Slizký domáci maznáčik môže prenášať parazity. Ľudia si ho dávajú na tvár
- Tím vedcov varuje pred obrovskými ulitníkmi, ktorých majú mnohí ľudia ako domácich miláčikov
- Chovatelia nevedia, že predstavujú nebezpečné riziko
- Tím vedcov varuje pred obrovskými ulitníkmi, ktorých majú mnohí ľudia ako domácich miláčikov
- Chovatelia nevedia, že predstavujú nebezpečné riziko
Skupina vedcov z univerzity v švajčiarskom Lausanne upozorňuje na potenciálne riziká spojené s africkými slimákmi, ktoré sa v Európe stávajú čoraz obľúbenejšími ako domáce zvieratká.
Ako informuje portál iDnes.cz, mnohí chovatelia si nie sú vedomí, že tieto slimáky, známe ako oblovky žravé alebo oblovky obrovské, môžu byť nositeľmi parazitických hlíst, ktoré môžu u ľudí vyvolať zápal mozgových blán.
Ľudia si ich dávajú na tvár
Vedci z lausannskej univerzity vo svojom článku v časopise Parasites&Vectors poukazujú na to, že približne dve tretiny patogénov, ktoré sú známe u obrovských ulitníkov, majú potenciál nakaziť ľudí.
„Sociálne siete sú plné fotografií ľudí, ktorí sa obloviek dotýkajú kožou alebo dokonca ústami,“ uviedla Cleo Bertelsmeierová z inštitútu pre ekológiu a evolúciu na prírodovednej a lekárskej fakulte. Dodala, že mnohí ľudia sú presvedčení o prospešných účinkoch slimačieho slizu na pokožku, ale v skutočnosti existuje riziko prenosu patogénov pri jeho kontakte s pokožkou.
Bertelsmeierová spolu so svojím tímom analyzovala fotografie na sociálnych médiách, aby zistili mieru obľúbenosti obloviek ako domácich zvierat.
Vedci dospeli k názoru, že mnohí ľudia si nie sú vedomí rizika, ktorému vystavujú seba a svoje deti, keď prichádzajú do kontaktu s týmito slimákmi, najmä keď si ich dávajú na tvár.
Oblovky majú vysokú žravosť a rýchlo sa množia. Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) ich zaradil medzi nebezpečné invázne druhy. Sú schopné sa efektívne prispôsobiť podmienkam mimo svojho prirodzeného výskytu a spôsobujú významné škody v poľnohospodárstve.
Vedci z lausannskej univerzity preto vyzývajú, aby sa verejnosti poskytlo viac informácií o zdravotných rizikách spojených s chovom týchto ulitníkov a aby vlády zaviedli regulácie na chov týchto živočíchov.
Hrozba aj na Tenerife
Nebezpečné slimáky tento rok ohrozovali aj populárnu turistickú destináciu. Ako sme ťa informovali, úrady na Tenerife vydali varovanie pred obrími slimákmi, ktorí sa objavili na ostrove.
Varovanie vydali pred oblovkou žravou. Ide o živočícha, ktorý pochádza z Afriky a môže dosiahnuť dĺžku až 30 centimetrov. Tento druh slimáka predstavuje hrozbu pre poľnohospodársku produkciu, ale aj pre miestny ekosystém.
Podľa informácií zo španielskeho webu 20minutos, úrady na najväčšom z Kanárskych ostrovov vydali varovanie, aby sa ľudia obrích slimákov nedotýkali a vôbec ich nekonzumovali.
Dôvodom je riziko nákazy meningitídou (zápal mozgových blán), ktorému sa môžu ľudia vystaviť, keď sa dotknú slimákov a následne si siahnu na ústa.
Okrem toho je potrebné byť opatrný aj pri konzumácii surovej alebo nedostatočne tepelne upravenej zeleniny, ktorá by mohla byť kontaminovaná sekrétom týchto obrích slimákov. V prípade, že ľudia na tieto slimáky narazia, mali by rýchlo kontaktovať miestne úrady a informovať ich o situácii.
Čierne vdovy v Chorvátsku
Problémy s „nevítanými návštevníkmi“ nemá iba Tenerife. Ako sme ťa informovali, jedna obyvateľka chorvátskeho ostrova Rab sa vyjadrila, že sú na čierne vdovy zvyknutí, ale nie v takom rozsahu a už určite nie na to, že sa dostávajú aj do ľudských obydlí.
„Rozhodne nie sme zvyknutí na to, že by sa pavúky vyskytovali na dvoroch či priamo v bytoch, ako je to v posledných mesiacoch. Nachádzame ich v priestore krbov, pred vchodovými dverami či priamo v izbách,“ uviedla jedna z obyvateliek.
Tieto slová použila pri opise videa, ktoré natočila vo svojom byte, kde uvidela jedovatého pavúka – čiernu vdovu.
Po incidente obyvateľka Rabu kontaktovala miestne zdravotnícke zariadenia s otázkou, či majú dostatok protijedu k dispozícii. Odpoveď, ktorú od nemocnice dostala, ju však šokovala.
„Zistila som, že sérum nie je na predaj v celom kraji! Turistická krajina, akou je Chorvátsko, nemá ani minimálne zásoby protijedu v prípade uhryznutia týmto druhom pavúka?“ napísala rozhorčene.
Vedenie Inštitútu pre urgentnú medicínu v Prímorsko-gorskokotarskej župe potvrdilo, že skutočne nemajú potrebné látky k dispozícii. V prípade otravy by nemohli pacienta ani odkázať na inú inštitúciu, ktorá by sérum mala k dispozícii.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: iDnes.cz