Rusi zaútočili na ukrajinský obchod s potravinami. Na mieste sú desiatky mŕtvych vrátane dieťaťa
- Prezident Zelenskyj informoval o ruskom útoku na východe Ukrajiny
- Hlásia najmenej 48 obetí, zasiahli obchod
- Medzi mŕtvymi je šesťročný chlapec
- Prezident Zelenskyj informoval o ruskom útoku na východe Ukrajiny
- Hlásia najmenej 48 obetí, zasiahli obchod
- Medzi mŕtvymi je šesťročný chlapec
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok poobede na svojom Telegrame informoval o tragickom bombardovaní na východe krajiny. Okupanti sa zamerali na obchod s potravinami. Po ruskom útoku v dedine Hroza zomrelo najmenej 48 ľudí. Obec sa nachádza v okrese mesta Kupjansk v Charkovskej oblasti. Zelenskyj to označil za „brutálny ruský zločin“.
„Raketový útok na obyčajný obchod s potravinami – úplne premyslený teroristický čin,“ napísal.
„Ruský teror treba zastaviť. Všetci, ktorí pomáhajú Rusku obchádzať sankcie, sú zločinci. Každý, kto doteraz podporuje Rusko, podporuje zlo. Rusko potrebuje tento a podobné teroristické útoky len na jednu vec: Aby sa jeho genocídna agresia stala novou normou pre celý svet,“ podotkol v príspevku.
Another outrage by #Russia with 48 people killed in a rocket attack near #Kupiansk in #Kharkiv region.
The missile hit a cafe and a grocery shop in the village of #Groza. Among the dead is a 6 year old boy and a young girl has been injured.#RussiaIsATerroristState pic.twitter.com/s7eSQ8EPoR
— Tim White (@TWMCLtd) October 5, 2023
Medzi mŕtvymi je i dieťa
BBC s odvolaním sa na guvernéra Charkova Oleha Synehubova píše, že medzi mŕtvymi je aj šesťročný chlapec. Ďalšie šesťročné dievča utrpelo zranenia.
K útoku dediny neďaleko Kupjansku došlo tesne po 13:15 hod. Toto mesto východne od Charkova sa po začiatku vojny stalo jedným z centier stretov medzi ruskou a ukrajinskou armádou. V súčasnosti sa už nachádza za hranicou obcí, ktoré Rusi naďalej okupujú. Ukrajinské sily ho oslobodili v septembri minulého roka.
Zelenskyj poprial rodinám obetí ruského útoku úprimnú sústrasť a dodal, že zraneným osobám autority už poskytujú pomoc.
„A ďakujem každému lídrovi, každému národu, ktorý nás podporuje pri ochrane života!“ doplnil.
Podotkol, že Ukrajina v súčasnosti rokuje o posilnení svojej protivzdušnej obrany.
Mnohí Slováci si myslia, že Ukrajine sa pomáha až príliš
Na základe výsledkov prieskumu verenej mienky Centra spoločenských a psychologických vied (CSPV) Slovenskej akadémie vied (SAV) si takmer polovica Slovákov myslí, že Ukrajincom sa pomáha až príliš. Boli by za to, aby sa pomoc časovo obmedzila, uvádza TASR.
Prieskum taktiež odhalil obavy Slovákov, že „dodávky zbraní len predlžujú vojnu“.
„V odpovediach respondentov sme identifikovali únavu zo solidarity, ktorá môže byť spôsobená viacerými faktormi. Môžu za tým byť ekonomické tlaky, politické faktory, ale aj vplyv médií,“ hovorí sociálna psychologička Jana Papcunová z CSPV SAV.
Odborníčka konštatuje, že k pocitu únavy voči utečencom prispeli ekonomické problémy a politická kampaň na Slovensku. Za znecitlivením verejnosti však podľa nej môže byť aj neustála medializácia utečeneckej krízy.
„Je nevyhnutné uvedomiť si, že únava zo solidarity je prirodzenou ľudskou reakciou na dlhotrvajúce a zaťažujúce krízy. Riešenie únavy zo solidarity a jej dôsledkov je kľúčové pre udržanie sociálnej súdržnosti a podporu hodnôt empatie, tolerancie a solidarity v hostiteľských komunitách,“ uzavrela.
Prieskum realizovali v auguste na vzorke 1 854 respondentov.
Zdroje: Telegram/Zelenskiy/Official, BBC, X/Tim White, TASR