USA posielajú na Blízky východ ďalších vojakov. Izrael ich od začiatku vojny stratil už vyše 300
- USA posilňuje vojenskú prítomnosť na Blízkom východe ďalšími 300 vojakmi
- Izrael od 7. októbra stratil už 326 vojakov
- USA posilňuje vojenskú prítomnosť na Blízkom východe ďalšími 300 vojakmi
- Izrael od 7. októbra stratil už 326 vojakov
Spojené štáty presúvajú na Blízky východ ďalších 300 vojakov v čase eskalujúcej vojny v pásme Gazy. Oznámilo to v utorok americké ministerstvo obrany, informuje TASR podľa agentúry DPA.
Títo vojaci posilnia americké jednotky, ktoré sú umiestnené v regióne. Podľa hovorcu Pentagónu pôjde o špecialistov na zneškodňovanie výbušných prostriedkov či komunikáciu. „Nebudeme hovoriť o konkrétnych miestach nasadenia týchto síl, ale môžem potvrdiť, že nejdú do Izraela,“ povedal hovorca Pat Ryder.
Minulý týždeň armáda USA presunula na Blízky východ 900 vojakov. S cieľom odradiť ďalších aktérov v regióne od zasahovania do konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas Washington tiež premiestnil do východnej časti Stredozemného mora viacero vojenských lodí a bojové lietadlá.
Americké jednotky umiestnené v Iraku a Sýrii sa v posledných dňoch stali terčom útokov proiránskych ozbrojených skupín. Ryder v utorok oznámil, že celkový počet raketových a dronových útokov na tamojšie základne USA sa zvýšil na 27, z nich 16 sa odohralo v Iraku a 11 v Sýrii.
Viac článkov o Izraeli si môžeš prečítať tu:
- Úzke uličky, ostreľovači a teroristi využívajúci ľudí ako ľudské štíty. Ofenzíva je na spadnutie, Izraelčania to budú mať veľmi ťažké
- Najhorší scenár, ktorý desí Izrael a Biely dom. Expert prezradil, či hrozí koordinovaný útok islamistov
- Gaza je otvorené väzenie, veľké ako Bratislava, na ktorom sa tlačí vyše dvoch miliónov ľudí. Takýto je jej príbeh
- Najhoršia nočná mora Európy ožíva: Expert prezradil, či nás čaká nová vlna terorizmu
- EXKLUZÍVNE izraelský veľvyslanec pre Startitup: Každý, kto podporuje Hamas, v skutočnosti podporuje genocídne organizácie a zločiny proti ľudskosti
- Izrael môže nasadiť novú superzbraň, akú bojisko ešte nevidelo. Železný lúč je chirurgicky presný
- Izrael už raz napadli počas jeho najväčšieho sviatku. Čo bola Jomkipurská vojna a v čom sa podobá súčasnej?
- Kde sú korene vojny Palestíny s Izraelom: Príbeh regiónu, ktorý nezažil mier už celé dekády
V bojoch v pásme Gazy zahynulo v utorok 9 izraelských vojakov, celkovo 326
Deväť izraelských vojakov zahynulo v utorok počas bojových operácií v palestínskom pásme Gazy, oznámila armáda. Celkový počet izraelských vojakov zabitých vo vojne od 7. októbra stúpol na 326. TASR prevzala stredajšiu správu z tlačovej agentúry AFP.
V bojoch na palestínskom území utrpeli dvaja ďalší vojaci vážne zranenia, dodala izraelská armáda. Tá vedie vojnu proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, odvtedy, ako 7. októbra podniklo najhorší útok v dejinách Izraela.
Izraelská armáda v stredu tiež oznámila, že od začiatku prebiehajúceho konfliktu s Hamasom podnikli jej sily útoky na vyše 11 000 vojenských cieľov v pásme Gazy.
„Od začiatku vojny izraelské ozbrojené sily zasiahli viac než 11 000 cieľov patriacich teroristickým organizáciám v pásme Gazy,“ uviedla armáda vo vyhlásení.
Izrael tvrdí, že v utečeneckom tábore v Gaze zabil veliteľa práporu Hamasu
Izraelská armáda sa prihlásila k utorňajšiemu bombardovaniu utečeneckého tábora Džabálijá na severe pásma Gazy, ktoré si podľa palestínskych úradov vyžiadalo najmenej 50 obetí na životoch a približne 150 zranených.
Armáda zároveň informovala, že pri tejto operácii sa jej podarilo zabiť dôležitého veliteľa palestínskeho militantného hnutia Hamas Ibráhíma Bijárího, spájaného s bezprecedentnými útokmi na Izrael zo 7. októbra. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Jeho likvidácia sa uskutočnila v rámci rozsiahleho útoku na teroristov a teroristickú infraštruktúru patriacu k Centrálnemu práporu Džabálijá, ktorý prevzal kontrolu nad civilnými budovami v meste Gaza,“ uviedla armáda. Bijárí bol veliteľom zmieneného práporu patriaceho pod Hamas.
Izrael podniká útoky na pásmo Gazy v reakcii na útok Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom na území Izraela zahynulo viac než 1 400 ľudí. Odvetné útoky Izraela si v pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadali už vyše 8 500 obetí na životoch, z čoho takmer polovicu tvoria deti.
AFP: Z pásma Gazy odídu prví cudzinci, tvrdí egyptský predstaviteľ
Z pásma Gazy povolia v stredu odísť do Egypta prvej skupine držiteľov zahraničných pasov. Pre agentúru AFP to povedal nemenovaný egyptský predstaviteľ na hraničnom priechode Rafah, informuje TASR.
Zdroj oboznámený so záležitosťou predtým pre agentúru Reuters uviedol, že Katar sprostredkoval medzi Egyptom, Izraelom a palestínskym hnutím Hamas dohodu, ktorá umožní odchod držiteľov zahraničných pasov a niektorých kriticky zranených ľudí z Gazy.
Ako dlho zostane hraničný priechod Rafah medzi pásmom Gazy a Egyptom otvorený pre takúto evakuáciu, však nie je jasné, doplnil zdroj.
Dohoda nie je spojená s ďalšími otázkami, o ktorých sa rokuje, ako sú rukojemníci zadržiavaní Hamasom alebo dočasné zastavenia bojov zamerané na zmiernenie humanitárnej krízy v pásme Gazy, kde je nedostatok potravín, vody, paliva i liekov.
Z Gazy by v stredu mali tiež previezť do nemocníc v Egypte približne 80 zranených Palestínčanov, uviedol pre agentúru DPA predstaviteľ egyptského Červeného polmesiaca.
Hovorca ozbrojeného krídla Hamasu v utorok bez ďalších detailov oznámil, že časť z približne 200 zahraničných zajatcov čoskoro prepustia.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: TASR