Úrad pre verejné obstarávanie udelil NASES pokutu, ich postup preveruje aj NAKA

  • Úrad pre verejné obstarávanie udelil NASES pokutu vo výške 28-tisíc eur
  • Do hry vstúpili aj elitní príslušníci NAKA
  • NASES sa bráni výzvou
NASES NAKA loga
NAKA, NASES
  • Úrad pre verejné obstarávanie udelil NASES pokutu vo výške 28-tisíc eur
  • Do hry vstúpili aj elitní príslušníci NAKA
  • NASES sa bráni výzvou

Vyšetrovanie porušenia zákona pri verejnom obstarávaní v réžii Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby má prvé výsledky. Úrad pre verejné obstarávanie totiž udelil agentúre pokutu vo výške 28-tisíc eur. To však nie je všetko. Do hry vstúpili aj elitní príslušníci NAKA.

Postup vyšetrovacích orgánov postavil na nohy predstaviteľov NASES, tí žiadajú preverenie postupu pri obstarávaní a vyvodenie dôsledkov voči zodpovedným úradníkom.

Národná agentúra pre verejné obstarávanie sa voči pokute od Úradu pre verejné obstarávanie odvolala. Posudok znalca, ktorý má redakcia k dispozícii, je však jednoznačný a zo strany agentúry tak môže ísť iba o získavanie času.

Preverovanie potupu NASES pokračuje aj zo strany elitných policajtov NAKA. „Dňa 31.05.2023 bolo na NAKA (Odbor Západ) prijaté trestné oznámenie postúpené z ÚŠP pre podozrenie zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 Tr. zákona a iné týkajúce sa podozrenia z manipulácie verejného obstarávania realizovaného Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby, Bratislava. V súčasnej dobe sa zabezpečujú podklady potrebné na zákonné rozhodnutie vo veci, aktuálne nie je možné poskytnúť akékoľvek bližšie informácie,“ odpísali nám na naše otázky z policajného prezídia.

O čo v prípade ide?

Všetko sa to začalo koncom minulého roka, kedy NASES vyhlásil súťaž na Manažment a dizajnovanie formulárov v elektronickej komunikácii so štátom. Zákazka sa týkala projektu, respektíve programu financovaného z fondov Európskej únie, a rozhodovacím kritériom bola cena. Napriek tomu zvíťazila najdrahšia ponuka.

Zároveň sa prevalilo, že NASES vylúčil z procesu verejného obstarávania jedného z uchádzačov, keď ešte pred ukončením súťaže oznámila meno víťaza. Prezradil sa tým, že rozposlal e-mail s pozvánkou, kde už bolo uvedené víťazné riešenie.

Predstavitelia NASES sa obhajovali tým, že ponuka vylúčeného uchádzača nespĺňala požiadavky. Paradoxné je, že napriek tomu, že ponuka vylúčeného uchádzača podľa NASES nespĺňa požiadavky, Sociálna poisťovňa podpísala s týmto dodávateľom formulárového riešenia zmluvu.

NASES vs. znalecký posudok

Zaujímavý bol aj pohľad na hodnotiaci hárok z otvárania obálok, kde komisia uviedla, že víťazný projekt spĺňa požiadavky zadávateľa súťaže na 100 percent. V hárku, ktorý má redakcia k dispozícii, komisia vo svojom hodnotení napríklad píše, že predložený a neskôr víťazný projekt spoločnosti InterWay už beží na serveroch NASES. To však nemohla byť pravda, keďže v tom čase mali na stole len ponuky uchádzačov.

Znalecký posudok, ktorý posudzoval súlad súťažných požiadaviek s ponukami uchádzačov, už vyhodnocuje úroveň zhody inak. Vylúčený uchádzač má podľa neho dokonca o niekoľko percent vyšší bodový zisk, ako víťaz súťaže. No a dôležitá skutočnosť je aj tá, že víťazný InterWay sa do verejného obstarávania prihlásil s výrazne drahšou ponukou.

Drahšie, ako sme si mysleli

Koncom minulého roka štát zaplatil za víťazné riešenie NASES takmer 1,2 milióna eur, teda skoro dvakrát viac, ako by to bolo v prípade vylúčeného uchádzača. NASES za to dostala produkt, ktorý nespĺňa viacero zásadných kritérií. Na to, aby program fungoval, bolo potrebné doprogramovať ho, čo náklady štátu ešte zvyšuje. 

NASES sa totiž obrátil na Slovensko IT, aby doprogramoval všetko potrebné. Slovensko IT začalo hľadať na túto zákazku externého dodávateľa. Zaujímavosťou je, že súťaž vyhrala spoločnosť InterWay, teda víťaz súťaže NASES.

Firma, ktorá podľa členov hodnotiacej komisie „na 100 percent splnila súťažné požiadavky“, má teraz v rámci novej zmluvy posielať štátu účet za prácu, ktorú podľa nich aj NASES už dávno urobili.

Útoky na oznamovateľov

Potom, ako odporca, teda vylúčený uchádzač, upozornil spoločnosť Slovensko IT na spôsob, akým prebiehalo verejné obstarávanie a na aktuálne vyšetrovanie, predstavitelia NASES zaslali vylúčenému uchádzačovi Výzvu na zdržanie sa neprimeraného zásahu do obchodných vzťahov a zdržania sa šírenia nepravdivých informácií, v rozpore s dobrými mravmi, zásadami slušného správania a poctivého obchodného styku. To všetko napriek tomu, že nezávislý Úrad pre verejné obstarávanie videl pochybenia práve na strane NASES.

Pri výzve to však neskončilo. Z NASES odišiel aj podnet na advokátsku komoru, v ktorom napadli právneho zástupcu spoločnosti. Dôvodom malo byť „konanie, ktoré je v rozpore s advokátskymi predpismi, advokátskou etikou a dobrými mravmi,“ píše sa v podaní NASES-u.

Advokát Martin Berec pre Startitup reagoval, že „podanie NASES na Advokátsku komoru považujem za tendenčné a ako sme sa aj v našej odpovedi pre komoru vyjadrili, za nedôvodné“.  

Najnovšie videá

Trendové videá