ktoré má pod palcom práve Penta.
Tri príbehy
Počas včerajšieho dňa zase Matovič vyrukoval na tlačovke s obvineniami, že Sulík počas pôsobenia vo vláde mal „sabotovať“ tri zahraničné megainvestície týkajúce sa Slovenska.
Matovič počas tlačovky avizoval, že predstaví tri tajomné príbehy, ktoré sa skrývali za konaním Richarda Sulíka. Prvý príbeh sa mal odohrať hneď na začiatku Matovičovej vlády a mal súvisieť so spoločnosťou Volkswagen. Malo prebehnúť stretnutie medzi Sulíkom a predstaviteľmi firmy.
„To stretnutie dopadlo katastrofálne, až tak, že po pár dňoch z vedenia firmy sa nám ozvali s tým, či sa môžu stretnúť s premiérom vlády, pretože zažili niečo, čo ešte nezažili,“ povedal.
Podľa vedenia automobilky sa mal správať arogantne a vedenie firmy bolo rozhodnuté neriešiť biznis práve na Slovensku. „Tak sa k nim arogantne správal, že boli rozhodnutí neurobiť investíciu, šancu,“ opísal expremiér.
Matovič dodal, že automobilka kontaktovala úrad vlády a riešila investíciu tajne, tak, aby sa o obchode nedozvedel Sulík.
Druhý príbeh sa podľa expremiéra taktiež týka veľkého investora a má sa týkať U.S. Steel Košice. Teda veľkej oceliarskej megafirmy, ktorá je podľa Matoviča pre Slovákov kľúčová.
Matovič opisoval, ako sa dozvedel, že U.S. Steel chce fabriku odpredať. Tohto kroku sa vláda obávala. „Pokúsili sme sa s nimi rokovať, a ak mali nejaké požiadavky, chceli sme im vyjsť v ústrety,“ okomentoval Matovič. Vládnym špeciálom predstavitelia vlády leteli do Pittsburghu, kde mali rokovať s vedením americkej firmy. Rokovania viedol aj Matovič.
„Na začiatok boli rokovania ťažké a mal som pocit, že o americkú investíciu na východe prídeme,“ opísal Matovič. Postupne sa ľady prelomili a rokovania sa javili stále v optimistickejšom svetle.
Matovič tvrdí, že rokovali o vrátení fabriky do štátnych rúk, s týmto ale nemal súhlasiť práve minister hospodárstva.
Trestné oznámenie podáva aj Haščák
Finančník Jaroslav Haščák bude v súvislosti s obsahom tlačových konferencií lídra hnutia OĽANO a priatelia Igora Matoviča realizovať viacero právnych krokov vrátane trestných oznámení. Haščákovo stanovisko poskytol TASR jeho advokát Martin Škubla.
„V tejto súvislosti bude Jaroslav Haščák realizovať viacero právnych krokov vrátane trestných oznámení, keďže aj vďaka tlačovke Igora Matoviča vyšlo najavo viacero vážnych podozrení z trestnej činnosti,“ uvádza sa v stanovisku.
Haščák odmieta, že by exministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) sľuboval protislužby v médiách. Zároveň sa domnieva, že komunikácia, ktorú prezentoval Matovič, „mohla byť vymyslená či upravená tak, aby vyznievala spôsobom, ktorý sa hodí Igorovi Matovičovi v predvolebnom boji“.
Matovič zverejnil v nedeľu (24. 9.) úryvok údajnej komunikácie z jesene 2020 medzi Sulíkom a Haščákom. Ten mal podľa správ Sulíka inštruovať v argumentácii pri riešení dofinancovania zdravotných poisťovní. Sulík sa odmietol vyjadrovať k obsahu údajnej komunikácie. Pripomenul, že on ani SaS nemá žiadne korupčné prípady.