Dostupnosť bývania sa v rámci celej Európy zhoršuje
- Napriek tomu, že výrazné nárasty cien nie sú ničím neobvyklým a dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach bol v minulosti robustný, tlak na trh stúpa
- Napriek tomu, že výrazné nárasty cien nie sú ničím neobvyklým a dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach bol v minulosti robustný, tlak na trh stúpa
Ceny nehnuteľností vo veľkej časti Európy sa od konca finančnej krízy v roku 2009 neustále zvyšujú. Napriek tomu, že výrazné nárasty cien nie sú ničím neobvyklým a dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach bol v minulosti robustný, tlak na trh stúpa, najmä vo veľkomestských oblastiach, kde nedostatok stavieb stretáva sa s prílivom obyvateľov.
Súkromní investori tiež rozpoznávajú príležitosti na trhu s nehnuteľnosťami, čo prináša nové výzvy a príležitosti.
Avšak od druhého štvrťroka roku 2022 sme boli svedkami nových trendov na trhu, ktoré prinášajú špecifické výzvy a nové príležitosti. Európsky trh s nehnuteľnosťami čelí zosilneným výzvam v dôsledku inflácie a rastúcich úrokových sadzieb pri nákupe nehnuteľností.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesla v júni 2023 inflácia spotrebiteľských cien v EÚ z 9,6 % na 6,4 %, ale jadrová inflácia sa zvýšila na 6,19 %. To naznačuje skryté inflačné tlaky, čo môže viesť k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb.
Dostupnosť bývania sa v rámci celej Európy zhoršuje
„Za posledných sedem rokov sa pomer medzi cenami a príjmami pri nákupe nehnuteľností spotrebiteľmi zvýšil v rámci porovnania OECD o 71 percent. To zvyšuje finančnú záťaž kladenú na spotrebiteľov, sťažuje poskytovanie úverov a môže viesť k odloženiu procesu nákupu.“
„V Česku došlo dokonca k nárastu o 112 %, v Portugalsku o 98 % a na Slovensku o 81 %. V súčasnosti však vidíme, že sa trh v Česku aj na Slovensku otáča a dopyt po bývaní opäť vzrastá,“ hovorí Jan Hrubý, generálny riaditeľ RE/MAX Česko a Slovensko.
Rastie záujem aj ceny prenájmu
„Pri pohľade na európsky trh s nájomným bývaním, najmä v krajinách, ako je Nemecko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko, je zrejmé, že vyššie náklady na pôžičky a celkovo zvýšené životné náklady viedli k silnému nárastu dopytu po nájomných nehnuteľnostiach.“
„Tento posun je viditeľný z údajov za 2. štvrťrok 2023, keď si nehnuteľnosť prenajíma 36 % osôb, čo je nárast oproti 33 % v 2. štvrťroku 2022,“ dodáva ďalej.
Ceny nehnuteľností v rôznych krajinách EÚ sa vyvíjajú odlišne. Taliansky trh zaznamenal mierny pokles o 2,2 %, zatiaľ čo v Nemecku ceny klesli o 5,5 %, s malým nárastom u domov. Španielsko a Portugalsko zaznamenali rast cien, zatiaľ čo vo Francúzsku ceny nehnuteľností celkovo stúpli, s miernym poklesom u bytov.
Zahraniční investori, najmä vo Španielsku a Portugalsku, majú významný vplyv na trh nehnuteľností. Ich záujem o kúpu a prenájom ovplyvňuje ceny a zvyšuje tlak na miestnych obyvateľov, najmä v turisticky exponovaných oblastiach. Vo veľkých mestách, ako je Miláno, sa zaznamenáva výrazný nárast zahraničných investícií napriek relatívne vysokým nákladom na život.
„Vzhľadom na to, že potenciálni kupujúci, ktorí mali predtým záujem o kúpu nehnuteľností, sa teraz pre prevažujúce zhoršené podmienky financovania obracajú na trh s prenájmami, je na trhu s prenájmami vysoká konkurencia. V dôsledku toho zostávajú ceny nájomného bývania obzvlášť vo veľkých mestách značne vysoké,“ vysvetľuje ďalej Hrubý.
„V prvom štvrťroku 2023 vzrástli ceny prenájmov v celej EÚ oproti štvrtému štvrťroku 2022 o 0,9 %. V porovnaní s prvým štvrťrokom predchádzajúceho roka vzrástli až o 2,9 percenta. Pri bližšom pohľade na niektoré kľúčové trhy zistíme, že medzi 2. štvrťrokom 2022 a 2. štvrťrokom 2023 došlo k obzvlášť vysokému nárastu ponukových cien prenájmov, napríklad v Taliansku o 67 %, v Portugalsku o 54 %, v Španielsku o 41 % v Nemecku o 27 %, v Česku a na Slovensku došlo k medziročnému nárastu o 20 %. Táto dynamika vytvára na európskom trhu s nehnuteľnosťami zložité prostredie tak pre kupujúcich, ako aj pre nájomcov,“ uzatvoril generálny riaditeľ.
Zdroj: RE/MAX Česko a Slovensko