Meteorológovia pred El Niñom vydali výstrahu: Klimatológ upozornil na monumentálny teplotný šok

  • Teplotného javu sa zrejme nezbavíme až do jari budúceho roka
  • Slovenský meteorológ upozorňuje na vážnosť situácie
zima počasie chlad
Ilustračný obrázok Unsplash/Kenza Benaouda, Facebook/reprofoto/Jozef Pecho
  • Teplotného javu sa zrejme nezbavíme až do jari budúceho roka
  • Slovenský meteorológ upozorňuje na vážnosť situácie

O tvorbe polárneho víru, ktorá meteorológom spôsobuje vrásky, sme ťa informovali v tomto článku v priebehu minulého týždňa. Výsledkom by mohla byť polárna zima v Európe, ktorú sme na našom svetadiele nezažili desiatky rokov. 

Meteorológom neuniklo nezvyčajné správanie klimatického javu El Niño, ktorý v posledných dňoch naberá na sile. Podľa odborníkov by sa do Európy mohli dostať kruté mrazy a teplotný skok bude skutočne nevídaný.

El Niño bude už na 95 % úradovať až do jari

El Niño rastie a vrásky na čele sa tvoria svetovým oceánom. Ten Atlantický dosahuje čísla, ktoré sú na októbrové obdobie abnormálne. V porovnaní so septembrom minulého roka je teplota oceánskej vody dnes oveľa teplejšia a k anomálii dochádza aj v tropickom Tichom oceáne. Citeľne sa však okrem Tichého zvýšila aj teplota väčšiny Atlantického a Indického oceánu, uvádza Severe Weather Europe.

Klimatický jav začal výrazne silnieť a meteorológovia sa pre túto bláznivú aktivitu rozhodli vydať výstrahu. Podľa nej je až 95 % pravdepodobnosť, že bude El Niño úradovať nielen túto zimu, ale aj na jar roka 2024. Ešte pred pár dňami bola pritom táto šanca len na úrovni 80 %, uvádza TN.cz.

Značné výkyvy teplôt by sa mali dotknúť predovšetkým Spojených štátov, Kanady a Európy. „Táto anomália ovplyvňuje aj atmosféru a tým aj sezónne počasie na oboch pologuliach,“ vysvetľuje meteorologička Dagmar Honsová. 

Extrémna zima
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Zatiaľ síce nie je jasné, ako dlho budú zmeny trvať, no podľa najnovších septembrových analýz oceánskych anomálií sa El Niño rozlieha naprieč rovníkovým Tichým oceánom. Tá trvá až do jari, no trvať môže pokojne aj dva či tri roky. 

Podľa niektorých predikcií by sa zimné počasie malo preniesť do Európy v druhej polovici zimy, no podľa meteorologičky je tiež dôležité rozloženie tlakových útvarov. Zatiaľ teda nie je jasné, ako sa táto anomália dotkne počasia na Slovensku či v okolitých krajinách. 

Teplotný skok bude monumentálny, píše klimatológ

O veľkých meteorologických zmenách, ktoré sa dotknú ľudí na celom svete, informoval na sociálnej sieti aj klimatológ a meteorológ Jozef Pecho. „Prognóza GISS NASA pre oteplenie v roku 2024 je niekde medzi +1,6 a +1,7 °C (K) v porovnaní s koncom 19. storočia,“ píše sa v príspevku.

Tvrdí, že v súčasnosti je oteplenie na úrovni +1,2 °C, takže tento skok bude doslova monumentálny, priam dych vyrážajúci. Zároveň upozorňuje na to, že mediálny priestor dnes ovládajú aktuality po celom svete, no počasie na seba v blízkej budúcnosti pritiahne všetku pozornosť.

„Médiá teraz riešia konflikty Izrael vs. Palestína a Rusko vs. Ukrajina, no v najbližších rokoch prevezme opraty ‚klimatická kríza‘, všetky ostatné problémy budú, takpovediac, druhoradé (samozrejme, bez toho, aby som ich chcel bagatelizovať).“

Zdroje: Severe Weather Europe, archív Startitup, TN.cz, Facebook/Jozef Pecho

Najnovšie videá

Trendové videá