Vedci odhalili najfunkčnejšie cvičenie. Ich výsledky otočia tvoj pohľad na šport o 180 stupňov
- V prípade funkčného fitnes je dôležitý výsledok cvičenia
- Ak totiž vedie k fyzickej zdatnosti a pripravenosti na rôzne situácie, robíš to správne
- V prípade funkčného fitnes je dôležitý výsledok cvičenia
- Ak totiž vedie k fyzickej zdatnosti a pripravenosti na rôzne situácie, robíš to správne
O tom, že je cvičenie pre zdravie nesmierne dôležité, sa ani nie je potrebné baviť. O tom, ktorý druh je najlepší, však už áno. Odpoveď na túto otázku sa mení pomerne často.
Aktuálne sa medzi ľuďmi vo veku od 20 až 30 rokov hovorí o funkčnom fitnese. Ide najmä o ľudí, ktoré chcú byť fit aj vo vyššom veku.
Portál Science Alert píše, že funkčný fitnes je od roku 2016 v prvej desiatke globálnych fitnes trendov. Nejde teda o žiadnu novinku. Dostať sa k tejto forme cvičenia je jednoduché – na internete sa totiž dá nájsť množstvo videí a článkov, vďaka ktorým ľudia vedia, aké funkčné fitnes cvičenia sú najlepšie.
Zaujímavosťou však je, že podľa vedcov by sa funkčnými dala urobiť väčšina cvičení, ktoré poznáme. V prípade funkčného fitnesu je dôležitý výsledok cvičenia. Ak totiž vedie k fyzickej zdatnosti a pripravenosti na rôzne situácie, robíš to správne.
Určiť konkrétny zoznam pohybov a tréningov, ktoré sa považujú za funkčné, tak môže byť ťažké. Akákoľvek forma kondície je totiž funkčná. Je jedno, či ide o silu, obratnosť, flexibilitu alebo kardio.
Na silu je skvelé dvíhanie činiek, na kardio zas cyklistika alebo beh. Pre obratnosť sa oplatí šprintovať a pre flexibilitu klasicky cvičiť. Tieto veci sa však dajú skombinovať do jedného tréningu. Ide o programy ako CrossFit.
Portál Prevention.com tiež uvádza, že medzi cvičenia funkčného fitnes možno zaradiť aj aktivity ako pilates, joga, vzpieranie alebo TRX.
Práve zlepšenie všetkých foriem fyzickej zdatnosti je dôvodom, prečo ľudia tvrdia, že programy funkčného fitnesu sú najlepším riešením.
Aké výhody so sebou prináša funkčný fitnes
Výskumov, ktoré sa venujú konkrétnym výhodám funkčného fitnesu, nie je veľa, keďže stále ide o novú oblasť. Odborníci sa však pozreli na to, aký účinok môže mať kombinovanie rôznych typov cvičenia v porovnaní s tým, ak sa tieto cvičenia robia samostatne.
Napríklad silový tréning má skvelý vplyv na budovanie sily vo svaloch, kostiach a spojivovom tkanive, čo môže pomôcť zachovať výbornú pohyblivosť až do staroby. Kardio má zas vplyv na kardiovaskulárny a dýchací systém, čo nás robí odolnejšími a zvyšuje našu kondíciu. Obidva tieto druhy pohybu je teda potrebné zahrnúť do týždennej rutiny cvičenia.
Kombináciou týchto cvičení môžu byť rôzne športy. Ako príklad vedci uvádzajú rugby, kde hráči trénujú, aby mohli byť silní, rýchli, obratní a vydržali hrať 80 minút. Ďalším príkladom je aj hokej, no aj prekážkové preteky, kde ľudia behajú dlhé trate a pri prekážkach využívajú svoju silu, zručnosť a obratnosť.
Kým programy funkčného fitnes sú spôsobom, ako začleniť silu a kondičné schopnosti do tréningu, nie sú jediným spôsobom, ako dosiahnuť rovnováhu.
Vzhľadom na to, že každý má inú genetiku, telo, životný štýl a preferuje iný druh cvičenia, typ pohybu, ktorý najlepšie pomôže dosiahnuť funkčnú kondíciu, sa môže líšiť. Odborníci poukazujú na to, že najvýraznejšie zlepšenia v oblasti zdravia a kondície prichádzajú z dôsledného cvičenia. Najväčším prínosom je teda cvičenie, ktoré človeka baví a zapadá do jeho každodennej rutiny.
Liek na dlhovekosť
V krajine vychádzajúceho slnka nájdeš množstvo ikonických artefaktov, ale aj kultúrnych zvykov, ktoré sa už v dnešnom globalizovnom svete šíria všade. Japonci sú tiež známi svojou dlhovekosťou. Priemerne sa totiž dožívajú jedného z najvyšších vekov zo všetkých národov. Ich tajomstvom môže byť takzvané rádio taiso.
Jedným z japonských tajomstiev dlhovekosti preto môže byť tamojšie cvičenie známe ako rádio taiso. Vyplýva to napríklad z knihy Ikigai: Japonské tajomstvo dlhého a šťastného života. Jej autori Héctor García a Francesc Miralles sa totiž dostali do kontaktu so stovkou najstarších obyvateľov Okinawy. Ide pritom o japonskú prefektúru, ktorá je známa najvyššou koncentráciou storočných ľudí na svete.
Zistili, že takmer každý jeden z ľudí, s ktorými sa zhovárali, cvičili rádio taiso. To pritom nie je žiadnou novinkou a miestni ho poznajú už generácie.
Rádio taiso nepredstavuje nič náročné. Práve naopak, ide o pohyby s nízkou intenzitou fyzickej námahy. Celé cvičenie trvá len tri minúty, mnohí ho však opakujú viackrát.
Kľúčovým cieľom rádiového taiso je podľa Garcíu a Mirallesa „podporovať ducha jednoty medzi účastníkmi“. Cvičenia sa totiž zvyčajne robia v skupinových prostrediach vrátane škôl pred začiatkom vyučovania. Nájdu sa však i viaceré spoločnosti či podniky, ktorých zamestnanci si takto spolu zacvičia pred prácou.
„Jedno z najznámejších cvičení rádio taiso pozostáva z jednoduchého zdvihnutia rúk nad hlavu a ich následného spustenia krúživým pohybom,“ napísali autori.
„Môže sa to zdať jednoduché, ale v našom modernom živote môžeme stráviť bez zdvihnutia rúk nad hlavu aj celé dni,“ vysvetľujú.
Zdroje: Science Alert, The Conversation, Prevention.com, CNBC