Prečo sú niektorí ľudia magnetom na komáre a iných sa ani nedotknú? Vedci našli odpoveď

  • Konzumácia piva vraj priťahuje ich pozornosť
  • Dermatologička Lindsey Zubritsky vysvetľuje, ako to naozaj je
Komár na ruke
Ilustračný obrázok Freepik/@jcomp
  • Konzumácia piva vraj priťahuje ich pozornosť
  • Dermatologička Lindsey Zubritsky vysvetľuje, ako to naozaj je

Pýtaš sa niekedy, prečo sú niektorí ľudia náchylnejší na štipnutie komárom ako iní? Dermatologička Lindsey Zubritsky prichádza s odpoveďou. Príčiny, prečo práve ty môžeš byť doslova magnetom na komáre, opísala pre britský Daily Mail.

Po prvé, komáre lákajú ľudia, ktorí produkujú viac potu a majú vyššiu teplotu tela. Tento hmyz vábia látky ako amoniak, kyselina močová a kyselina mliečna, čo znamená, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú väčšiu tendenciu sa stať terčom komárov. No komáre podľa doktorky láka aj častá letná činnosť populárna nielen na Slovensku.

Pivo ako možný magnet

Dermatologička uvádza, že konzumácia piva zvyšuje tvoju atraktivitu pre komáre, hoci s týmto tvrdením nesúhlasia všetci odborníci.

To, aké baktérie máš na pokožke a ich množstvo, môže ovplyvniť, či ťa komáre budú obťažovať. Miesta na tvojej pokožke, kde sa nachádzajú husté skupiny baktérií, ako napríklad na tvojich členkoch, sú pre komáre príťažlivejšie a zvyšuje sa tak riziko, že ťa bodnú.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Lindsey Zubritsky, MD, FAAD (@dermguru)

Reakcie na jej poznámky na sociálnych sieťach boli rozporuplné. Niektorí ľudia boli prekvapení tým, že pot a baktérie môžu ovplyvňovať to, ako komáre priťahujeme. Iní však vyjadrovali pochybnosti a spomínali svoje vlastné skúsenosti, ktoré boli úplne iné.

Rôzne iné faktory

Ďalšie faktory ovplyvňujúce preferencie komárov zahŕňajú farbu oblečenia, genetiku a tehotenstvo. Dr. Gareth Nye z Chester University vysvetľuje, že komáre sa v prvom rade rozhodujú na základe teploty tela a výstupu oxidu uhličitého. V niektorých prípadoch môže tento výber ovplyvniť aj pohlavie, pričom ženy majú všeobecne trochu vyššiu teplotu tela.

Medzi odborníkmi existuje zhoda v tom, že genetické faktory a produkcia konkrétnych zložiek pokožky, nazývaných karboxylové kyseliny, prispievajú k atraktivite jednotlivca pre komáre. Genetika nakoniec hrá významnú úlohu. 

Komáre ohrozujú štvornohých miláčikov

Ochorenie nazývané dirofilarióza, alebo inak aj pľúcny červ, sa stáva čoraz bežnejším problémom pre domácich štvornohých priateľov na Slovensku. Toto ochorenie môže mať fatálne následky pre psov a mačky. Je prenášané komármi.

Hlavným dôvodom tohto nového trendu je zmena klímy, ktorá umožnila novým druhom komárov vstúpiť do krajiny, až 60 z nich môže prenášať pľúcneho červa.

Ako sme nedávno písali, toto ochorenie je najviac rozšírené v južnej časti Nitrianskeho kraja a v niektorých okresoch Podunajskej nížiny. Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV uviedla, že v posledných dvoch až troch rokoch sa na niektorých miestach diagnostikovalo viac ako 50 percent prípadov tejto pľúcnej formy dirofilariózy.

Prenášanie larvy pľúcneho červa na domácich zvieratách stačí jediné uštipnutie komárom. Larvy sa potom môžu v tele zvieraťa vyvinúť až do dĺžky niekoľkých centimetrov počas polroka. Prvé príznaky ochorenia zahŕňajú slabosť, kašeľ, stratu chuti do jedla, modré sliznice a neschopnosť zvieraťa sa pohybovať. Bez lekárskeho zásahu môže toto ochorenie viesť až k smrti.

Existujú opatrenia, ktoré môžu zabrániť nakazeniu. Jednoduchý repelent proti komárom môže pomôcť, ale pre tých, ktorí si chcú byť úplne istí, je k dispozícii aj liek, ktorý veterinár môže aplikovať pred sezónou a chrániť tak domáce zvieratá pred touto chorobou.

Šíria rôzne choroby

Táto „vojna“ s komármi, ako ju nazval Conor McMeniman z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health v Baltimore, má smrteľné následky, pretože komáre šíria choroby, ako je malária, horúčka dengue a vírus západného Nílu.

Ročne zomiera na svete až milión ľudí v dôsledku uštipnutia komárov na tieto choroby. V Európe vlny horúčav a zmeny klímy umožnili inváziu komárov rozšíriť sa na nové územia.

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) varuje, že klimatické zmeny a iné faktory, ako migrácia a zmena využívania pôdy, prispievajú k šíreniu chorôb prenášaných komármi v Európe. Dve najznepokojujúcejšie druhy komárov sú Aedes albopictus (komár tigrovaný) a Aedes aegypti (komár žltej zimnice), ktoré môžu prenášať niekoľko vírusových ochorení.

Odborníci odporúčajú eliminovať stojaté vodné zdroje, kde sa komáre množia, používať ekologické larvicídy a zvyšovať povedomie o osobných ochranných opatreniach. Osoby so zhoršenou imunitou sú najviac ohrozené po uštipnutí komárov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Daily mail, IG, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá