Jedna skupina dôchodcov môže na januárové zvyšovanie dôchodkov zabudnúť (PREHĽAD)
- Valorizácia sa v januári nebude týkať minimálneho dôchodku
- Pozreli sme sa na možnosti zvyšovania dôchodkov v ďalšom roku
- Valorizácia sa v januári nebude týkať minimálneho dôchodku
- Pozreli sme sa na možnosti zvyšovania dôchodkov v ďalšom roku
Dôchodky sa zvyšujú. Tento rok sa Slovákom zlepšili už dvakrát. V januári 2024 sa budú – ako vždy – opäť zvyšovať, no tentokrát už môže ísť o nižšiu čiastku, písali sme.
Zmena nastane aj pri valorizácii minimálnych dôchodkov. Keďže sa od októbra zvyšovali druhýkrát v tomto roku, a dosahujú tak 389,90 eura, januárová valorizácia sa ich týkať nebude.
Denník E v tejto súvislosti uviedol jednoduchý príklad. Valorizácia sa už dotkla napríklad starobného dôchodku, ktorý sa tento rok zvýšil o 11,8 percenta a následne zase o 10,6 percenta. Za 42 rokov dôchodkového poistenia teda stúpol napríklad z 316,80 eura na 474,60 eura a od 1. januára 2024 sa táto suma meniť nebude.
Zvyšovanie v januári
Ako sme ťa informovali v tomto článku, v roku 2024 bude suma, o ktorú sa dôchodky zvýšia, závisieť od dôchodcovskej inflácie za prvých deväť mesiacov tohto roka. Ak bude táto inflácia nižšia ako za prvých šesť mesiacov, dôchodky sa zvýšia o 14,5 %. Ak bude vyššia, dôchodky sa zvýšia o percento, ktoré bude pre dôchodcov výhodnejšie.
Dôchodcovská inflácia je miera, o ktorú sa zvýšia náklady na život dôchodcov. Vypočítava sa na základe údajov Štatistického úradu SR o cenách tovarov a služieb, ktoré kupujú dôchodcovia.
Dôchodcom, ktorým sa mimoriadne zvýšil dôchodok v lete tohto roka, sa penzie od januára zvýšia o menej ako 4 %, presnejšie o 3,6 %. Je to spôsobené tým, že mimoriadna valorizácia sa zohľadňuje pri výpočte zvýšenia dôchodkov v roku 2024.
Januárové zvýšenie tak jednoducho len dorovná rozdiel medzi dôchodkom, ktorý bol stanovený mimoriadnou valorizáciou a ktorý riadnou valorizáciou.
Návrh na zrušenie dôchodkov
Slovenské verejné financie potrebujú nutne posilniť. Ich stav je vážny, pripomína ministerstvo financií a na situáciu reaguje. Novej vláde ponúka celkom 100 rôznych opatrení, ktorých objem dosahuje skoro 10 miliárd eur. Ide až o 7 percent nášho HDP.
V našom veľkom prehľade ponúkaných opatrení sme informovali, že ak by sa zrušil nedávno zavedený rodičovský dôchodok, Slovensko by ušetrilo 149 miliónov eur v budúcom roku, 334 miliónov v roku 2025 a 362 miliónov v roku 2026.
Rezort konštatuje, že rodičovský dôchodok prehlbuje deficity v penzijnom systéme. Odborníci hlásia, že nie je príjmovo testovaný a, okrem iného, sa nezameriava na také skupiny, ktorých životná situácia si vyžaduje dodatočnú podporu zo strany štátu.
Dôchodok tiež nevyrovnáva nezrovnalosti medzi príjmami žien a mužov a do systému vnáša „otázne distribučné vplyvy“, hlásia odborníci. Deti, ktoré nepracujú na Slovensku, totiž svojim rodičom nemôžu poskytnúť tento typ dôchodku.
K jeho zavedeniu došlo len minulý rok. Dosahuje 1,5 percenta z vymeriavacieho základu dieťaťa na starobné poistenie spred 2 rokov. Ak obidvaja rodičia poberajú dôchodok, ich dieťa im môže prispieť spolu 3 % zo svojej hrubej mzdy.
Čo sa týka 13. dôchodku, podľa odborníkov ide o dávku nevhodne uspôsobenú na napĺňanie štandardných funkcií systému sociálneho zabezpečenia. Neplní funkciu zabezpečenia stabilného príjmu. Dôchodca ju zrejme využíva najmä na hradenie jednorazových výdavkov.
Taktiež nie je adresne cielená na nízkopríjmové skupiny. „V súčasnom systéme existujú vhodnejšie a adresnejšie nástroje pre zvýšenie životného štandardu pre nízkopríjmové skupiny,“ uvádza sa v správe ministerstva.
V prípade zrušenia 13. dôchodku by štát mohol ušetriť každý z nasledujúcich troch rokov po 310 miliónov eur.
Zdroje: Denník E, Archív SIU, Archív SIU