Druhá vojna v Európe môže čoskoro prepuknúť, varuje expert. Pre Rusko by to bolo ideálne, zasiahlo by NATO?
- Situácia na Balkáne je dlhodobo napätá, vyostruje sa však v posledných mesiacoch
- Expert varuje, že Európa môže prejsť z nula podzemných vojen hneď na dve
- Situácia na Balkáne je dlhodobo napätá, vyostruje sa však v posledných mesiacoch
- Expert varuje, že Európa môže prejsť z nula podzemných vojen hneď na dve
Približne pred dvoma rokmi sa začali objavovať správy o vysokej koncentrácii ruských vojsk v blízkosti ukrajinských hraníc. Intenzívne na pohyb ruských vojsk upozorňoval Biely dom, ktorý Rusko varoval, aby svojich vojakov z oblasti stiahol.
Pred pár dnami sa objavili podobné varovania z Bieleho domu opäť. Tentokrát ale Washington nehovoril o Rusku, ale o jeho spojencovi Srbsku.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu John Kirby minulý piatok na tlačovej konferencii uviedol, že Srbi nasadili pozdĺž kosovskej hranice delostrelectvo, tanky a mechanizované jednotky. Kirby nazval toto hromadenie vojsk a techniky ako „bezprecedentné“ a vyzval Belehrad, aby stiahol svoje jednotky.
Srbsko priznalo, že sily nahromadilo, ale odmietalo, že by plánovalo útok na Kosovo. Nakoniec svoje vojská začalo z hraníc sťahovať.
Analytici ale tvrdia, že nebezpečenstvo s odchodom vojsk nepominulo a situácia zostáva naďalej veľmi napätá. Hovorí sa aj dokonca aj o ďalšej vojne v Európe.
Situácia medzi Srbskom a Kosovom je už mesiace vážna
O tom, že by sa vojnami skúšaný Balkán mohol opäť premeniť na rozbušku strelného prachu, hovoria niektorí experti dlhšie. Doteraz sa ich varovania považovali za prázdne reči či paranoju.
„Už mesiace som varovala pred možnou vojnou v Kosove, ale ľudia vo Washingtone mi povedali, že som paranoidná,“ sťažovala sa na sociálnej sieti X novinárka Ivana Stradnerová, ktorá sama pochádza z Balkánu no v súčasnosti žije v Spojených štátoch.
Situácia dosiahla nebezpečné rozmery po tom, ako na konci septembra srbskí ozbrojenci zabili kosovského policajta. Následne sa zabarikádovali v pravoslávnom kláštore v dedine Banjska neďaleko srbských hraníc. Nasledovala niekoľkohodinová prestrelka s kosovskými policajtmi, pri ktorej zahynuli traja srbskí ozbrojenci. Skupinu ozbrojencov mal viesť srbský politik Milan Radoičič, dlhoročný podpredseda strany Srbská kandidátka (Srpska lista).
Politik tvrdí, že jeho konanie bolo reakciou na údajné represie voči etnickým Srbom zo strany vlády v Prištine.
Radoičiča nakrátko zatkli a neskôr opäť prepustili na slobodu. Politik tvrdí, že akciu vykonal sám bez toho, aby o nej Belehrad vedel. Priština si ale myslí, že išlo o akciu, ktorá bola zosnovaná priamo srbskou vládou.
Vzájomné obviňovanie oboch krajín len ilustruje ťažkú situáciu a nedôveru, ktorá robí vyjednávanie medzi oboma krajinami takmer nemožné. Zabitie policajta a následná prestrelka sú v poslednej dobe najvážnejšou eskaláciou v regióne.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aká situácia panuje v Kosove
- Prečo môže podľa experta nastať podobná situácia ako v Náhornom Karabachu
- Ak by Srbsko napadlo Kosovo, ako by sa zachovalo NATO, ktoré tam má mierovú misiu KFOR
- Prečo je táto situácia pre Rusko ideálna
- Čo naopak odrádza Belehrad od vojenského zásahu
- Aké ďalšie ciele môže mať srbský prezident
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity