Fitko v tabletke. Vedci vyvinuli liek, ktorý na telo pôsobí ako ťažké cvičenie

  • Liek testovali na myšiach
  • Viac ako 80 % adolescentov nemá dostatočný pohyb
  • Nové liečivo má tento problém riešiť
cvičenie
Ilustračný obrázok Unsplash/Jonathan Borba
  • Liek testovali na myšiach
  • Viac ako 80 % adolescentov nemá dostatočný pohyb
  • Nové liečivo má tento problém riešiť

Jedným z fenoménov 21. storočia je dôležitosť starostlivosti o seba a svoje zdravie, s čím nesúvisí len vyvážená strava, ale predovšetkým dostatok pohybu, respektíve fyzickej aktivity. Z každej strany sa na nás valia štúdie, články či knihy, ktoré zdôrazňujú význam pohybu. A hoci o tom vieme prakticky všetci, keď príde na lámanie chleba, za mnohých rozhodne lenivosť.

A práve pre nich možno svitá na lepšie časy. V týchto dňoch totiž vyšla v odbornom časopise The Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics štúdia A Synthetic ERR Agonist Alleviates Metabolic Syndrome, ktorá sa zaoberá novým liekom, ktorého účinky zodpovedajú náročnej fyzickej aktivite. 

Liek testovali na myšiach

Portál The Times píše, že vedci z Floridskej univerzity v Spojených štátoch amerických nedávno uskutočnili úspešné experimenty s novým liekom, ktorý dokáže napodobniť výhody náročného fyzického tréningu. Vo svojej štúdii výskumníci podávali tento liek, ktorý dostal označenie SLU-PP-332 myšiam s nadváhou, čo viedlo k výraznému zlepšeniu ich metabolizmu. Navyše, tieto myši zaznamenali zvýšený rozvoj svalov a zníženie celkovej hmotnosti.

Pod vedením profesora Thomasa Burrisa z Floridskej univerzity, ktorého špecializácia je farmácia, uskutočnil výskumný tím 28-dňový test vyššie uvedeného lieku.

Tento liek patrí do kategórie potenciálnych liečebných postupov známych ako „cvičebné mimetiká“. Cieľom takýchto látok je replikovať telesné zmeny, ktoré zvyčajne nastávajú ako výsledok fyzickej aktivity.

„Táto zlúčenina v podstate hovorí kostrovému svalu, aby urobil rovnaké zmeny, aké vidíte počas vytrvalostného tréningu,“ vysvetlil Burris.

V priebehu štúdie si výskumníci všimli, že myši zaznamenali zvýšený výdaj energie, čo znamená, že spálili viac kalórií bez akejkoľvek zmeny návykov.

Navyše, myši v tele nahromadili menej tuku a taktiež sa im zlepšili metabolické funkcie. Konkrétne, počas pokusu nahromadili desaťkrát menej tuku a v porovnaní s kontrolnou skupinou schudli o pozoruhodných dvanásť percent svojej telesnej hmotnosti.

Ako to je možné? Portál Euronews podotýka, že počas fyzického cvičenia telo potrebuje viac kyslíka a energie. Tieto metabolické zmeny je možné pozorovať na bunkovej úrovni. A v rámci tejto najnovšej štúdie sa vedci zamerali na estrogénové receptory (ERR), ktoré sa nachádzajú vo vnútri buniek.

ERR sa nachádzajú v častiach tela, ktoré vyžadujú veľa energie, ako sú svaly, srdce a pečeň. ERR sú zosilnené fyzickou aktivitou, čo je efekt replikovaný SLU-PP-332. „Keď liekom liečite myši, môžete vidieť, že ich metabolizmus v celom tele sa zmení na používanie mastných kyselín, čo je veľmi podobné tým, ktoré ľudia používajú, keď postia alebo cvičia,“ dodal Burris.

Hýbeme sa veľmi málo, najmä adolescenti

Portál First Post akcentuje, že pravidelné cvičenie má zásadný pozitívny vplyv na zdravie, prospieva ľuďom s kardiovaskulárnymi ochoreniami, cukrovkou a určitými druhmi rakoviny. Okrem toho sa fyzická aktivita spája so zlepšením zdravia mozgu, znížením rizika stresu, depresie a demencie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča 2,5 až 5 hodín mierne intenzívnej aktivity týždenne na to, aby človek mohol využiť zdravotné výhody pravidelného pohybu.

Napriek tomu značná časť dospelých a dospievajúcich tieto odporúčania nespĺňa. Číselne ide o štvrtinu dospelých a až 80 percent adolescentov, podotýka Euronews.

Aj z tohto hľadiska by bol nový liek obrovským prelomom a úspechom, najmä pre ľudí trpiacich obezitou či cukrovkou. Hoci sú prvé výsledky sľubné, podľa výskumníkov je potrebný ďalší výskum, najmä pokiaľ ide o potenciálne vedľajšie účinky pred začatím skúšok na ľuďoch. 

Zdroje: Euronews, First Post, The Times, Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics

Najnovšie videá

Trendové videá