Poliaci pritvrdili: Nový „zákon o infekciách“ schvaľuje znehybnenie a podanie lieku bez priameho súhlasu

  • Nový zákon prijatý v Poľsku povoľuje násilné podanie lieku
  • Zdravotníci môžu v niektorých prípadoch použiť priame donucovacie opatrenia
Očkovanie
Nový zákon zavádza vskutku netradičné metódy spolupráce Reprofoto: Unsplash/Mat Napo
  • Nový zákon prijatý v Poľsku povoľuje násilné podanie lieku
  • Zdravotníci môžu v niektorých prípadoch použiť priame donucovacie opatrenia

Nový zákon v Poľsku, ktorý sa týka zdravotnej sféry, vošiel do platnosti len nedávno. Podľa neho budú môcť kompetentné úrady prijať extrémne opatrenia voči ľuďom, ktorí budú odmietať povinné očkovanie či absolvovanie akýchkoľvek hygienických alebo epidemiologických vyšetrení.

Prakticky by malo ísť o uplatnenie takzvaných priamych donucovacích opatrení, ktoré môžu trvať aj hodiny.

Spomínaný zákon prvotne poukazuje na zachovanie čo najlepšej úrovne verejného zdravia a ochrany miestnych. Ak však niekto odmietne očkovanie či vyšetrenie, lekár alebo zdravotník rozhodnú o potrebe využitia priameho násilia voči pacientovi. To spočíva v pridržiavaní, znehybňovaní alebo násilnom podávaní medikamentu.

Nová legislatíva taktiež uvádza, že o pomoc pri použití opatrenia priameho nátlaku môže lekár alebo zdravotník požiadať políciu, pohraničnú stráž alebo vojenskú políciu. Tá sa poskytne tak, že dôstojníkom alebo vojakom najskôr poskytnú bezprostrednú ochranu pred infekčnými chorobami.

O použití opatrenia priameho donútenia rozhoduje lekár alebo zdravotník. Ten určí druh opatrenia, ktoré sa použije. Následne osobne dohliada na jeho vykonávanie. Zároveň je povinné o danej skutočnosti informovať aj osobu, voči ktorej sa opatrenie použije. Každý takýto prípad musí byť tiež zaznamenaný kompetentným pracovníkom v zdravotnej dokumentácii.

Očkovanie
zdroj: Unsplash/CDC

Opasky aj kazajka, ak rozhodne zdravotník

Zákon ďalej hovorí, že pri voľbe opatrenia priameho nátlaku treba zvoliť čo najmenej zaťažujúce opatrenie pre danú osobu. Následne treba pri použití opatrenia priameho nátlaku venovať pacientovi osobitnú pozornosť a dbať o blaho tejto osoby.

Legislatívna novinka definuje aj časové rozhranie jednotlivých úkonov či konkrétne pojmy, ktoré poľská vláda schválila.

Priamy nátlak zahŕňajúci imobilizáciu osoby tak možno použiť na maximálne 4 hodiny. V prípade potreby môže byť uplatnenie tohto nátlaku predĺžené o ďalších 6 hodín, celkovo však nie dlhšie ako 24 hodín.

Podržanie definujú ako krátkodobé znehybnenie osoby pomocou fyzickej sily. Imobilizácia predstavuje dlhodobé zneškodnenie osoby pomocou opaskov, prestieradiel alebo sťahovacej kazajky. O nútenom podaní lieku hovoríme vtedy, ak zavedenie liekov do tela osoby (alebo podľa liečebného plánu) prebieha bez jej súhlasu.

Spomínaný zákon môže nájsť svoje praktické uplatnenie najmä v prípade rapídneho zhoršenia epidemiologickej situácie v krajine. 

Ako sme ťa nedávno informovali, na Slovensku sa mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 skončila 15. septembra. Vláda ju vyhlásila od 12. marca 2020. 

„Po vyhlásení mimoriadnej situácie uznesením vlády SR z 11. marca 2020 boli vytvorené podmienky na prijatie opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti v súvislosti s ohrozením verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 a toho času pominuli dôvody na ďalšie trvanie mimoriadnej situácie,“ priblížil vládny kabinet.

Zrušenie mimoriadneho stavu podľa Ľudovíta Ódora umožní vyhostenie tých nelegálnych migrantov, ktorí nepochádzajú so Sýrie, kde je vojna. V súčasnosti však na Slovensku stále platí mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Wolters Kluwer, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá