Izrael sa tentokrát po vpáde do pásma Gazy nestiahol. 2,3 milióna ľudí je „odrezaných od sveta“

  • Izraelské stíhačky zasiahli v noci desiatky cieľov
  • V tuneloch, ktoré boli terčom útokov, sídlia centrá Hamasu
  • V pásme Gaza prišli o kontakt so svetom
izrael palestína hamas vojna gaza
Dym stúpa po izraelských leteckých útokoch na severe pásma Gazy. TASR/AP
  • Izraelské stíhačky zasiahli v noci desiatky cieľov
  • V tuneloch, ktoré boli terčom útokov, sídlia centrá Hamasu
  • V pásme Gaza prišli o kontakt so svetom

Stíhačky izraelskej armády počas intenzívnych nočných náletov zasiahli 150 „podzemných cieľov“ teroristickej organizácie Hamas na severe pásma Gazy. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznam izraelskej armády, uvádza TASR.

V jej vyhlásení, ktoré bolo zverejnené aj na sociálnej sieti, sa uvádza, že boli zasiahnuté „tunely teroristov, podzemné priestory, kde plánovali svoje bojové akcie a dodatočná podzemná infraštruktúra“. Okrem zasiahnutých objektov boli však usmrtení aj niekoľkí teroristi Hamasu.

O tuneloch a podzemných priestoroch, ktoré pod Gazou predstavujú spletitú sieť chodieb, sme ťa informovali v tomto článku. Známe sú tiež ako priechody používané na pašovanie tovaru z Egypta. Existuje však aj druhá podzemná sieť, ktorá je hovorovo označovaná za „metro v Gaze“.

Tento obrovský labyrint tunelov je využívaný na prepravu ľudí a tovaru či na ukladanie rakiet a nábojov. V týchto priestoroch má dokonca sídliť aj samotné riadiace a veliteľské centrá islamistického hnutia Hamas.

Experti už v predošlých dňoch varovali, že ak nastane ofenzíva zo strany Izraela, na ktorú sa chystá, tak bude, pravdepodobne, pozemná a sústredená práve na spomínané tunely, ktorými je Gaza pretkaná.

Posledný vpád Izraela do pásma Gazy sa aktuálne líši od predošlých faktom, že sa po napadnutí objektov vojská nestiahli, naopak, ostali v Gaze. Špekuluje sa, či tým nezačala samotná plánovaná ofenzíva.

Zabitý bol tiež veliteľ vzdušných síl Hamasu

Armáda podľa denníka The Times of Israel ďalej uviedla, že počas pozemnej operácie izraelských síl v pásme Gazy došlo k niekoľkým stretom medzi vojakmi a teroristami Hamasu. Izraelskí vojaci pri nich neutrpeli zranenia.

Armáda a tajná služba Šin Bet predtým oznámili, že pri nočnej operácii bol zabitý veliteľ vzdušných síl hnutia Hamas v pásme Gazy, ktorý pomáhal plánovať útok na Izrael zo 7. októbra.

Podľa armády zohral úlohu pri plánovaní a vykonaní útoku Hamasu tým, že riadil teroristov, ktorí prenikli do južného Izraela na padákoch, ako aj pri útokoch bezpilotných lietadiel na stanovištia Izraelských obranných síl.

Izraelská armáda v reakcii na piatkovú raketovú paľbu na Izrael podnikla v noci na sobotu aj nálet na pozíciu hnutia Hizballáh v južnom Libanone.

Vojna v Izraeli
zdroj: TASR/AP, Hatem Ali

Palestínsky operátor hlási úplný výpadok telekomunikačných služieb v pásme Gaza

Izrael v noci z piatka na sobotu zintenzívnil letecké údery v pásme Gazy, v dôsledku ktorých vypadol internet aj telekomunikačná sieť, čím 2,3 miliónov obyvateľov Gazy zostalo úplne odrezaných od vonkajšieho sveta aj vzájomného kontaktu. TASR správu prebrala od agentúry AP.

Izraelské vojsko informovalo, že „rozširuje“ svoje pozemné operácie v pásme Gazy. Toto vyhlásenie podľa agentúry AP signalizuje, že celoplošná izraelská pozemná invázia s cieľom zlikvidovať militantné hnutie Hamas začne čoskoro.

Výbuchy z nepretržitých leteckých úderov rozžiarili nočnú oblohu nad mestom Gaza v piatok niekoľko hodín po zotmení. Palestínsky telekomunikačný operátor Paltel informoval, že nálety spôsobili „kompletný výpadok“ komunikačných služieb vrátane internetu, mobilnej siete a pevných liniek.

Lynn Hastingsová, humanitárna koordinátorka OSN pre okupované územia, napísala na sociálnej sieti X (bývalý Twitter), že bez funkčných telefónnych liniek a internetu nebudú môcť fungovať nemocnice a záchranárske služby.

Červený kríž vyhlásil, že nie je schopný kontaktovať svoje zdravotnícke tímy a obyvatelia pásma Gazy nemajú ako privolať sanitky. To znamená, že záchranári sa budú musieť snažiť hľadať ranených podľa zvukov výbuchov.

Komisia na ochranu novinárov vyjadrila hlboké znepokojenie nad aktuálnym stavom a dodala, že svet „stráca okno do reality“ konfliktu. Takisto varovala, že informačné vákuum môže byť „vyplnené smrteľne nebezpečnou propagandou a dezinformáciami“.

Zdroje: TASR, The Times of Israel, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá