Na Slovensku si zamestnávatelia cenia 1 vec viac ako diplom. Ak ju vieš, dobrú prácu máš zaručenú

  • Moderná doba so sebou prináša aj rozvoj pracovného prostredia a požiadaviek
  • Zamestnávatelia dnes už neriešia, kde si študoval, ale ako si použiteľný
muž za počítačom
Mäkké zručnosti sú kľúčom k úspechu Unsplash/Malte Helmhold
  • Moderná doba so sebou prináša aj rozvoj pracovného prostredia a požiadaviek
  • Zamestnávatelia dnes už neriešia, kde si študoval, ale ako si použiteľný

V posledných rokoch došlo k výraznej zmene v požiadavkách, ktoré zamestnávatelia kladú na svojich budúcich zamestnancov. Nedávna analýza portálu Profesia, ktorý zhromažďuje tisíce pracovných ponúk, zistila, že medzi desiatimi najdôležitejšími schopnosťami, ktoré zamestnávatelia hľadajú, je až šesť mäkkých zručností, píše TASR.

Ide o markantný posun oproti minulosti, kedy stáli na prvých miestach požiadavky na tvrdé odborné znalosti. Hlavným dôvodom tejto zmeny je trend, ktorým firmy uprednostňujú investície do vzdelávania svojich zamestnancov.

Diplomy už sú pasé

Kľúčovým kritériom pri výbere profesie teraz nie je len to, čo človek vie, ale aj to, ako sa dokáže integrovať do firemnej kultúry.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim zmeny v požiadavkách je dynamický vývoj na pracovnom trhu, kde nové profesie a technológie menia povahu práce zamestnancov. To spoločnosti núti upravovať svoje požiadavky na zamestnancov a hľadať ľudí s flexibilnými a univerzálne využiteľnými schopnosťami.

„Mäkké zručnosti sa stávajú stále dôležitejšie. Tento rok si ich firmy vyžiadali v 189 000 pracovných ponukách, čím prevýšili dopyt po jazykových a počítačových znalostiach. Tieto zručnosti sú univerzálne prenositeľné a zamestnanec ich môže využiť v rôznych oblastiach,“ zdôraznila Ľubica Melcerová, manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia.

Zmeny v požiadavkách na pracovníkov sa neodzrkadľujú iba v textoch pracovných inzerátov. Zamestnávatelia teraz aktívne overujú nielen tvrdé zručnosti, ale aj mäkké zručnosti prostredníctvom prípadových štúdií a prezentácií. Je bežnou praxou, že si firmy pozývajú kandidátov na skúšobné dni, aby posúdili ich mäkké zručnosti pri interakcii s kolegami.

Kde najviac vyžadujú ovládanie mäkkých zručností?

Najčastejšie sa požiadavky na mäkké zručnosti objavujú v pracovných ponukách z oblastí obchodu, výroby a administratívy. V obchodnom sektore sú mäkké zručnosti takmer výlučné a tvrdé odborné znalosti sa objavujú až na piatom mieste v požiadavkách na kandidátov.

V sektore informačných technológií sú mäkké zručnosti tiež kľúčové. Okrem znalosti anglického jazyka patria komunikačné schopnosti, analytické myslenie, tímovosť a samostatnosť medzi najžiadanejšie zručnosti. Dnes tieto mäkké zručnosti požadujú takmer rovnako často ako tie technické.

Zmeny v požiadavkách zamestnávateľov naznačujú, že moderný pracovník musí byť viac ako len odborníkom vo svojej oblasti. Schopnosť komunikovať, prispôsobiť sa novým situáciám a fungovať v tíme sa stávajú nevyhnutnými kvalitami pre úspech v dnešnom pracovnom prostredí.

Riaditeľ komunikácie pracovného portálu Martin Menšík upozornil, že uchádzači o prácu týmto zručnostiam nevenujú dostatočnú pozornosť.

„Životopisy sú výrazne orientované len na posledné pracovné skúsenosti, vzdelanie a tvrdé zručnosti. CV a dokonca ani motivačné listy často neposkytujú súvislosti, vďaka ktorým by personalisti mohli zistiť o ľuďoch viac,“ povedal.

Zamestnávatelia majú už na pohovore isté preferencie

Pohovor by mal byť podľa HR manažérky Petry Bobekovej rovnocenným rozhovoromViac otázok má väčšinou zamestnávateľ, ktorý potrebuje zvážiť a vyhodnotiť kandidáta. Napríklad, aké má schopnosti a skúsenosti a ako komunikuje. Posudzuje sa aj, či kandidát zapadne do tímu,“ vysvetľuje.

„Zo skúsenosti viem povedať, že ak má manažér dvoch výborných kandidátov, vyberie si toho, s ktorým má lepšie prepojenie a ktorý by bol lepší ‚fit‘ do tímu a firemnej kultúry spoločnosti,“ dodala.

Vysvetlila nám aj to, akého kandidáta si zamestnávateľ vyberie najskôr. „Ku klasickej téme ‚skills vs. attitude‘ by som povedala, že väčšina zamestnávateľov si vyberie skôr ľudí so správnym pozitívnym prístupom, keďže skúsenosti a vedomosti sa dajú dodatočne nadobudnúť alebo naučiť,“ ozrejmila. Viac o tom, ako uspieť na pohovore, si prečítaš tu.

Zdroje: TASR, Redakcia, SIU Archív

Najnovšie videá

Trendové videá