Slováci, pozor: Na trinásty dôchodok nemá nárok každý, rozhoduje o tom kľúčový dátum
- Prichádza november a s ním aj vyplácanie dôchodkového „bonusu“
- 13. dôchodok však nemôže dostať každý
- Sú prípady, kedy ho Slovákom poisťovňa neuzná
- Prichádza november a s ním aj vyplácanie dôchodkového „bonusu“
- 13. dôchodok však nemôže dostať každý
- Sú prípady, kedy ho Slovákom poisťovňa neuzná
S blížiacim sa koncom roka začína veľa ľudí, ktorí sa priblížili k dôchodkovému veku, rozmýšľať o podaní žiadosti o príslušnú dávku. Okrem zvýšenia dôchodkových platieb mnohí dôchodcovia v novembri očakávajú aj tradičný dôchodkový „bonus“.
Ten poznáme ako trinásty dôchodok. No na tento „príplatok“ nemá nárok každý a jeho pridelenie závisí od istých pravidiel, upozorňuje portál Finsider.
Kto má nárok na 13. dôchodok?
Hovorca Sociálnej poisťovne pre Finsider vysvetlil, ako to je. „Ak teda nárok na napríklad starobný dôchodok vznikne 15. decembra, poistenec nemá v roku 2023 nárok na 13. dôchodok. Ak ale nárok na starobný dôchodok vznikne 15. mája 2023 a o nároku na dôchodok Sociálna poisťovňa rozhodne až v decembri 2023, nárok na 13. dôchodok za rok 2023 mu vznikne,“ povedal Martin Kontúr.
Čo sa týka veku pre odchod do dôchodku, tento rok môžu požiadať o dôchodok v mesiaci ich narodenia muži a ženy narodení v roku 1960. Ak napríklad bezdetná žena, narodená 31. októbra 1960, požiada o dôchodok, nárok na trinásty dôchodok mať bude, aj keď ho pravdepodobne nedostane ešte v novembri, pretože vybavenie trvá pár mesiacov.
Výnimky pri priznávaní dôchodku
Výnimkou sú ľudia, ktorí mali deti, pretože výchova detí skracuje dôchodkový vek. Napríklad žena narodená 10. januára 1961, ktorá vychovala dve deti, mohla ísť do dôchodku už 10. marca roku 2023 a má nárok na „bonus“.
Napriek tomu môže dôjsť k paradoxu. Žena narodená 15. februára 1962, ktorá vychovala tri deti, môže ísť do dôchodku už 15. decembra tohto roku. V tomto prípade však nedostane žiadny trinásty dôchodok, pretože podľa pravidiel nebude mať nárok na výplatu „bonusu“ v novembri.
Budúci rok sa vyplatí v plnej priemernej výške
Poberatelia akejkoľvek formy dôchodku dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Zmenu by mohol parlament schváliť počas prvých troch mesiacov budúceho roka. Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny uviedol Erik Tomáš (Hlas-SD).
Ako sa vypočíta výška trinásteho dôchodku?
Tá sa stanovuje podľa matematického vzorca. Z celkovej sumy dôchodkov, ktoré príjemca dostáva, sa odčíta životné minimum. Potom sa táto suma vynásobí koeficientom 0,36 a výsledná suma sa odpočíta od maximálnej sumy trinásteho dôchodku vo výške 300 eur. Výsledná suma by vždy mala byť minimálne 50 eur.
Najvyšší „bonus“ vo výške 300 eur dostanú dôchodcovia, ktorých dôchodok je rovnaký alebo nižší ako 268,88 eura. Naopak, najnižší príplatok vo výške 50 eur dostanú tí, ktorí majú dôchodok alebo celkovú sumu dôchodkov vo výške 963,40 eura alebo viac. S klesajúcou výškou dôchodku sa suma trinásteho dôchodku postupne zvyšuje.
Premiéra novej vymoženosti
Nedávno sme ťa informovali, že Európska únia tento rok schválila zákon o Európskom dôchodku (PEPP), novom sporiacom produkte pre všetkých obyvateľov únie. Slovensko sa stalo prvým členským štátom, ktorý PEPP testuje v obmedzenom rozsahu. PEPP ponúka možnosť skoršieho odchodu do dôchodku a vyšších dôchodkov.
Slováci, ktorí už PEPP vyskúšali, oceňujú jeho výhody. Momentálne ho poskytuje spoločnosť Finax, jediný poskytovateľ PEPP v celej Únii. Rozdiel medzi PEPP a súčasným tretím pilierom spočíva aj v tom, že PEPP úspory pokračujú v zhodnocovaní počas výplatnej fázy.
Slováci si želajú odísť do dôchodku v priemernom veku 59 rokov, ale priemerná dĺžka života sa zvýšila na 77 rokov. PEPP môže poskytnúť nádej na pokojnejší a plnohodnotnejší dôchodok pre tých, ktorí ho využijú. Viac o tejto téme sa dočítaš tu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Finsider, Redakcia, TASR