A čo tvoja prostata? Jednu z odpovedí ti môže dať aj krvný test
Nie, toto nie je návod, ako sa máš vyhnúť preventívnej prehliadke u urológa. Pravdou totiž je, že by ho mal navštíviť každý z nás chlapov po štyridsiatke. Ale priznajme si, že pred týmto lekárom máme niekedy až nezdravý odstup. A to slovo nezdravý platí doslovne – ide totiž nielen o zdravie, ale niekedy doslova o život.
Nepopieram, aj ja som patril medzi mužov presvedčených o tom, že mne do… (no veď viete kam) nikto prst pchať nebude. Mne! Ale zároveň som si uvedomoval, že nie každý má v živote šťastie ako exprezident nemenovanej susednej krajiny, ktorý mal – podľa svojich vlastných slov – aj po 70-tke prostatu ako panic. Takže čo s tým?
Na začiatok trochu nudných, ale nesmierne podstatných odborných termínov. Volá sa to SKRÍNING PROSTATY, čo je skríningové vyšetrenie prostaty stanovením PSA v krvi. Odporučil mi ho kolega. Samozrejme si neodpustil poznámku – už bolo na čase, ani ty nemladneš. Klikol som na link sk.unilabs.online, ktorý mi poslal a zadal teda „skríning prostaty“ (to slovné spojenie vyššie som si samozrejme nezapamätal).
Ako som sa dozvedel, ten parameter pod názvom PSA je prostatický špecifický antigén a ak sa jeho hodnoty nachádzajú mimo stanoveného referenčného rozsahu – tej zdravej normy, môže to naznačovať aj rakovinu alebo aj iné problémy s prostatou (napríklad zápal alebo jej zväčšenie). Aby však bolo vyšetrenie presné, porovnáva sa s ďalším nameraným parametrom p2PSA a výsledné skóre povie v akej kondícii je moja prostata.
Celé objednanie sa na odber bolo k môjmu uspokojeniu a pohodliu celkom jednoduché. Nepotreboval žiadny výmenný lístok od obvoďáka, ani urológia, nič. Odber krvi zo žily som si dohodol na presný čas a miesto (totálne odporúčam N!DO v Bratislave – áno, ja viem, zase tí „Blaváci“, ale aj ostatné miesta sú fajn), a potom som si už len počkal na výsledky testov do sms a do e-mailu (jasné, všetko zaheslované, zakódované). Ja som bol, chvalabohu, celkom v norme. Kto však také šťastie nemá, určite by mal vyhľadať lekára a rozhodne svoje výsledky s ním konzultovať.
V tomto prípade je laboratórna diagnostika super – pomôže totiž odhaliť toto onkologické ochorenie v jeho rannom štádiu, kedy je prakticky bezpríznakové. A to môže doslova zachrániť život – pri jeho včasnom zachytení sa až 97 pacientov zo 100 vylieči.
Medzi nami, k urológovi som nakoniec aj tak šiel. Kvôli inému problému. Polovička ma presvedčila a ubezpečila ma, že zďaleka nie som jediný. Otvorene, nie je to také strašné. Ak vám podobne ako mne ťahá na päťdesiatku, nešpekulujte. Už len kvôli tomu, že práve tá býva hranicou, za ktorou riziko vzniku rakoviny prostaty stúpa. Ak to chcete vyskúšať aj vy, navštívte stránku sk.unilabs.online.