Rusko zadržalo prominentnú novinárku Rádia Slobodná Európa. Chcela ísť len za rodinou
- V Rusku zadržali novinárku Alsu Kurmashevovú
- Prekážalo im, že sa nezaregistrovala ako zahraničný agent
- Ďalšia prominentná novinárka je nezvestná
- V Rusku zadržali novinárku Alsu Kurmashevovú
- Prekážalo im, že sa nezaregistrovala ako zahraničný agent
- Ďalšia prominentná novinárka je nezvestná
V Rusku zadržali rusko-americkú novinárku z Rádia Slobodná Európa (RFE/RL) a obvinili ju z toho, že sa nezaregistrovala ako tzv. zahraničný agent. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry AFP.
Alsa Kurmashevová pracuje pre spravodajský portál v tatárskom a baškirskom jazyku, služby financovanej americkým Kongresom. Riaditeľ RFE/RL Jeffrey Gedmin vo vyhlásení vyzval na jej prepustenie, „aby sa mohla ihneď vrátiť k svojej rodine“.
Kurmashevová žije v Prahe v Českej republike. Do Ruska prišla 20. mája z vážnych rodinných dôvodov, uviedol vo vyhlásení Výbor na ochranu novinárov (VON) so sídlom v New Yorku.
Chytili ju na letisku
Podľa RFE/RFL novinárku dočasne zadržali 2. júna na letisku v ruskom meste Kazaň, keď mala nastúpiť na spiatočný let. Odobrali jej americký aj ruský pas a uložili pokutu za to, že nenahlásila svoj americký pas na ruských úradoch.
To, že voči nej vzniesli obvinenie, jej úrady oznámili, keď čakala na vrátenie pasov. V prípade dokázania viny jej hrozí až päťročné väzenie, uviedol VON.
Koncom marca tohto roka zadržali v ruskom Jekaterinburgu amerického novinára Evana Gershkovicha z denníka Wall Street Journal (WSJ) a obvinili zo špionáže. V Rusku mu hrozí až 20 rokov väzenia.
The CPJ called the charges against Kurmasheva „spurious“ and urged the Russian authorities to release her immediately. https://t.co/rbWO0C4CHc
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) October 19, 2023
Gershkovich je od rozpadu Sovietskeho zväzu prvým zahraničným novinárom, ktorého v Rusku zadržali a obvinili zo špionáže. Zadržiavaný je v moskovskej väznici Lefortovo.
Označenie „zahraničný agent“, pripomínajúce „nepriateľa ľudu“ zo sovietskej éry, sa v posledných rokoch v Rusku používa najmä v súvislosti s kritikmi Kremľa, novinármi či ľudskoprávnymi aktivistami obvinenými z vykonávania politickej činnosti financovanej zo zahraničia.
Nezvestná je dva týždne
Žurnalistický svet dostal ranu aj pred niekoľkými týždňami, keď bola oceňovaná ukrajinská novinárka Viktorija Roščynová vyhlásená za nezvestnú. Informovala o tom Medzinárodná nadácia venujúca sa ženám pôsobiacich v médiách (IWMF) s tým, že novinárka naposledy robila reportáže z území na východe Ukrajiny okupovaných Ruskom.
Roščynová podávala správy z oblastí na frontových líniách už od vypuknutia ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Hneď v marci 2022 ju zajali ruské sily a desať dní ju zadržiavali v meste Berďansk ležiacom v Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.
Podľa informácií IWMF pokrývala vo svojich reportážach – pre nezávislé médiá ako denník Ukrainska pravda, portál Hromadske či Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) – zložité a nebezpečné témy týkajúce sa zločinov, práce súdov či ľudských práv.
„Veľmi sa obávame o jej bezpečnosť a žiadame, aby sa tejto situácii venovala medzinárodná pozornosť,“ uviedla nadácia IWMF, ktorá zároveň kritizovala potláčanie slobody prejavu v Rusku. „Slobodná, nezávislá žurnalistika je nevyhnutná pre informovanie celosvetovej verejnosti o realite vojny, ktorú vedie Rusko na Ukrajine,“ uviedla ďalej nadácia.
Nadácia zároveň vyzvala ďalších aktivistov a organizácie pôsobiace v oblasti ľudských práv či slobody médií, aby sa pripojili k jej apelu na zistenie miesta pobytu Roščynovej, a tiež, aby sa postavili za novinárov, ktorí naďalej pravdivo informujú o ruskej invázii.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Reprofoto: X/Radio Free Europe/Radio Liberty,