Podnájom výrazne skracuje život: Podnájomníci starnú rýchlejšie než fajčiari či nezamestnaní ľudia
- Život v podnájme sa výrazne líši od života vo vlastnej nehnuteľnosti
- Vedci zistili, že nájomcovia starnú omnoho rýchlejšie
- Život v podnájme sa výrazne líši od života vo vlastnej nehnuteľnosti
- Vedci zistili, že nájomcovia starnú omnoho rýchlejšie
Na rýchlosť starnutia ľudí vplýva skutočne množstvo faktorov. Či už ide o nezdravé návyky ako fajčenie a nesprávna strava alebo dokonca aj o faktory vplývajúce skôr na psychiku ako samota či osamelosť.
Vedcom sa po novom podarilo zistiť, že jedným z týchto faktorov je aj život v podnájme, upozornil magazín Forbes. V štúdii uverejnenej na portáli BMJ Journals austrálski vedci informujú, že osoby žijúce v nájomných priestoroch, a nie vo svojich vlastných, starnú rýchlejšie.
Prieskum sa zameral na dospelých Britov. Z vedeckých zistení vyplynulo, že tí, ktorí žijú v podnájme, každý rok priemerne zostarnú o 2,5 týždňa viac než vlastníci nehnuteľností. Starnú dokonca rýchlejšie než nezamestnané osoby či fajčiari.
Pri pohľade na biologické starnutie či takzvané „hodiny starnutia“, o ktorých sme ťa informovali v tomto článku, je zrejmé, že podnájom náš život podstatne skracuje. Starneme kvôli nemu o 100 percent rýchlejšie než v prípade nezamestnanosti a o 50 % rýchlejšie než pri fajčení.
Stres z podnájmu
Výsledky vedci získali z niekoľkých kľúčových zistení. V štúdii sa píše, že na starnutie jednotlivcov silno vplýva stres, ktorý sa pri živote v podnájme môže u osoby vyskytnúť. Ide napríklad o obavy z nedostatku peňazí na platenie nájomného či vyššiu mieru neistoty ohľadom budúcnosti. V hre je tiež skutočnosť, že osoby v podnájme sa častejšie sťahujú, čo opäť prináša rôzne stresujúce situácie.
Nájomcovia sú podľa vedcov tiež častejšie vystavení environmentálnym rizikám v prenajatej nehnuteľnosti.
Preľudnenie
Jednými z ďalších faktorov, ktoré vedci vytýčili, je možné preľudnenie v domácnosti a jej nedostatočné vykurovanie, čo taktiež výrazne vplýva na zdravie a starnutie človeka. Ďalej spomínajú ukazovatele ako cenová dostupnosť a bezpečnosť bývania.
Výskumníci pri zhromažďovaní informácií o starnutí jednotlivcov použili údaje z britskej štúdie Household Longitudinal. K dispozícii mali tiež vzorky krvi od takmer 1 500 účastníkov. Zohľadňovali aj údaje o ich pohlaví, národnosti, úrovni vzdelania, majetku, strave, úrovni stresu, telesnej hmotnosti či o možnom fajčení.
Život v podnájme podľa vedcov „skutočne a významne“ vplýva na naše zdravie. Podotýkajú, že situácia sa však môže zlepšiť, a to v prípade zmien v politike bývania.
Odborníci na základe svojich zistení dospeli k záveru, že nájomcom by pomohlo niekoľko zmien v systéme. Navrhujú, aby majiteľ nehnuteľnosti nemal právo ukončovať dohodu o nájme bez varovania, aby sa obmedzili možnosti zvyšovania nájomného a všeobecne zlepšili podmienky bývania.
Týmto spôsobom by podľa nich ľudia žijúci v podnájme mohli žiť dlhšie a zdravšie. Ich hodiny starnutia by sa totiž značne spomalili.
Je tu však výnimka
Život v prenájme teda na základe zistení austrálskych vedcov každoročne urýchľuje starnutie osoby v priemere o 2,5 týždňa. Neplatí to však u osôb, ktorým nájomné dotuje vláda. V ich prípade odborníci neevidujú až také výrazné zrýchlenie starnutia.
Zdroje: Forbes, BMJ Journals