Divadlo pripravuje novú premiéru s hercami s Downovým syndrómom. „Sú to bežné témy, ktoré naši herci prežívajú,“ hovorí dramatoterapeutka
- Divadlo Dúhadlo je amatérsky divadelný súbor hercov s Downovým syndrómom
- Už čoskoro prinesie novú premiéru Červená sa čiapočka
- Divadlo Dúhadlo je amatérsky divadelný súbor hercov s Downovým syndrómom
- Už čoskoro prinesie novú premiéru Červená sa čiapočka
Divadlo Dúhadlo je amatérsky divadelný súbor hercov s Downovým syndrómom v Bratislave. Divadlo má za sebou už šesť premiér, na siedme sa pripravuje v blízkej budúcnosti.
„Téma najnovšej hry Červená sa čiapočka je o túžbach, snoch a predstavách mladej tínedžerky, ale aj o jej strachoch a odlúčenia sa od matky. Sú to bežné témy, ktoré aktuálne naši herci prežívajú a riešia,“ hovorí v rozhovore Ester Mária Chiara Žaludko, špeciálna pedagogička – dramatoterapeutka a PR manažérka divadla.
Ester sme sa pýtali aj na stav slovenskej spoločnosti, ktorá je podľa nej veľmi pozadu, čo sa týka akejkoľvek tolerancie voči inakosti. „Myslím si, že potrebujeme na sebe ako spoločnosť v tejto oblasti veľmi zamakať, pretože sa, podľa môjho názoru, zatiaľ, žiaľ, nemôžeme ani zďaleka nazývať inkluzívnou krajinou, ktorá je tolerantná voči inakosti,“ hovorí Ester.
- Ako vznikol nápad založiť divadlo Dúhadlo?
- Kto je dušou projektu?
- V akých priestoroch prebiehajú skúšky?
- Aká bude téma najnovšej hry?
- Ako prežívajú mladí ľudia obdobie skúšok?
- Kde a kedy sa uskutoční premiéra najnovšieho predstavenia?
Ako vznikol nápad založiť divadlo Dúhadlo a čím sa líši od iných amatérskych divadiel?
Divadlo Dúhadlo vzniklo v roku 2006 na podnet Damiana Vizára, vtedajšieho šéfredaktora časopisu Slnečnica (časopis Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku). Oslovil na spoluprácou Mášu Gábrišovú, ktorá v tom čase pracovala v Agentúre Autisti. Deti z ich svojpomocnej skupiny pod vedením Lucie (vtedy ešte Zaťkovej) vytvorili divadelný priestor pre deti s mentálnym znevýhodnením, ktorý v Bratislave dovtedy chýbal.
Výnimočnosťou divadelného súboru je najmä rovnaké mentálne špecifikum mladých hercov (Downov syndróm) a to, že veľká časť z nich pôsobí v divadle od detských čias až doteraz.
Existuje na Slovensku podobný projekt zameraný na mládež s Downovým syndrómom alebo iným mentálnym či telesným postihnutím?
Naším vzorom je známe mestské Divadlo z Pasáže, ktoré je v súčasnosti už 28 rokov profesionálnym divadlom s osobami s mentálnym postihnutím v Banskej Bystrici. Na východe Slovenska je ale podobný projekt tomu nášmu, a to Divadlo Hopi-Hope, ktoré je divadlom pod sociálnou službou ArtEst a pracujú s osobami s Downovým syndrómom.
Na Slovensku je mnoho známych divadelných súborov aj s inými telesnými postihnutiami, ako napríklad Divadlo Zrakáč, divadlo s osobami so zrakovým postihnutím, ktoré ale taktiež patrí medzi profesionálne divadlá na Slovensku, pretože umelci s postihnutím tiež môžu byť profesionálnymi umelcami ako každý iný.
Nakoľko je podľa teba slovenská spoločnosť tolerantná voči inakosti?
Keďže som študovala v Česku, je pre mňa jednoduché porovnať to s našou susednou krajinou, kde sme skutočne veľmi pozadu, čo sa týka akejkoľvek tolerancii voči inakosti. Myslím si, že potrebujeme na sebe ako spoločnosť v tejto oblasti veľmi zamakať, pretože sa, podľa môjho názoru, zatiaľ, žiaľ, nemôžeme ani zďaleka nazývať inkluzívnou krajinou, ktorá je tolerantná voči inakosti.
Divadlo Dúhadlo je jednou z aktivít občianskeho združenia UP DOWN syndrom. Kto je dušou projektu? Kto patrí do realizačného tímu?
Na čele nášho o.z. Up-Down syndrom stojí naša Máška, ktorá to všetko ťahá a riadi. Bez nej by nebolo možné nič realizovať. Čo sa však týka Divadla Dúhadlo, momentálne tvoríme taký 3-tvorivý tím. Erik je náš mužský element, je liečebný pedagóg, ktorý sa okrem iného venuje aj moderovaniu a má za sebou dlhoročné skúsenosti s amatérskym divadlom. Lucia je liečebná pedagogička a bábkoherečka. Poslednou z nášho tímu je Ester, ktorá je špeciálna pedagogička – dramatoterapeutka a PR manažérka.
Do aktivít združenia sa zapájajú predovšetkým rodinní príslušníci a priatelia detí, je však záujem aj zo strany dobrovoľníkov?
Dobrovoľníci boli už od vzniku združenia neoddeliteľnou súčasťou všetkých jeho aktivít, ide prevažne o študentov špeciálnej pedagogiky, sociálnej práce, ale aj iných „pomáhajúcich“ profesií. Kontakty získavajú často z našej web stránky.
Divadlo Dúhadlo pomocou dramatickej výchovy umožňuje rozvíjať zručnosti detí a mládeže s Downovým syndrómom. V akých priestoroch prebiehajú skúšky, presnejšie dramatoterapia?
Na rozvoj zručností bol kladený dôraz viac v období, keď divadlo pracovalo najmä s deťmi, momentálne sa v Divadle Dúhadlo zameriavame najmä na tvorbu autorských predstavení, takže momentálne ideme skôr formou skúšok, kde je terapia druhoradá, ale zároveň ide ruka v ruke s tvorivým procesom.
Dalo by sa to skôr pripísať k českému pojmu teatroterapie. Naše skúšky prebiehajú v priestoroch Materského centra Hojdana – Ružinov v Bratislave.
Amatérsky divadelný súbor sa môže pochváliť už šiestimi premiérami, na siedme sa pripravuje v blízkej budúcnosti. Aká bude téma najnovšej hry?
Téma najnovšej hry Červená sa čiapočka je o túžbach, snoch a predstavách mladej tínedžerky, ale aj o jej strachoch a odlúčenia sa od matky. Sú to bežné témy, ktoré aktuálne naši herci prežívajú a riešia.
Dvorní autori hier sa radia s členmi súboru o námete jednotlivých predstavení? Ako vyzerá proces naštudovania jednotlivých vystúpení?
Proces a tvorba každej hry sú individuálne. Všetky naše predstavenia sú však naše autorské, kde sme vždy vychádzali zo života detí, teraz mladých ľudí s Downovým syndrómom a iným intelektuálnym znevýhodnením. V minuloročnom predstavení Čudo sme vychádzali najmä zo samotných hercov, keď sme začínali tvoriť, nevedeli sme vôbec, čo z toho vznikne, čakali sme, čo nám naši herci ponúknu.
Pri predstavení Červená sa čiapočka pracujeme už s konkrétnym námetom, ale stále vychádzame z tém, ktoré naši členovia riešia. Pretože každá naša skúška začína zdieľaním, počúvame ich a vkladáme ich sny a predstavy najmä do predstavenia. Na javisku nám herci často niečo ponúknu, preto sa to vždy snažíme podporiť a nejak rozvinúť.
Ako prežívajú mladí ľudia obdobie skúšok? Pokladáš dramatoterapiu za zábavnú a súčasne účinnú formu inklúzie?
Skúšky sú pre hercov väčšinou miestom, kde sa veľmi tešia. Dokážu si dokonca písať do spoločných skupín, ako sa už nevedia dočkať našej utorkovej skúšky. V divadle momentálne nepracujeme čisto dramatoterapeuticky, ale na prvom mieste je tvorba predstavenia. V našej špecifickej skupine ide však s terapiou ruka v ruke.
Vnímame, že divadlo je pre osoby s mentálnym postihnutím okrem iného aj možnosť vyskúšať si veci „na nečisto“, zažiť si, čo by si v bežnom živote zažiť možno nemohli, ale aj ako taký „nácvik“ rôznych situácií. Takisto vnímam silné prepojenie diváka a herca, takže si myslím, že pre majoritnú spoločnosť má divadlo hercov s Downovým syndrómom veľký a skutočne inkluzívny presah.
Kde a kedy sa uskutoční premiéra najnovšieho predstavenia, hry Červená (sa) Čiapočka a koho naň očakávate?
Premiéra novej hry sa uskutoční 12.11.2023 v Teatro Colorato. Na premiére očakávame všetkých našich podporovateľov, ale aj zvedavú spoločnosť, ktorá sa chce pozrieť, čo všetko dokážu osoby s Downovým syndrómom.
Uvažujete o vytvorení chránenej dielne, ktorá by bola zameraná na divadelné projekty. Aký význam by mal tento projekt pre mladých ľudí s Downovým syndrómom?
Snažíme sa skôr nájsť spôsob, ako by v našom systéme na Slovensku mohla byť umelecká činnosť a divadlo brané ako práca, kde vytvárame hodnoty pre spoločnosť či v rámci chránenej dielne, sociálnych služieb alebo v mestskom divadle.
Chceme, aby naši členovia v divadle pracovali a boli čo najviac samostatní. Zatiaľ je to, ako fungujeme, v našom sociálnom a školskom systéme problematické.
Na realizovanie projektu sa už získala od darcov suma 2 582 eur, ktorá pokryje náklady predstavenia. Na stránke Donio sa však ako cieľová suma uvádza 5 000 eur. Na čo mienite využiť zvyšnú sumu, ktorou by ešte mohla verejnosť prispieť?
V prvom rade je to férový honorár pre hercov, pretože si myslíme, že si ho zaslúžia za skutočne odvedenú prácu. Takisto by sme chceli naše divadlo ďalej rozvíjať, tvoriť nové predstavenia a mať tak repertoár, ktorý by sme vedeli ponúkať napríklad firmám, alebo školám.
Tiež by sme chceli scitlivovať mladých ľudí k tolerancii voči inakosti rôznymi diskusiami a v neposlednom rade by sme radi peniaze z kampane využili aj na naše divadelné sústredenia, kde veľa pracujeme na tvorbe nových predstavení.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Donio.sk