Urán je novým zlatom: Jeho cena je najvyššia od Fukušimy a predpovede odborníkov až zarážajú
- Opätovný záujem o urán vyvolal prechod k zelenej ekonomike
- Dodávky jadrového paliva negatívne ovplyvnila vojna na Ukrajine
- Opätovný záujem o urán vyvolal prechod k zelenej ekonomike
- Dodávky jadrového paliva negatívne ovplyvnila vojna na Ukrajine
Možno si o tom nevedel, ale ako píše NBC News, žltý koláč (z angličtiny yellow cake), je iný výraz pre označenie prvého stupňa spracovania uránovej rudy. Ide o práškovú formu uránu, pričom názov je odvodený od jeho typického žltého až oranžového zafarbenia tejto nerastnej suroviny. Čo je ešte dôležitejšie, je skutočnosť, že ide o dôležitý materiál pre výrobu jadrového paliva.
A ako podotýka prestížny portál Financial Times, práve ceny uránu dosiahli v týchto dňoch najvyššiu hodnotu od tragickej nehody v japonskej nukleárnej elektrárni Fukušima v roku 2011. Prečo tomu tak je a čo to pre nás znamená?
Veľký krok pre znovuobjavenie jadrovej energie
Podľa dát z UxC, poskytovateľ cenových informácií, ceny za urán za posledný mesiac vyskočili o 12 percent na 62 eur za libru (454 gramov), čím prekročili minuloročné maximum a dosiahli výšky, ktorých sme boli naposledy svedkami v roku 2011, teda pred dvanástimi rokmi.
„Strach z prerušenia dodávok ruského jadrového paliva na Západe (najmä v USA a Európskej únii) viedol v posledných dvoch týždňoch kupujúcich k vstupu na spotový trh s uránom. Keďže vyhliadky na budúce limity na dovoz ruského obohateného uránu na Západ zostávajú vysoké, zdá sa, že tento tlak na zvyšovanie spotových cien uránu pravdepodobne neustúpi,“ povedal pre Bloomberg Jonathan Hinze, prezident spomínaného UxC.
Dopyt po uráne zvýšili vlády od amerického Washingtonu, cez juhokórejský Soul až po francúzsky Paríž, ktoré sa snažia o energetickú nezávislosť predĺžením životnosti existujúcej flotily jadrových reaktorov, keďže uvažujú o výstavbe nových elektrární po tom, čo ceny plynu vyleteli do nevídaných výšok v dôsledku rozsiahlej a dlhotrvajúcej ruskej invázie na Ukrajinu.
Portál Business News v tejto súvislosti dopĺňa, že od začiatku roka 2023 stúpla cena uránu o neuveriteľných 40 % a podľa analytikov sa jeho cena do konca tohto roka vyšplhá až na takmer 76 eur za libru. Len pre porovnanie, za prvých deväť sa cena zlata zvýšila o päť percent.
„Trh postupne zvyšuje ceny, keďže náklady na ťažbu stúpajú a jadrové generátory sa snažia vytvárať zásoby, aby sa vyhli čoraz riskantnejším problémom na strane ponuky. Vidíme, že ceny počas nasledujúcich 10 až 20 rokov medziročne porastú, alebo kým svet nenájde v globálnom meradle iný zdroj neprerušiteľnej energie s nízkou uhlíkovou stopou,“ vysvetlil pre agentúru Reuters analytik spoločnosti SP Angel John Meyer.
Vojna na Ukrajine má ďalekosiahle dopady
Dopyt z jadrových reaktorov sa tento rok odhadoval na 65 650 ton elementárneho uránu (tU), pričom Svetová jadrová asociácia (WNA) predpovedá, že do roku 2030 vzrastie o 28 % a do roku 2040 sa dokonca takmer zdvojnásobí na 130 000 ton tU.
Snaha o zlepšenie energetickej bezpečnosti, najmä po začatí ruskej invázie u nášho východného suseda, prevrátila svetové trhy s ropou. Okrem toho taktiež podnietila dopyt, zatiaľ čo dodávky zostávajú obmedzené v dôsledku nedostatočných investícií do novej výroby, dopravných rizík vyplývajúcich z geopolitických neistôt a monopolu štátnych subjektov.
Financial Times zdôrazňuje, že spomínaná WNA v priebehu prvého septembrového týždňa výrazne zvýšila svoje prognózy týkajúce sa príspevku jadrovej energie k celosvetovej výrobe elektriny a dopytu po uráne.
Odhaduje sa, že viac ako 140 reaktorov by mohlo fungovať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, pričom v prevádzke majú byť aj menšie modulárne reaktory s výkonom 35 gigawattov. To však, samozrejme, znamená, že bude nutné otvoriť aj nové zariadenia, keďže podľa všetkého sa dopyt po uráne výrazným spôsobom zvýši.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Financial Times, NBC News, Reuters, Bloomberg, Business News