„Facky k tomu skrátka patria.“ Startitup sa Slovákov počas volebného dňa pýtal na násilie v politike

  • Slováci dnes volia vo voľbách do NR SR a Startitup pri tom nesmie chýbať
  • Voličov sme sa pýtali na horúcu tému posledných dní, a to násilie v politike
Staršia žena, muž v strednom veku
Startitup/Matej Hlbočan
  • Slováci dnes volia vo voľbách do NR SR a Startitup pri tom nesmie chýbať
  • Voličov sme sa pýtali na horúcu tému posledných dní, a to násilie v politike

Slovenská politika sa častokrát nezaobíde aj bez potýčok či vulgarizmov, ale aj fyzických šarvátok. Dokazujú to posledné týždne predvolebnej kampane i história slovenskej vysokej politiky. Naše politické špičky často nemuseli chodiť ďaleko pre ostré výrazy či urážky a Národná rada bola v minulosti aj pôdou, na ktorej došlo k drsným stretom medzi zákonodarcami.

Startitup tak dnes vyrazil do ulíc a ľudí, ktorí dnes odvolili, sme sa pýtali, ako vnímajú práve násilie na slovenskej politickej scéne a či potýčky patria na politickú scénu. 

Facky v politike?

„Neviem, či sa dá násilie oddeliť od politiky, zábavy, športu a podobne,“ začala rázne jedna z voličiek, ktorá odvolila v bratislavskej Petržalke. „Tento svet je najmä mužský svet, čo svet svetom stojí, kde muži vládnu, tak sem-tam nejaké facky a podobné veci k tomu, skrátka, patria. Môžeme hovoriť, môžeme kričať a môžeme volať, ale inak to nebude nikdy,“ okomentovala volička svojsky.

Ďalší z voličov má na násilie v politike odlišný názor a práve podobná politická kultúra podľa neho veľa vypovedá o samotnom národe. „Ešte sme nevyrástli z toho, že veľa ľudí potrebuje mať alfa samcov za premiéra,“ podčiarkol.

Bitky do politiky nepatria

„Bitky a šarvátky určite nepatria do politiky. Počas kampane som chcel, aby sa riešili veci mimo volieb, veci, ktoré sa týkali toho, čo mal riešiť parlament, a namiesto toho sa riešili takéto blbosti,“ povedal mladík, ktorý dnes taktiež odvolil.

„Násilie v politike a v spoločnosti je neprípustné a násilie vlastne odkazuje na slabosť jedinca, ktorý na niekoho dokáže zaútočiť, ale mne veľmi vadia nadávky a vulgárne výrazy,“ povedal pre Startitup aj predseda jednej z bratislavských volebných komisií. 

Volebný deň

Na Slovensku sa dnes o 7:00 začali 11. parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Rozhodnúť o zložení parlamentu môže približne 4,3 milióna voličov. Volebné miestnosti budú v prípade bezproblémového hlasovania otvorené do 22:00. V tohtoročných parlamentných voľbách kandiduje celkovo 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.

Pre voličov je spustená infolinka: 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Voliči budú v dnešných voľbách voliť v 5 996 okrskoch, ktoré zodpovedajú aj počtu volebných miestností. Žiadny z okrskov v piatok 29. septembra nehlásil štátnej volebnej komisii zámer otvoriť volebné miestnosti skôr ako o 7:00.

Voličov informovali o konaní volieb obce, ktoré do každej domácnosti doručili oznámenie o čase, mieste a spôsobe hlasovania. Voliť sa dá aj mimo trvalého bydliska, na hlasovanie v ľubovoľnej volebnej miestnosti si bolo treba vopred vybaviť hlasovací preukaz. Osobne či prostredníctvom splnomocnenej osoby oň mohli občania požiadať do piatka 29. septembra.

Hlasovať o budúcom zložení parlamentu mohli aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí a tí občania SR, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo takmer 73-tisíc Slovákov, odvolilo ich nakoniec 58 779. V tejto súvislosti je zriadených 18 osobitných volebných okrskov pre voľbu poštou. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá