Na východe Slovenska zúri infekčná choroba. Nemocnica už nemá kam dávať deti

  • V košickej Detskej fakultnej nemocnici majú plno
  • Dôvodom je žltačka
  • Chorých detí je však toľko, že ich nemajú kam uložiť, chýbajú im lôžka
dieťa, teplomer, choroba
Ilustračný obrázok Unsplash/Kelly Sikkema
  • V košickej Detskej fakultnej nemocnici majú plno
  • Dôvodom je žltačka
  • Chorých detí je však toľko, že ich nemajú kam uložiť, chýbajú im lôžka

Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach čelí v tomto roku alarmujúcej situácii s hepatitídou typu A, hovorovo známej pod názvom „žltačka“. Trpia najmä deti z okolia mesta. Informovala o tom priamo nemocnica.

Riaditeľ nemocnice, MUDr. Andrej Koman, upozornil na vážnu situáciu Všetkých 25 lôžok Detského infekčného oddelenia totiž aktuálne obsadili deti trpiace touto chorobou.

„S hepatitídou bojujeme v našej nemocnici od konca minulého roku. V decembri 2022 sa toto ochorenie masívnejšie rozšírilo v dôsledku nízkeho hygienického štandardu v oblasti Luníku IX v Košiciach. Neskôr sa v Moldave nad Bodvou vytvorilo nové ohnisko hepatitídy typu A v dôsledku kontaminácie jediného zdroja pitnej vody,“ uviedol riaditeľ Koman.

Ako sa žltačka na východe Slovenska šíri?

Ochorenie sa rýchlo šírilo prostredníctvom spoločného zdroja pitnej vody a v období jarných prázdnin došlo k preťaženiu detského infekčného oddelenia. Nemocnica podala pomocnú ruku pri riešení tejto situácie priamo v teréne. V spolupráci s očkovaním obyvateľov sa podarilo eliminovať šírenie hepatitídy typu A v Moldave nad Bodvou.

„Avšak, už začiatkom leta sme začali zaznamenávať nové ohniská ochorenia v iných oblastiach. Od začiatku roka do dnešného dňa sme evidovali viac ako štyristo detských pacientov s hepatitídou typu A, a naša kapacita je aktuálne naplnená,“ dodal MUDr. Koman.

Napriek aktívnej pomoci Detskej fakultnej nemocnice v teréne s očkovaním nedošlo k očakávanému dlhodobému poklesu počtu hospitalizovaných pacientov, čo obmedzuje možnosť hospitalizácie detí s inými diagnózami. Aktuálne nemajú k dispozícii žiadne lôžko na Detské oddelenie DFN Košice pre deti s inými chorobami.

Riešením má byť prístavba

Systémovým riešením tejto priestorovej krízy by mala podľa DFN byť realizácia nadstavby nemocnice. To je absolútnou prioritou vedenia nemocnice.

Táto investícia by výrazne zvýšila kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Rozšírenie priestorovej kapacity by bolo prospešné nielen pre deti a ich rodičov, ale aj pre vyčerpaný zdravotný personál, ktorý pracuje v náročných podmienkach pri starostlivosti o ťažko choré deti, píše DFN v tlačovej správe.

Alarmujúca situácia v Prešove

Viac ako 130 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA) a štyri aktívne ohniská nákazy, ktoré sú v obciach Červenica, Tuhrina, Abranovce a Varhaňovce, evidujú hygienici v okrese Prešov.

Informovali o tom po zasadnutí regionálnej protiepidemickej komisie s tým, že situácia sa zhoršuje v prešovskej nemocnici, kde je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 85 pacientov s VHA a kapacita oddelenia je 90 lôžok. Na komisii prijali preto viacero opatrení.

Nariadili mimoriadne očkovanie detí do 15 rokov. „A to v obciach, kde sa vyskytujú tieto prípady, taktiež aj v exponovaných obciach v okolí, kde je nízky hygienický štandard a kde je možný predpoklad ďalšieho šírenia tohto ochorenia,“ uviedol po rokovaní komisie regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove Jozef Varga.

„Taktiež sme sa zhodli na mimoriadnej prevádzke zariadení pre deti a mládež. To znamená, budeme inštruovať následne učiteľov, ako majú postupovať a učiť deti k základom osobnej hygieny,“ dodal.

Prevencia

Žltačka, známa aj ako hepatitída, môže mať rôzne formy a spôsoby prenosu. V našich končinách sa najčastejšie vyskytuje hepatitída typu A, B a C, pričom pri A prichádza k prenosu pri nedostatočnej hygiene či kontaminovanej potrave, a pri B a C krvou a telesnými tekutinami.

Medzi rizikové faktory vzniku žltačky patrí najmä slabá hygiena rúk a potravín, nechránený pohlavný styk a drogová závislosť. Každý typ žltačky má mierne odlišné príznaky.

Napríklad hepatitída A sa prejavuje chrípkovými príznakmi, vrátane bolesti brucha, nevoľnosti a zvracania. Môže dôjsť aj k zväčšeniu pečene a zažltnutiu pokožky a bielkov očí. Ďalším príznakom môže byť svetlá stolica.

Ako sa dá žltačke oblúkom vyhnúť? Dôležitá je prevencia. Pravidelné umývanie rúk je kľúčom k zabráneniu šírenia hepatitídy typu A, rovnako aj očkovanie, či užívanie byliniek, ako je napríklad Pestrec mariánsky. Ten sa používa na pomoc pri liečbe rôznych pečeňových ochorení. Pomáha chrániť bunky pečene pred poškodením a má regeneračné schopnosti.

Treba si uvedomiť, že prevencia a osvedčené postupy môžu pomôcť minimalizovať riziko infekcie hepatitídou a ochrániť svoje zdravie. V prípade podozrenia na hepatitídu by si mal okamžite vyhľadať lekársku pomoc a konzultovať postup liečby s odborníkmi.

Zdroje: TS DFN, Vaše Bylinky

Najnovšie videá

Trendové videá