Archeológovia našili 5-tisíc rokov staré víno: Ukrývala ho hrobka najmocnejšej ženy tej doby

  • Archeológovia objavili 5 000 rokov staré víno v hrobke egypt­skej kráľovnej
  • V hrobke sa našli aj rôzne iné pozostatky
Snímka obrazovky 2023-10-11 102440
Staroegyptská hrobka Youtube/Ancient Egypt
  • Archeológovia objavili 5 000 rokov staré víno v hrobke egypt­skej kráľovnej
  • V hrobke sa našli aj rôzne iné pozostatky

V hrobke egyptskej kráľovnej prvého rodu Meret-Neith, archeológovia objavili pozoruhodné nálezy. Išlo o stovky veľkých vínnych nádob, pričom niektoré z nich zostali neporušené. Tieto nálezy osvetľujú jej význačné postavenie.

Zrejme išlo o prvú egyptskú ženskú „faraónku“, hoci jej presná pozícia v histórii zostáva nejasná. Meret-Neith, ktorá žila pred približne 5 000 rokmi, slúžila ako kráľovná alebo kráľovná-regentka.

Jej hrob, umiestnený v kráľovskej nekropole v Abydose, ktorý bol naplnený cennými darčekmi, vrátane vínnych nádob, naznačuje jej dôležitosť počas života. Hrob bol podobne veľký a bohatý ako hroby mužských faraónov, píše Science Alert. Pravdepodobne bola najmocnejšou ženou svojej doby.

Kráľovská pokladnica

Medzinárodný tím archeológov, vedený Christianou Köhler z Univerzity vo Viedni, v spolupráci s Egyptským ministerstvom turizmu a starožitností, aktívne skúma túto nádhernú pohrebnú pamiatku.

Okrem zapečatených vínnych nádob, v ktorých sa našli semená hrozna a pozostatky starovekého vína, sa v hrobke našli aj nápisy, ktoré Meret-Neith pripisujú dôležité úlohy. Napríklad správa kráľovskej pokladnice, čím sa potvrdzuje jej významná úloha počas jej života.

Boli použité aj pokročilé archeologické techniky na lepšie pochopenie spôsobu výstavby Meret-Neithinho pohrebného komplexu. Ten bol postavený z nepálených tehál, hliny a dreva.

Zaujímavým zistením bolo, že komplex nebol postavený naraz, ale v rôznych etapách počas dlhšieho obdobia. To naznačuje, že 41 dvorníkov a služobníkov pochovaných vedľa nej pravdepodobne nebolo obetovaných v rámci rituálu, ale boli poctivo pochovaní. A rovnako aj uznávaní počas ich života.

Práca na hrobke Meret-Neith naďalej pokračuje, pričom archeológia s nádejou dúfajú, že odhalia viac informácií o záhadnej kráľovnej.

Uznávaný objav v Peru

V Peru archeológovia objavili niečo úžasné – hrobku, ktorá je stará až 3 000 rokov. Nachádza sa v archeologickom komplexe Pacopampa blízko mesta Cajamarca, písali sme.

V nej sa našli pozostatky osoby, ktorú mnohí nazývajú „kňaz“, a k tomu ešte detailnú maľbu jaguára. Tá podľa výskumníkov hovorí o tom, že išlo skôr o človeka, ktorý pôsobil ako šaman.

Táto výskumná práca, do ktorej sa zapojili odborníci z Peru a Japonska, sa začala v roku 2005 a priniesla množstvo zaujímavých objavov zo starodávnej doby.

V starovekých hrobkách našli zvláštne pozostatky

V oblasti archeologického komplexu Pacopampa výskumníci postupne odhaľujú staré hroby, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť životy a zvyky ľudí, ktorí tu kedysi žili. Ministerstvo kultúry v Peru zdôraznilo, aká dôležitá bola spolupráca archeológov z oboch krajín pri vykopávkach a interpretácii tohto nálezu.

V strede tohto unikátneho náleziska vykopali hrobku človeka, ktorého označujú za „kňaza“. No ponúka sa tu jedna otázka: Bol to naozaj šaman? Niektorí odborníci sa domnievajú, že mohol byť skôr nejakým šamanom, ktorý mal spojenie s duchovným svetom a ovládal sily jaguárov, hadov a dravých vtákov.

V hrobke sa našli tri keramické pečate, na ktorých boli vygravírované zložité vzory vrátane jaguára. Možno sa používali na maľovanie tela, čo bolo vtedy dôležité pre kultúru. Okrem toho sa našli aj krásne zdobené keramiky, ktoré svedčia o umeleckom duchu tej doby.

Šaman mal údajne schopnosť komunikovať so záhrobím

Pozostatky kostry ležali pochované s tvárou pokrytou červeným cinabaritom, ktorý sa získava z hôr. To naznačuje, že tento človek mohol mať v spoločnosti vysoké postavenie. Seki, jeden z významných archeológov, sa domnieva, že získavanie cinabaritu bolo vtedy náročné a prístup k nemu mohli mať len tí najdôležitejší.

Tento človek mohol byť niečo ako most medzi svetmi – pozemským a duchovným. Mal možno aj značný vplyv v spoločnosti, o čom svedčia aj symboly moci, akými sú práve tie keramické pečate.

Celkový objav tejto starodávnej hrobky vedcov skutočne ohromil. Postupne sa otvárajú nové vrstvy histórie, z ktorých sa rodí príbeh osoby, možno nejakej dávno minulej šamanky alebo šamana či kňaza, ktorý nám pripomína zložitú mozaiku ľudskej existencie na tomto svete.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Sciencealert, TASR, SITA, Archív SIU, LiveScience

Najnovšie videá

Trendové videá