Cena obľúbeného nápoja dosahuje astronomické sumy. Ovplyvňuje ju aj počasie
- Dôvodom rekordných cien je pokles úrody pomarančov
- Znižovanie úrod spôsobuje nepriaznivé počasie a bakteriálna choroba známa ako zelenanie citrusov
- Dôvodom rekordných cien je pokles úrody pomarančov
- Znižovanie úrod spôsobuje nepriaznivé počasie a bakteriálna choroba známa ako zelenanie citrusov
Cena pomarančového džúsu pokračuje v raste a na začiatku týždňa sa dostala na nový rekord, keď prekročila 4 USD za libru (0,45 kg). Od začiatku roka sa cena jedného z najviac konzumovaných nápojov na svete takmer zdvojnásobila. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Cena mrazeného džúsu s dodávkou v januári dosiahla na newyorskej burze počas utorkového (31. 10.) obchodovania 4,17 USD (3,93 eura) za libru, čo je najvyššia cena od začatia obchodovania s touto komoditou v roku 1966. Neskôr sa skorigovala na úroveň tesne nad 3,80 USD/libra. Od začiatku tohto roka vyskočila cena pomarančového džúsu už o 90 %.
Dôvodom rekordných cien je pokles úrody pomarančov v USA, Brazílii a Mexiku, čo sú najväčší producenti pomarančov a pomarančového džúsu na svete. Znižovanie úrod spôsobuje nepriaznivé počasie a bakteriálna choroba známa ako zelenanie citrusov. Úrody pomarančov na Floride výrazne poškodili aj hurikány.
Ibiapaba Netto, šéf organizácie CitrusBR, ktorá zastupuje producentov pomarančového džúsu v Brazílii, povedal, že s návratom k pôvodnej produkcii sa v dohľadnom čase počítať nedá. Ako uviedol, vyžiada si to určitý čas a nie je ani isté, či ešte niekedy bude produkcia taká ako v minulosti. Práve Brazília má na vývoj cien komodity najväčší vplyv. Na celosvetovom obchode s pomarančovým džúsom sa podieľa až 75 %.
Netto dodal, že producenti citrusov sa v súčasnosti obávajú investovať do rozširovania svojich sadov. Dôvodom je práve zelenanie citrusov, ktoré spôsobuje, že pomaranče nedozrejú a majú horkú chuť. „Väčšie úrody pomarančov sme zaznamenali naposledy pred piatimi rokmi,“ povedal Netto a dodal, že v súčasnosti nemajú už prakticky žiadne zásoby.
Slováci sa na zdražovanie pripravujú
Veľká väčšina Slovákov počíta s tým, že počas najbližších mesiacov inflácia spôsobí, že sa im zvýšia náklady v mnohých oblastiach. Pri jedle to čaká 87 percent respondentov, vo výdavkoch na doprave ako palivo a cestovné lístky 86,2 % a v energiách 85,9 %.
Ukázal to prieskum FOOD barometer pre spoločnosť Edenred, ktorý sa uskutočnil v septembri na vzorke 2 229 respondentov. Tí mohli pri otázkach označiť viacero preferovaných odpovedí.
Zvýšenie výdavkov na bývanie podľa prieskumu očakáva 82,5 % opýtaných, s nárastom cien v cestovaní (vlaky, letenky, ubytovanie) počíta 77,3 % účastníkov prieskumu. Vyše 60 % z nich očakáva aj vyššie ceny kultúrnych aktivít a vyššie výdavky na technické vybavenie ako počítače či telefóny.
„Výsledky prieskumu potvrdili, že ľudia očakávajú náročné časy. Dobrá správa je, že so zdražovaním rátajú a pripravujú sa naň. Zlá správa je, že sa budú musieť obmedzovať nielen na úkor svojho komfortu a pohodlia, ale aj zdravia,“ uviedla Lívia Bachratá zo spoločnosti Edenred.
Prieskum sa tiež zaujímal o to, ktoré výdavky sú ľudia ochotní v čase pokračujúcej inflácie ešte znížiť. V nákladoch na oblečenie sa plánuje uskromniť 86,3 % respondentov, výdavky na cestovanie obmedzí 83 % opýtaných, na kultúru a technické vybavenie vyše 80 %. Na energiách plánuje šetriť 64,2 % ľudí, výdavky na dopravu chce obmedziť 60,5 % a na jedlo 60 % účastníkov prieskumu.
„Šetrenie na jedle alebo energiách môže výrazne znížiť životnú úroveň aj duševnú a fyzickú kondíciu obyvateľov. Znižovanie výdavkov domácností sa zároveň prejaví aj na ekonomickej sile Slovenska, pretože keď ľudia nenakupujú a nemíňajú, ekonomika stagnuje alebo klesá. Novú vládu čaká veľká výzva, aby našla riešenie,“ dodala Bachratá.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR