Luxusná oáza skrýva prvky z Mezopotámie. Nechýba nevšedný dizajn, zelená strecha a heliport
- Zelená architektúra v praxi
- V tejto vile nájdeš umne skombinované prírodné materiály, ktoré hrajú v harmónii
- Zelená architektúra v praxi
- V tejto vile nájdeš umne skombinované prírodné materiály, ktoré hrajú v harmónii
Unikátna parcela sa skláňa k juhozápadu a je súčasťou mierne zvlnenej krajiny na okraji Českého raja.
Z každého miesta ponúka pútavé výhľady na zeleň protiľahlej stráne.
Vzhľadom na to, že parcela leží mimo zastavaného územia, ponúkla jedinečnú možnosť realizácie solitérnej vily s mimoriadnym prepojením vnútorného a vonkajšieho priestoru.
Prianím klienta bolo, aby vznikli jednoduché, čisté priestory s maximálnym využitím prírodných materiálov. Realizovaný dom má dve podlažia. V hornom sú umiestnené hostinské izby so samostatným vstupom a pracovňou. Spodné podlažie je čiastočne zapustené do svahu a obsahuje hlavný obytný priestor, na ktorý nadväzuje garáž a krytý bazén.
Hlavným stavebným materiálom domu je kameň. V exteriéri prevažuje vo forme hrubého, režného muriva obvodových múrov a oporných múrikov. V interiéri a nadväzujúcich vonkajších častiach domu vo forme obkladu z veľkoformátových dosiek.
Dôležitou súčasťou domu je záhrada, ktorá je riešená ako krajinný park a skladá sa z niekoľkých častí. Vstupný parter horného poschodia vrátane zelenej strechy má skôr formálny charakter.
Z juhu na dom nadväzuje ovocný sad s lúkou. Najviac svahovitá časť záhrady je riešená sústavou nepravidelných, oporných múrikov a obytných terás, ktoré voľne prechádzajú do krajiny. Novo nasadená zeleň plne rešpektuje pôvodné okolité druhy.
Za touto vilou stoja architekti Michal Hušek a Magda Sobotková zo štúdia SIAL architekti a inžinieri spol. s r. o.
Je to medzinárodne známa česká architektonická kancelária z Liberca, ktorá vznikla v roku 1991 ako priamy nástupca štúdia SIAL, založeného pôvodne architektom Karlom Hubáčkom v roku 1968.
Zelené strechy: Oázy nad hlavami
Zelené strechy, známe tiež ako vegetačné alebo záhradné strechy, sú nielen vizuálne príťažlivé, ale majú aj hlbší význam a dôležitosť pre udržateľnosť mestského prostredia.
Poskytujú útočisko pre rastliny a živočíchy a ponúkajú rad energetických a ekologických výhod, ktoré sú čoraz viac vyzdvihované v súčasnosti, keď sa mestá pasujú s výzvami klimatickej zmeny a urbanizácie.
Význam a dôležitosť
Znižovanie mestského tepelného ostrova: Mestské oblasti majú tendenciu byť teplejšie než ich okolie vďaka absorpcii a zadržiavaniu tepla budovami a asfaltom. Rastliny na zelených strechách poskytujú prirodzenú izoláciu a môžu pomôcť znižovať teploty, čím zlepšujú mikroklímu.
Manažment dažďovej vody: Zelené strechy absorbujú a zadržiavajú dažďovú vodu, čím pomáhajú znižovať záťaž na mestské kanalizačné systémy a predchádzajú záplavám.
Zlepšenie kvality ovzdušia: Rastliny na zelených strechách filtrujú vzdušné znečisťujúce látky a produkujú kyslík, čím prispievajú k čistejšiemu ovzdušiu.
Energetické a ekologické vlastnosti
Izolačný efekt: Rastlinný kryt na zelených strechách funguje ako izolant, znižuje potrebu kúrenia v zime a chladenia v lete, čím znižuje energetickú náročnosť budovy.
Zelené strechy môžu byť kombinované s fotovoltickými panelmi, čím sa zvyšuje ich efektivita, keďže chladnejšie prostredie zlepšuje výkon solárnych panelov. Pri konštrukcii zelených striech sa často využívajú recyklované materiály, čo znižuje ich uhlíkovú stopu.
Zaujímavé fakty
Aj keď sa zdá, že zelené strechy sú moderným trendom, ich história siaha do starovekej Mezopotámie.
Zíde sa pripomenúť, že existujú rôzne typy zelených striech od extenzívnych, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu a sú osadené odolnými rastlinami, ako sú sukulentné, až po intenzívne, ktoré sú v podstate strešnými záhradami s širokou škálou vegetácie.
Vo viacerých mestách po celom svete sú zelené strechy dokonca povinné pre nové budovy alebo sú podporované prostredníctvom daňových úľav a grantov.
Mnohé z nich slúžia ako vzdelávacie a výskumné platformy, kde sa študujú ich vplyvy na životné prostredie a účinnosť.
Zelené strechy sú fascinujúcim spojením prírody a moderných technológií, ktoré majú potenciál výrazne zlepšiť mestské prostredie. Ich integrácia do mestského plánovania môže významne prispieť k zmierneniu niektorých z ekologických výziev, ktorým čelíme v 21. storočí.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: SIAL architekti a inžinieri spol. s r. o.