Veľký krok pre detských pacientov: Zdravotné poisťovne majú preplácať jeden z najdrahších liekov
- Zolgensma má byť zaradená medzi kategorizované lieky
- Rozhodol o tom minister zdravotníctva Michal Palkovič
- Zolgensma má byť zaradená medzi kategorizované lieky
- Rozhodol o tom minister zdravotníctva Michal Palkovič
Dvojmiliónový liek Zolgensma na liečbu spinálnej muskulárnej atrofie by sa od januára mal zaradiť do zoznamu liekov preplácaných z verejného zdravotného poistenia. Rozhodol o tom minister zdravotníctva Michal Palkovič po odporúčaní Kategorizačnej komisie pre lieky. Proti rozhodnutiu ešte možno podať námietky. Vyplýva to z rozhodnutia, ktoré má TASR k dispozícii.
„Ministerstvo je toho názoru, že všetky zákonom kumulatívne stanovené podmienky na zaradenie originálneho lieku do zoznamu kategorizovaných liekov sú splnené,“ ozrejmilo Ministerstvo zdravotníctva SR v rozhodnutí.
Úradne určená cena lieku je podľa rozhodnutia vo výške takmer 1,7 milióna eur a maximálna cena lieku vo verejnej lekárni je takmer dva milióny eur.
Plne hradený zdravotnými poisťovňami
Držiteľ registrácie a zdravotné poisťovne môžu proti rozhodnutiu podať námietky.
„V prípade, že niektorý z účastníkov konania podá námietky, bude o nich rozhodovať kategorizačná rada pre lieky. V takomto prípade by mala kategorizačná rada vydať odporúčanie ministrovi, a ten vydá 15. novembra rozhodnutie o námietkach,“ ozrejmili pre TASR z rezortu.
Ak rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, liek do zoznamu kategorizovaných liekov zaradia od 1. januára 2024. Pri splnení indikačných obmedzení ho tak budú plne hradiť zdravotné poisťovne bez doplatku pacienta. V súčasnosti musia pacienti o úhradu na výnimku lieku žiadať zdravotné poisťovne.
Jednorazová génová liečba
Liek je určený na liečbu pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA). SMA je vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj dieťaťa a jeho ďalší život.
Detskí pacienti s týmto ochorením sú obyčajne už v priebehu prvých šiestich mesiacoch života odkázaní na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie a prijímanie stravy pomocou hadičky priamo do žalúdka.
Od mája 2020 Európska agentúra pre lieky schválila na liečbu SMA použitie jednorazovej génovej liečby liekom Zolgensma, ktorý sa podáva priamo do žily.
Pozor na pochybných predajcov liekov
V súvislosti s liekmi sme ťa už dávnejšie informovali o tom, že sociálne siete zaplavili ponuky na „lieky zadarmo“. Stránka slovenskej polície Hoaxy a podvody však pred takýmito lákavými ponukami varuje, ide totiž o podvod. Predajcovia ponúkajú neregistrované a nelegálne lieky, ktoré na slovenskom trhu nemajú čo hľadať.
Predmetom kontroly českého Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) v spolupráci so zahraničnými liekovými agentúrami sú internetové stránky s nelegálnymi ponukami neschválených liekov.
Internet poskytuje predajcom veľkú anonymitu, čo znamená, že nie je možné odhaliť a odstrániť všetky takéto ponuky. Preto sa Štátny ústav pre kontrolu liečiv rozhodol informovať verejnosť o týchto webových stránkach a varovať pred nákupom nelegálnych liekov.
Pozor na tieto lieky
Medzi tieto nelegálne ponuky patria falzifikáty a nelegálne produkty, doplnky stravy, ktorým sú neoprávnene pridelené liečivé vlastnosti, prípravky, ktoré nie sú registrované v Českej republike či lieky, ktorých registrácia bola pozastavená alebo ukončená v európskych alebo celosvetových krajinách z dôvodu zvýšeného zdravotného rizika.
Okrem toho treba dať pozor aj na lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis a vyžadujú lekársky dohľad pri užívaní na minimalizáciu rizík zdravotných komplikácií a produkty bez overenej kvality a účinnosti, ktoré predstavujú potenciálne riziko pre zdravie.
Na zvýšenie dôveryhodnosti webových stránok často využívajú ilustračné fotografie lekárov/lekárnikov a odkazujú na ich odborné názory, varuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Aj cenová výhodnosť týchto ponúk môže byť veľmi diskutabilná, pretože zásielku môžu zadržať pri kontrole poštových zásielok a v horšom prípade môžu tieto nelegálne lieky vážne poškodiť zdravie. To sa však za žiadne peniaze už kúpiť nedá.
Zdroje: TASR, Archív SIU