História „sviatku tekvíc“ siaha do 16. storočia. Názov Halloween zaviedli kresťania

  • Starí Kelti si počas Halloweenu uctievali duše mŕtvych predkov
  • Obliekali si masky, aby sa zapáčili zlým duchom
halloween strašidlá
Ilustračný obrázok Unsplash/Łukasz Nieścioruk, TASR/Jozef Poliak
  • Starí Kelti si počas Halloweenu uctievali duše mŕtvych predkov
  • Obliekali si masky, aby sa zapáčili zlým duchom

Na prelome októbra a novembra sú stále dlhšie noci a kratšie dni, čoraz chladnejšie počasie si berie svoju daň v podobe posledných zvyškov úrody a hromady padnutého lístia zo stromov sa na chodníkoch rozmáčajú vďaka pravidelným dažďom. V noci z 31. októbra na 1. novembra, teda v predvečer Sviatku všetkých svätých, sa však prevažne v anglicky hovoriacich krajinách oslavuje sviatok Halloween.

Na Slovensku sme s ním začali mať skúsenosť až po Nežnej revolúcii, odkedy sa u nás tento popkultúrny a komercializovaný sviatok začal postupne udomácňovať. Niektorí ho považujú za „americký sviatok“, ktorý vytláča naše Dušičky. Pravda však nie je ani jedno. Halloween je predvečerom sviatku všetkých svätých, ktorý je 1. novembra, Halloween pripadá na 31. október.

Jeho história siaha do 16. storočia

Ide vlastne o tradíciu, ktorá má svoj pôvod v keltskej slávnosti Samhain, rozšírenej najmä na britských ostrovoch. Starí Kelti si počas tohto sviatku uctievali duše mŕtvych predkov, uvádza TASR.

Verili, že počas magickej noci z posledného októbrového dňa na prvý november sa duše mŕtvych predkov vracajú do svojich domovov a snažia sa ovládnuť všetko živé. Preto si obliekali strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji.

Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol v 16. storočí a zaviedla ho protestantská cirkev. Ide o skrátené slovo prevzaté z anglického výrazu „All Hallows‘ Evening“, čo doslova znamená „predvečer všetkých svätých“.

Charakteristickým halloweenským symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre, zvnútra osvetlená sviečkou alebo kahancom, ktorá slúži ako lampáš.

halloween tekvica
zdroj: TASR/DPA

Halloween v cudzích jazykoch

  • Anglicky — Halloween, All Hallow’s Eve
  • Španielsky — Víspera de Todos los Santos
  • Nemecky — der tag vor Allerheiligen, das Halloween
  • Taliansky — la vigilia d’Ognissanti
  • Francúzsky — la veille de la toussaint
  • Slovensky — predvečer všetkých svätých
  • Česky — předvečer Všech svatých
  • Chorvátsky — Noć vještica
  • Rusky — канун дня всех святых
  • Čínsky — 萬聖節

Svetlonosy boli pôvodne z repy

Dnešná podoba Halloweenu vznikla v Amerike. Írski a škótski prisťahovalci boli predovšetkým protestanti, ktorí neoslavovali cirkevné Dušičky. Vrátili sa preto k pohanskej verzii sviatku.

Íri, ktorí sa do Ameriky prisťahovali najmä v 19. storočí, začali robiť svetlonosov z dýň, namiesto dovtedy tradičnej repy a sviatok sa medzi ľuďmi rýchle udomácnil. Okrem Spojených štátov našiel svoje miesto tiež v Kanade, v Európe, v Austrálii, v Japonsku, na Bahamách, na Novom Zélande, ale aj v mnohých iných krajinách.

V Mexiku sa oslava pamiatky zosnulých spája s jedným z najvýznamnejších a najobľúbenejších sviatkov v roku Dňom mŕtvych (El día de los muertos), ktorý sa stal národným symbolom a od roku 2008 sa nachádza aj na zozname dedičstva UNESCO.

halloween sviatok strašidlo maľovanie
zdroj: TASR/František Iván

Na rozdiel od „klasického“ Halloweenu sa však oslavuje od večera 31. októbra do 2. novembra. Na základe tejto dávnej mexickej tradície vznikla v roku 2017 veľmi úspešná animovaná rozprávka Coco o ceste malého chlapca za svojím snom, ktorá získala dvoch Oscarov.

Postupom času sa Halloween výrazne skomercionalizoval a zmodernizoval. V súčasnosti si ľudia najmä v Spojených štátoch amerických tematicky ozdobujú svoje obydlia, deti oblečené v kostýmoch navštevujú okolité domy, pýtajú si sladkosti a večer sa organizujú oslavy v maskách.

Na Slovensko sa dostal Halloween po roku 1989. Ľudia začali zdobiť tekvice, organizovať párty v strašidelných kostýmoch či súkromné večierky plné hororových prekvapení. Halloween prenikol aj do škôl, kde deti začali zdobiť tekvice a tiež pripravovať nápadité masky na rôzne zábavné podujatia.

Halloween má však, žiaľ, aj svoju odvrátenú tvár, keďže sa násilie, bitky a výtržnosti stávajú počas halloweenskej noci v mnohých krajinách už každoročným „rituálom“.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá