Jediný vynález dokáže ukrajinským vojakom zachrániť život. Vydrží aj silné výbuchy
- Špeciálna obuv pomôže Ukrajincom ukončiť nočnú moru menom ruské mínové polia
- Podľa vedcov dokážu vyvinuté topánky odolať aj 200-gramovým náložiam
- Špeciálna obuv pomôže Ukrajincom ukončiť nočnú moru menom ruské mínové polia
- Podľa vedcov dokážu vyvinuté topánky odolať aj 200-gramovým náložiam
Špeciálna obuv dokáže vo veľkej miere pomôcť ukrajinským vojakom, ktorí aj naďalej bojujú vo vojenskom konflikte. Ide o špeciálny vynález skupiny vedcov na čele s Ihorom Jefimenkom. Navrhnuté 3D topánky majú ukončiť nočnú moru na fronte, ktorú predstavujú ruské mínové polia.
Výskumníci zároveň uviedli, že topánky vydržia aj silnejší výbuch. Obzvlášť pozitívny účinok majú proti mínam PFM-1 zo sovietskej éry. Ide o takzvané „okvetné“ alebo „motýľové“ protipechotné nášľapné míny.
Inžinier Vadym Vovchenko pre The Defense Post povedal, že všetky plasty použité v topánkach sú vytlačené 3D pre rýchlejšiu výrobu. Ďalej odhalil, že skúšali kovovú podrážku na zlepšenie odolnosti zariadenia, ale zistili, že je ťažká a neúčinná pri reakcii na výbuch.
Napriek najmodernejším technológiám pri výrobe obuvi však vedec vysvetlil, že čižmy sa môžu predávať len za 400 dolárov za pár.
„Stoja oveľa menej ako západné protimínové topánky z druhej ruky. Myslím si, že ide to konkurencieschopnú cenu, pretože neexistuje žiadna veľká prirážka,“ dodal. Ukrajinskej armáde doteraz údajne predali viac ako 200 párov spomínanej protimínovej výstroje.
Ich účinnosť však vskutku predstavuje enormné opodstatnenie. Odkedy Ukrajina v júni spustila protiofenzívu, Moskva vo veľkej miere využívala nášľapné míny na spomalenie postupu svojich tankov a obrnených vozidiel.
Dokonca aj Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva (MO) opísalo uvedenú taktiku ako „efektívny vojnový základ“. Objavili sa totiž správy o pomalom napredovaní Ukrajiny.
„V niektorých oblastiach hustota mínového poľa naznačuje, že Rusko pravdepodobne použilo oveľa viac mín, ako stanovila jeho vojenská doktrína,“ uviedla spravodajská správa MO.
Po spomalení postupu Ukrajiny sa Rusko pokúsilo zaútočiť na nepriateľské obrnené vozidlá jednosmerným útokom pomocou bezpilotných lietadiel, útočných helikoptér a delostrelectva.
Špeciálna obuv môže priniesť nové zvraty v konflikte
Nedávny segment správ, ktorý zverejnila agentúra Reuters, poukazuje na to, ako bojoví inžinieri ukrajinskej 128. samostatnej horskej útočnej brigády používajú domáce „pavúčie“ čižmy. Tie majú mať pripevnené na svojich bojových čižmách, aby sa chránili pred hustými mínovými poľami, ktoré bránia ukrajinským útokom na ruské opevnenia na juhu Ukrajiny.
Čižmy so štyrmi hrotmi znižujú riziko úrazov spôsobených mínami prostredníctvom niekoľkých mechanizmov.
V prvom rade, štyri pavúčie nohy na čižmách zväčšujú horizontálny „odľahlý“ dosah detonačnej míny. Tým potenciálne chránia chodidlá, nohy a slabiny pred výbuchom vybíjaným priamo pod nimi.
Ešte dôležitejšie však je, že nohy pavúka vytvárajú centimetre vertikálneho „odstupu“ medzi zemou a nohou nositeľa. Výsledná vzduchová medzera teda výrazne znižuje energiu priamo prenášanú z výbuchu v zemi na nositeľa, a to aj tým, že umožňuje väčšiemu množstvu energie výbuchu „vyvetrať“ sa do strán.
Nakoniec, tvar a materiály podrážky topánky navrhli tak, aby odklonili a ablatívne absorbovali výslednú energiu preč od chodidla a nohy človeka, ktorý ich má obuté.
Ak teda ukrajinský vojak stúpi na typickú protipechotnú mínu s pavúčou topánkou, pravdepodobne sa zraní. Oveľa pravdepodobnejšie však je, že bude mať stále nohu a chodidlo. A vyhne sa tak riziku smrti v dôsledku straty krvi, ako sa to často stáva po strate končatín.
Nedávna správa The Wall Street Journal odhaduje, že 20 000 až 50 000 Ukrajincov malo amputované končatiny, odkedy Rusko 24. februára 2022 spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu.
Zdroje: The Defense Post, Reuters, The Wall Street Journal, YouTube/Radio Free Europe/Radio Liberty