Multimiliónová rezidencia podnikateľa Tomáša Maršíka je majestátnou rodinnou vilou s heliportom. Rozhodol sa jej vzdať
- Necelý 400 kilometrov od Bratislavy vyčnieva moderná 100-metrová vila
- Honosné sídlo si pred pár rokmi nechal postaviť úspešný podnikateľ
- Necelý 400 kilometrov od Bratislavy vyčnieva moderná 100-metrová vila
- Honosné sídlo si pred pár rokmi nechal postaviť úspešný podnikateľ
Tomáš Maršík je dlhoročný úspešný podnikateľ, ktorý žije v Českej republike. Vedie tu firmu s názvom „Strojáreň Litvínov“.
Ako jeden z mála výrobcov na svete sa tu okrem iného zaoberá vývojom, výrobou a inštaláciou vertikálnych aerodynamických tunelov na účely zábavy a športu zvanej bodyflying.
V rámci divízie riešia aj výrobou horizontálnych aerodynamických tunelov, ktoré slúžia na výskum a vývoj. „Technológia vertikálnych aerodynamických tunelov, ktoré dodávame ako simulátor voľného pádu, sa radí medzi najlepšie a najkvalitnejšie na svete vôbec,“ uvádza firma.
Tento vysoko špecifický segment generuje aj značné zisky. Aj vďaka tomu si známy podnikateľ nechal postaviť rezidenciu, ktorej výstavba stála približne 5,2 milióna eur, informuje český Forbes.
Tomáš Maršík objavil túto lokalitu, keď nad ňou letel helikoptérou a padla mu do oka. Rezidencia pochádza z dielne skúsených architektov zo štúdia ADR:
„Na mieste súčasnej stavby sa pôvodne nachádzal areál starej tehelne. Majiteľ sa pre tento pozemok nadchol, keď nad ním prelietal vo vrtuľníku, a ihneď ho kúpil. Na začiatku našej práce bola malá architektonická súťaž medzi tromi architektmi, v ktorej sme zvíťazili.“
„Jednou zo základných myšlienok architektonického návrhu bolo využitie priehľadov z domu smerom na jednotlivé vrcholy Českého stredohoria. Z centrálnej chodby v dome je vidieť na horu Říp a zároveň na stredoveký hrad Hazmburg, z jedálne a kuchyne sa otvára výhľad na celé stredohorie,“ objasňujú architekti.
Zadaním investora bolo vytvoriť obytný komplex pre celú rodinu vrátane budovy správcu areálu. Súčasťou zadania boli okrem samotnej vily aj vinice a pivnica na lisovanie vína, športoviská, stajne pre kone a hangár pre helikoptéru. Z pôvodného komplexu starej tehelne sa zachoval iba komín, ktorý sa následne rozobral a staré tehly sa použili na stavbu vínnej pivnice.
Stavba areálu sa rozprestiera na ploche bývalého industriálneho areálu. Lichobežníkový pozemok ležiaci nad riekou Malá Ohře je vymedzený z južnej strany príjazdovou komunikáciou medzi malými obcami Kostelec nad Ohří a Poplze.
Zo západnej strany je ohraničený poľami, zo severnej strany svahom k rieke Ohři, na strane východnej susednej nehnuteľnosti. Konceptom riešenia bola nenápadnosť areálu v diaľkových pohľadoch a taktiež dispozičná a predovšetkým prevádzková jednoduchosť.
„S ohľadom na to boli novostavby riešené výrazne horizontálnymi hmotami. Jednotlivé objekty sú rovnomerne umiestnené na pozemku v logickom usporiadaní – domček správcu pri vjazde do areálu, rodinný dom na hrane svahu v mieste s výhľadom na České stredohorie na záveternej strane terénneho zlomu.“
„Medzi tieto objekty sú osadené ostatné novostavby ako vinice na južnom svahu, vínna pivnica či tenisové a volejbalové ihrisko.“
Opodiaľ v najvyššom mieste pozemku leží budova stajní a hangáru, sú doplnené o vonkajšiu jazdiareň a heliport. Samotná prezentovaná vila je takzvaná stavba monolitickej formy, sústredená na detailné vyznenie materiálu.
„Výraznou charakteristikou realizácie tohto rodinného domu je atmosféra interiéru, intenzívne prepojenie s exteriérom, jednoduchosť a prirodzenosť, pokora ku kontextu miesta a potrebám klienta. Dom je navrhnutý ako prízemná stavba, ktorá je dlhá viac ako 100 metrov, výrazne horizontálna hmota členená vpadnutými krytými terasami, ktoré rytmicky delia siluetu objektu.“
Samotná hmota domu je definovaná dvoma betónovými doskami – podlahou a stropom. Medzi nimi sa strieda päť základných prevádzkových celkov objektu, ktoré vymedzujú päť terás. Všetky presklené steny ponúkajú prekrásne výhľady do okolitej krajiny. Osobitná pozornosť bola venovaná aj streche, aby ponúkala príjemný pohľad pri prílete vrtuľníkom.
Tomáš Maršík sa rozhodol svoju vilu predať z praktických dôvodov, jej cena je 150 miliónov českých korún, a teda vyše 6 miliónov eur.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.