Fenomén „depresie z práce z domu“ sa stáva realitou: Mladí nezvládajú boj s rutinou, túžia po zmene
- Práca z domu prináša mnohým mladým ľuďom výzvu v podobe izolácie a rastúceho pocitu depresie
- Odborníčka odporúča nepracovať z postele
- Práca z domu prináša mnohým mladým ľuďom výzvu v podobe izolácie a rastúceho pocitu depresie
- Odborníčka odporúča nepracovať z postele
V posledných rokoch sme boli svedkami významnej zmeny v pracovnom prostredí, keď čoraz viac mladých ľudí opúšťalo kancelárie a „presúvalo“ svoje pracovné stoly do pohodlia domova. Tento trend, ktorý sa výrazne zrýchlil v dôsledku pandémie, priniesol so sebou nielen nové možnosti flexibilnej práce, ale aj nečakané výzvy.
Jednou z nich je rastúci fenomén, často označovaný ako „depresia spôsobená prácou z domu“.
Práca z domu môže na prvý pohľad ponúkať ideálnu kombináciu pracovného a osobného života, ale pre mnohých mladých ľudí sa stáva zdrojom úzkosti, depresie a izolácie. Títo ľudia často čelia jednotvárnej rutine, ktorá sa zredukovala na cyklus točiaci sa okolo práce na notebooku a spánku, s malým alebo žiadnym osobným kontaktom, alebo zmenou prostredia. Tento cyklus sa opakuje deň čo deň.
Pocit depresie
Niektorí jednotlivci, ako Grace Phelan, vyjadrila svoje pocity izolácie a nudy spôsobené prácou z domu na sociálnej sieti. Otupenosť pripísala stavu, ktorý nazvala depresia z home office. Kombinácia práce na diaľku a zlého počasia v nej, podľa jej slov, vyvoláva beznádej, že už nikdy neprejde cez prah svojich dverí.
„Za posledných bohviekoľko dní, som chodila len z postele k notebooku,“ uviedla vo svojom príspevku.
„V dobrý deň môžem ísť do posilňovne, dať si priemerný tréning a vrátiť sa naspäť domov a pozerať TV. V skutočnosti ju ani nesledujem, len scrollujem TikTok. Potom idem spať a robiť na druhý deň to isté,“ dodala.
Nedávno sa objavili správy o mladých ľuďoch, ktorí pracujú z domu a zažívajú rutinu a izoláciu, ktorú niektorí nazývajú „depresia spôsobená prácou z domu“. Mnohí z nich túžia po ľudskej interakcii, no zároveň majú obavy vrátiť sa do kancelárie. Ich dni sa zdajú byť nekonečným cyklom: budík – počítač – spánok, a celý proces sa opakuje.
Zároveň priznala, že sa pred svojim priateľom psychicky zložila, pretože už nezvládala dokola robiť to isté a uvedomuje si, že potrebuje zmenu. Stále však váha ohľadom návratu do kancelárie. V minulosti už pracovala ako manažérka, no intenzívny spôsob života ju vyčerpal. Teraz hľadá novú prácu, pričom si ale nevie predstaviť, že by do nej pravidelne dochádzala.
Zbytočné rozptýlenia
TikTokerka s prezývkou Bemsie nedávno zdieľala podobný príbeh. Každé ráno sa budí na zvuk budíka o 9.00, chytí laptop a pracuje z postele asi dve hodiny, než z nej vôbec vstane.
Potom sa celý deň potýka so zbytočnými rozptýleniami ako Netflix a TikTok. Po skončení pracovnej doby si pozrie televíziu a opäť ide do postele. Keď sa blíži víkend, nemá poriadne ani chuť na socializáciu, zatiaľ čo sú jej priatelia a rovesníci plní elánu a produktivity. „Prečo som sa takto zasekla?“ pýta sa samej seba.
TikTokerka Beth uverejňuje príspevky o ADHD, pričom rovnako reaguje na pocity práce z domu. „Môj život je tak strašne depresívny,“ povedala v príspevku.
To, čo jej pomohlo prelomiť túto rutinu, bolo, že si našla čas pre seba, išla na prechádzku alebo si dala jogu. Pričom z postele pracovala len jednu hodinu.
Odborníčka upozorňuje na rutinu
Licenciovaná psychologička Kelsey Latimerová poznamenala, že extrovertní jedinci, ktorí prosperujú v sociálnych interakciách, majú často viac problémov s prácou z domu. Nedostatok štruktúry a rutiny môže viesť k nezdravým návykom, ako je práca z postele a celkový pocit letargie. Experti preto odporúčajú zavedenie denného režimu a vytvorenie oddeleného pracovného miesta mimo postele.
„Ľudia môžu byť ľahostajní, pokiaľ ide o chystanie sa do práce, rannú hygienu, obliekanie sa, pričom si začínajú pestovať zlé návyky, ako je napríklad celodenná práca v posteli,“ dodala. Odporúča vytváranie si denného režimu, ktorý tvorí vstávanie, rannú sprchu a obliekanie sa, aby sa tak cítili pripravení na pracovný deň.
Odporučila tiež vyhnúť sa práci z postele, čo spomaľuje a znepokojuje našu schopnosť správneho odpočinku.
Zdroje: Trend, TikTok/Graceaamelia, TikTok/livingwith.adhd