Kamenná dominanta ukrytá v Malých Karpatoch: Smolenický zámok sa konečne otvoril aj širokej verejnosti
- Od strážcu priesmyku k domovu vedy
- Smolenický zámok a jeho premeny stoja za pozornosť
- Od strážcu priesmyku k domovu vedy
- Smolenický zámok a jeho premeny stoja za pozornosť
Na úpätí Malých Karpát, nad malebnou dedinkou Smolenice a s krásnymi výhľadmi do okolia stojí romantický Smolenický zámok. Jeho história siaha až do 15. storočia a prešiel svojimi vrcholmi aj pádmi, ktoré viedli k jeho súčasnej podobe a využitiu, píšu Kávičkári.sk.
Po kompletnom vyhorení a zničení v časoch napoleonských vojen bol v minulom storočí zrekonštruovaný do dnešnej podoby. Následne ho do užívania dostala Slovenská akadémia vied, ktorej zámok slúžil ako reprezentatívny priestor na organizáciu medzinárodných vedeckých podujatí. V súčasnosti svoje brány otvára aj návštevníkom mimo vedeckých kruhov a sympózií, ktorí si môžu vychutnať jedinečný pobyt na tomto nádhernom mieste.
Smolenický zámok – pohľad do histórie
Malokarpatský región je bohatý na históriu. Z vyhliadkovej veže zámku je napríklad na dohľad hradisko Molpír, ktoré datujeme do 6. až 7. storočia pred n. l. Dnes zrekonštruované, s peknou expozíciou a infraštruktúrou.
Svoju vlastnú a zložitú históriu má aj Smolenický zámok. S prvou zmienkou v prvej polovici 15. storočia mal hrad strážiť malokarpatský priesmyk. Od pezinských a svätojurských grófov k Országovcom, neskôr Erdődyovcom až nakoniec k Pálffyovcom.
Zámok menil majiteľov, až napokon vyhorel a bol celý zničený. S náročnou obnovou začal jeho posledný majiteľ Jozef Pálffy. Dokončený a zariadený bol až v roku 1953, keď už bol majiteľom zámku štát. Ten dal Smolenický zámok do užívania SAV, ktorá tam dodnes organizuje stretnutia vedcov z celého sveta a svoje priestory ponúka aj na prenájom.
Inšpirovaný zámkami na rieke Loire
Smolenický zámok nemožno prehliadnuť cestou autom, je skutočnou dominantou celej oblasti. K zámku vedie asfaltová cesta pre ubytovaných hostí či účastníkov podujatí. Pre turistov je možnosť parkovať v obci či na malom parkovisku pod zámkom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vedie k nemu príjemná a nenáročná lesná cestička, kde sa v poslednej zákrute romanticky ukáže hradba a vstupný portál. Smolenický zámok je skutočne masívny a pôsobivý. Vďaka citlivej pálffyovskej rekonštrukcii podľa návrhu Jozefa Huberta si objekt zachováva autentický historický nádych. Inšpiráciou boli zámky na rieke Loire a je veľká škoda, že sa iniciátor celého projektu nedožil jeho finalizácie.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.