Nezvyčajné priznanie top ukrajinského generála. Bielemu domu môže narobiť poriadne problémy

  • Valerij Zalužnyj sa vyjadril, že vojna na Ukrajine je na mŕtvom bode
  • Uviedol, že pravdepodobne nepríde väčší prelom
  • Jeho slová nepotešia Biely dom
Valerij Zalužnyj.
Archívna fotografia: Náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj Wikimedia/ArmyInform
  • Valerij Zalužnyj sa vyjadril, že vojna na Ukrajine je na mŕtvom bode
  • Uviedol, že pravdepodobne nepríde väčší prelom
  • Jeho slová nepotešia Biely dom

Náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj nečakane priznal, že vojna na Ukrajine sa dostala do pätovej situácie. Ani jedna armáda nemá technologickú nadvládu, navyše Rusi sa nedajú opotrebovať, pretože ľudský život pre vojnovú mašinériu nemá žiadnu cenu. Generál pochybuje, že Ukrajincom sa podarí nejaký väčší prielom.

„Rovnako ako v prvej svetovej vojne sme dosiahli úroveň technológie, ktorá nás dostala do patovej situácie,“ povedal generál v rozhovore pre The Economist.

Ukrajine sa, podľa posledných údajov CNBC zo septembra, podarilo počas protiofenzívy oslobodiť 261,7 km štvorcových. Rusko ale okupuje približne 20 percent ukrajinského územia.

Zalužnyj priznal, že na prelomenie patovej situácie je potrebný obrovský technologický skok. „S najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde k žiadnemu hlbokému a krásnemu prelomu,“ uviedol generál.

Náčelník generálneho štábu priznáva, že ofenzíva nejde podľa plánov, ktoré zostavila Severoatlantická aliancia (NATO). Podľa nich by Ukrajinci po prelomení obranných línií mali postupovať rýchlosťou 28 kilometrov za deň.

„Keď sa pozriete na učebnice NATO a na matematiku, ktorú sme robili (pri plánovaní protiofenzívy), štyri mesiace mali byť dosť času na to, aby sme sa dostali na Krym, bojovali na Kryme, vrátili sa z Krymu a vracali sa dnu a zase von,“ uviedol generál.

Potom, ako Ukrajina nebola schopná dosiahnuť takéto úspechy, sa čudoval, kde je chyba. Spočiatku si myslel, že problém je na strane ukrajinských veliteľov, a tak ich vymenil. Ani to však nepomohlo.

Odpoveď mu poskytla až kniha sovietskeho generála, ktorý opisoval prvú svetovú vojnu. Kniha sa volala „Prelomenie opevnených obranných línií“.

„A kým som sa dostal čo i len do polovice, uvedomil som si, že presne tam sme, pretože tak ako vtedy, aj dnes úroveň nášho technologického rozvoja priviedla nás aj našich nepriateľov do strnulosti,“ uviedol Zalužnyj.

Obe armády majú veľké spravodajské schopnosti, a tak obe strany vedia, čo robí tá druhá.

Rusi nehľadia na ľudské obete, tvrdí Zalužnyj

Generál si spočiatku myslel, že Rusov je možné vyčerpať tak, že keď prídu o dostatok vojakov, vzdajú to. Opak je pravdou a na Ukrajine už zrejme zahynuli desaťtisíce Rusov.

„To bola moja chyba. Rusko má najmenej 150 000 mŕtvych. V ktorejkoľvek inej krajine by takéto straty zastavili vojnu,“ uviedol.

Rusi však na straty na ľudských životoch nehľadia, čo dokazuje taktika ľudských vĺn, v ktorej sa ruská armáda znovu vrátila v meste Avdijivka. Rusi posielajú svojich vojakov na istú smrť a dúfajú pritom, že sa im podarí postúpiť.

Túto taktiku prezývajú aj „mlynček na mäso“. Biely dom dokonca tvrdí, že vojakov, ktorí odmietnu poslúchnuť rozkazy alebo utekajú pod ukrajinskou delostreleckou paľbou, popravujú.

52716053246_df6a121be8_k
zdroj: Flickr/President Of Ukraine. Na snímke Valerij Zalužnyj.

„Buďme úprimní, je to feudálny štát, kde najlacnejším zdrojom je ľudský život. A pre nás… to najdrahšie, čo máme, sú naši ľudia,“ uviedol Zalužnyj.

Dodal, že na prelomenie súčasného patu by bola potrebná nová prelomová technológia.

Slová Zalužného nepotešia Biely dom

Slová ukrajinského generála zrejme nepotešia Biely dom a nahrajú do kariet republikánom, ktorí tvrdia, že ďalšia vojnová pomoc pre Ukrajinu je zbytočná, pretože vojna zastala v mŕtvom bode.

Prezident Joe Biden sa snaží pretlačiť ďalšiu vojenskú pomoc cez republikánmi ovládaný Kongres. Vojenskú pomoc Ukrajine skombinoval s vojenskou pomocou Izraelu, a tiež s prostriedkami na ochranu amerických hraníc s Mexikom.

Republikáni sa ale balíček snažia rozdeliť na pomoc Ukrajine a pomoc Izraelu. Niektorí tvrdia, že pomoc Izraelu je dôležitejšia pre záujmy USA a peniaze pre Kyjev by sa mali radšej venovať na domáce problémy, akými sú migrácia či drogová závislosť.

Prezident Biden však nesúhlasí a tvrdí, že obe záležitosti sú rovnako dôležité. Súčasné vojny vidí ako boje demokracií s autoritárskymi krajinami a organizáciami, ktoré chcú zničiť demokratický systém. Pomoc pre Ukrajinu má čoraz menšiu popularitu medzi voličmi.

Ďalšia vojenská pomoc pre Ukrajinu zrejme bude predmetom dlhých vyjednávaní v Capitol Hill.

Biden Zelenskyj
zdroj: SITA/AP, Evan Vucci

Únava z konfliktu na Ukrajine sa prejavuje aj v Európe. Talianska premiérka Giorgia Meloniová v telefonáte s dvoma ruskými komikmi, o ktorých si myslela, že sú africkí predstavitelia, hovorila o „únave všetkých strán“ z vojny na Ukrajine. Priznala, že ukrajinská ofenzíva nenapreduje podľa očakávaní a vojna môže trvať roky.

„Blíži sa čas, keď všetci pochopia, že potrebujeme cestu von,“ povedala Meloniová.

Talianska premiérka pritom vystupuje ako veľká podporovateľka Ukrajiny voči ruskej agresii. Rím venoval Kyjevu značnú vojenskú pomoc, medzi ktorou boli systémy protivzdušnej obrany či viaceré delostrelecké systémy.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Economist, TASR, archív Startitup, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá