Najhorší scenár, ktorý desí Izrael a Biely dom. Expert prezradil, či hrozí koordinovaný útok islamistov
- Situácia na libanonsko-izraelských hraniciach je tiež napätá
- Hizballáh má kapacitu, aby otvoril ďalší front útoku. Pridať sa môžu vraj aj ďalší
- Situácia na libanonsko-izraelských hraniciach je tiež napätá
- Hizballáh má kapacitu, aby otvoril ďalší front útoku. Pridať sa môžu vraj aj ďalší
„Predstavte si, čo by sme mohli urobiť,“ zamýšľal sa jeden z veliteľov libanonského Hizballáhu nad dôsledkami, ktoré by malo zapojenie tejto organizácie do útoku na Izrael. Militantné krídlo Hizballáhu považuje Európska únia za teroristickú organizáciu.
Veliteľ pre týždenník The Economist uviedol, že existujú plány na prekročenie libanonsko-izraelskej hranice. Hizballáh by sa potom usiloval o dobytie Galiley a severného Izraela. Jeho rakety by zničili Tel Aviv, kde by padla „veža po veži“, a izraelské jadrové reaktory by boli tiež ľahké ciele, tvrdí.
Takéto pochmúrne scenáre, ktoré hovoria o otvorení druhého frontu, nie sú len zbožným prianím militantov z Hizballáhu, ale aj scenárom, ktorý robí vrásky Bielemu domu a Izraelu.
Moderný Izrael bol od už svojho vzniku obklopený nepriateľmi, ktorí neuznávali jeho právo na existenciu. Z niektorých susedov sa postupne stali spojenci, ako napríklad Egypt či Jordánsko. V niektorých sa naďalej objavujú islamské militantné skupiny či dokonca teroristické skupiny, ktoré sa môžu pridať k útoku Hamasu.
Súčasný konflikt má potenciál preliať sa za hranice Izraela a Gazy, čo by mohlo mať katastrofické dôsledky nielen pre Blízky východ, ale pre celý svet.
Od minulej soboty, keď teroristi z Hamasu prekvapivo zaútočili a prenikli do Izraela, sa k lokálnym útokom pripojili aj militanti z libanonského Hizballáhu a ďalší zo Sýrie. Sýrske útoky neboli príliš úspešné, no útoky Hizballáhu si vyžiadali aj obete na životoch izraelských civilistov. Zatiaľ však nejde o koordinované útoky, kde by sa proti Izraelu postavil celý Hizballáh, ale skôr o lokálne provokácie.
Hizballáh má kapacity na útok
Vyhrážky ale padajú aj z Iránu, ktorý mal oznámiť, že ak Izrael neprestane s bombardovaním Gazy, tak „zasiahne“.
Práve Hizballáh je podľa bezpečnostného analytika Zdenka Kříža z Masarykovej univerzity v Brne hlavným mocenským faktorom v Libanone a tiež hlavnou iránskou proxy silou v regióne. Taktiež rovnako ako Hamas je podporovaný a financovaný Iránom. Organizácia de facto ovláda Libanon.
Tieto dve sily by mohli využiť, že Izrael sa sústreďuje na juh, kde mieri značná časť z 360 000 záložníkov, ktorých Izrael povolal, čo je najviac za posledných 50 rokov. A okrem toho do prvých línií bude mieriť aj veľká časť z 169 500 vojakov, ktorí sú v aktívnych silách.
Izraelské spravodajské kapacity sa tiež vo veľkej miere sústreďujú práve na juh, čo v očiach Hizballáhu a Iránu môže robiť ideálnu príležitosť udrieť na Izrael, ktorý sa môže javiť oslabený.
„Hizballáh sa vyhrážal, že v prípade izraelskej pozemnej vojenskej operácie v Gaze otvorí ďalší front na libanonsko-izraelskej hranici. A kapacity k tomu má,“ uvádza Kříž.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Akou silou Hizballáh disponuje
- Koľko bojovníkov má a akí sú skúsení
- Akou výzbrojou disponujú
- Čo robia Spojené štáty, aby odstrašili Hizballáh
- Čo by znamenalo otvorenie druhého frontu pre Izrael
- Ako do toho zapadá sýrsky diktátor Bašár Asad
- Ktorí islamskí extrémisti sa ešte môžu pustiť do útoku na Izrael
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity