Úmrtie v spánku sa len zdá ako „príjemné“. Tri veci, ktoré ho môžu zapríčiniť

  • Úmrtie v spánku sa spája so starobou
  • Pre mnohých to je preferovaný spôsob odchodu z tohto sveta
  • Na čo však človek skutočne zomrie, keď skoná v spánku?
spánok
Freepik/gpointstudio
  • Úmrtie v spánku sa spája so starobou
  • Pre mnohých to je preferovaný spôsob odchodu z tohto sveta
  • Na čo však človek skutočne zomrie, keď skoná v spánku?

Smrť v spánku pripadá niektorým ľuďom milosrdná a mnohí si želajú práve takýto skon. Spája sa hlavne so staršími ľuďmi, no občas postihne aj mladých, u ktorých to nikto nečakal. Experti tvrdia, že smrť spánku sa nevyskytuje často a riziko je väčšie práve u starších ľudí.

Ľudia, ktorým umrel v spánku niekto blízky alebo niekto, koho poznali, sa často pýtajú, čo je skutočnou príčinou takejto smrti. Lekári tvrdia, že úmrtie v spánku sa spája hlavne s troma orgánmi – srdcom, pľúcami a mozgom.

Telo si pri spánku nevie poradiť so signálmi, ktoré dostáva z jednotlivých orgánov. Je tiež menej pravdepodobné, že si niekto iný všimne, že s nami niečo nie je v poriadku. Ak človek dostane porážku alebo infarkt cez deň, existuje väčšia šanca, že bude obklopení ľuďmi, ktorí mu privolajú pomoc.

Srdce

Mnohí ľudia, ktorí odišli na večnosť v spánku, ani nemuseli tušiť, že trpia nejakým zdravotným problémom.

„V drvivej väčšine (prípadov) sme zistili, že išlo o nediagnostikované kardiovaskulárne ochorenie,“ uviedla súdna patologička Candace Schopperová pre U.S. News.

Najväčším strašiakom je v tomto prípade náhla zástava srdca (SCA), ktorá má byť zodpovedná až za 90 percent úmrtí v spánku, uvádza The Wall Street Journal. Srdce človeka prestane biť, to má za následok zastavenie prietoku krvi do orgánov, čo bez liečby skončí smrťou.

Rizikovými prípadmi sú ľudia, ktorí majú nepravidelný srdcový rytmus, zväčšené srdce či choroby koronárnych artérií. Faktorom môže byť aj obezita či cukrovka.

„Vidím stále väčší počet ľudí s naozaj zlým ochorením koronárnych artérií alebo upchatím ich tepien – a zdá sa mi, že sú stále mladší a mladší,“ uviedla Schopperová.

Zo všetkých takýchto úmrtí na SCA sa 22 percent vyskytuje medzi 22:00 a 6:00, pričom v tomto čase sú postihnuté skôr ženy. Najčastejšie však postihuje ľudí nad 60 rokov, pripomína Newsweek.

Mozog

Pri tejto skupine sú problematické hlavne dve skupiny ľudí: pacienti, ktorí trpia epilepsiou, a ľudia s vysokým krvným tlakom, ktorý môže spôsobiť porážku.

U ľudí s epilepsiou sa môže vyskytnúť syndróm náhlej neočakávanej smrti pri epilepsii, ktorý sa často vyskytuje práve v noci pri spánku. Vedci doteraz nepoznajú príčinu tohto syndrómu.

Vysoký krvný tlak sa tiež spája práve s cievnou mozgovou príhodou známou ako porážka, ktorá sa môže vyskytnúť v noci. 25 % prípadov sa vyskytuje práve v noci.

 Ak pri porážke nie je poskytnutá urýchlená lekárska pomoc, môže skončiť fatálne.

Pľúca

Problematická môže byť poloha, keď človek spí na chrbte (pri tejto polohe sú dýchacie cesty najužšie), tá sa spája aj so spánkovým apnoe. Ide o poruchu spánku, ktorá patrí k bežným, no je nebezpečná. Počas spánkového apnoe dochádza k prerušeniu dýchania v dôsledku uvoľnenia mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu vzduchu do pľúc.

Môže ho spôsobiť ochabnuté svalstvo dýchacích ciest, veľký jazyk, ale aj obezita. Prejavuje sa chrápaním či pauzami v dýchaní a dusením.

Ľudia so spánkovým apnoe môžu mať 2,5-krát vyššiu pravdepodobnosť náhlej srdcovej smrti ako ľudia bez tejto poruchy. Tá sa vyskytuje v čase medzi 00:00 a 6:00 hodinou. Zastavenie dýchania môže spôsobiť nedostatok kyslíka, čo zvýši krvný tlak a srdcovú frekvenciu, a to môže viesť k srdcovej zástave.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: U.S. News, The Wall Street Journal, Newsweek

Najnovšie videá

Trendové videá