Hlas bude rokovať s víťazom volieb, nevylúčil ani jeden variant koalície
- Predsedníctvo strany Hlas-SD zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády
- Rokovať bude najprv so Smerom
- Predsedníctvo strany Hlas-SD zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády
- Rokovať bude najprv so Smerom
Predsedníctvo strany Hlas-SD zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať bude strana najskôr s víťazom volieb, teda so stranou Smer-SD. Uviedol to predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
Neformálne sa už stretol s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Deklaroval zodpovedný prístup k rokovaniam, aby nedošlo k patovej situácii.
„Uvedomujeme si svoju pozíciu strany, bez ktorej nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia ani jedného typu. Preto budeme pristupovať k rokovaniam zodpovedne, tak aby vláda vznikla,“ zdôraznil Pellegrini s tým, že ak by sa Hlas-SD rozhodol ostať v opozícii, nastala by patová situácia a hrozili by opäť predčasné voľby.
V prípade neúspechu rokovaní s víťaznou stranou je Pellegrini pripravený sadnúť si za rokovací stôl aj s potenciálnou štvorkoalíciou. Podčiarkol, že ak by napokon vo vládnej koalícii došlo k „zvláštnemu konaniu“, zmene priorít a porušovaniu koaličných dohôd, Hlas-SD je pripravený ju opustiť. Následne by sa v takom prípade podľa neho dala zložiť aj nová vláda na základe výsledkov volieb. Vidí v tom dobrý „blokačný mechanizmus“.
Nateraz nekonkretizoval požiadavky strany ani personálne pozície, ktoré by chcela obsadiť.
Nateraz nekonkretizoval požiadavky strany ani personálne pozície, ktoré by chcela obsadiť. Nepovedal, či mu Šimečka ponúkol premiérsky post. „O funkciách sme sa nebavili, to bude predmetom ďalších kôl,“ dodal. Nemyslí si ani, že o tom bude diskutovať s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom na prvom stretnutí. Tam si podľa neho skôr povedia svoje predstavy a mantinely.
Pellegrini tiež uviedol, že si vie predstaviť v koalícii aj KDH. To už však podľa jeho slov oznámilo rozhodnutie nejsť do koalície v zložení Smer-SD a Hlas-SD. Existujú preto podľa neho len možnosti zloženia vlády Smer-SD, Hlas-SD a SNS, alebo PS, Hlas-SD, SaS a KDH.
Vstup do vlády so Smerom-SD by Pellegrini nebral ako prehru. Tvrdí, že by nešlo o návrat a že Hlas-SD môže byť vo vláde rovnocenným partnerom. „Nebudem žiadny ‚podržtaška‘ ani nebudeme výťahom k moci, aby si s krajinou mohol zase robiť, čo chce,“ podotkol.
Čo sa týka orgánov činných v trestnom konaní, súčasný šéf polície Štefan Hamran odíde podľa Pellegriniho z funkcie bez ohľadu na to, aká vláda vznikne. Myslí si, že nový minister vymenuje aj nového šéfa Policajného zboru. Považuje to za jasné a isté.
Predpoklady sú dva
Prirodzeným partnerom víťaznej strany Smer-SSD, ktorá podľa prepočtov SITA získa 42 mandátov, je Slovenská národná strana, ktorá by mala získať 10 poslaneckých kresiel. Pokiaľ by do tejto koalície vstúpil Hlas-SD s 27 mandátmi, spolu by koalícia disponovala 79 hlasmi.
Prípadná koalícia vedená Progresívnym Slovenskom s 32 mandátmi, stranou SaS s 11 hlasmi, KDH s 12 mandátmi a s 27 poslancami Hlasu-SD by disponovala 82 mandátmi.
Ďalšou možnosťou je, že by sa KDH pridalo k trojkoalícii Smer – Hlas – SNS a umožnilo by tejto zostave získať 91 kresiel, čiže tesnú ústavnú väčšinu.
Účasť koalície strán vedenej hnutím OĽANO v akejkoľvek vládnej zostave je nepravdepodobná.
Po sčítaní takmer všetkých 100 % hlasov znejú aktuálne výsledky strán, ktoré získali nad 5 %, takto:
SMER-SSD 22,94 %
Progresívne Slovensko 17,96 %
HLAS-SD 14,70 %
OĽANO a priatelia 8,89 %
KDH 6,82 %
SASKA 6,32 %
SNS 5,62 %
V prvej predvolebnej diskusii v nedeľu ráno, hneď po voľbách, bola diskusia s Braňom Závodským na Exprese. Ten si ako hosťa pozval Branislava Gröhlinga zo Sasky. Gröhling hovoril o možnej koalícii v podaní strán Smer-SSD, Hlas-SD a SNS. Dodal však, že je predčasné o tom hovoriť.
Zdroje: TASR, SITA