Pellegrini chce meniť volebný systém. „Vnímam to mimoriadne pozitívne, má to však ‚ale‘,“ tvrdí expert

  • Predseda parlamentu Pellegrini navrhuje zmenu volebného systému
  • Politológ Radoslav Štefančík na to má jasný názor
Peter Pellegrini rozpráva do mikrofónu
Startitup/Kevin Horňáček
  • Predseda parlamentu Pellegrini navrhuje zmenu volebného systému
  • Politológ Radoslav Štefančík na to má jasný názor

Predseda parlamentu a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini navrhuje zmenu volebného systému. V utorok na tlačovej konferencii svoje ambície, aby systém fungoval tak, že každý okres by mal svojho zástupcu v parlamente, opäť pripomenul.

V Hlase-SD to podľa jeho slov považujú za „vyššiu úroveň demokracie“. Pellegrini dodal, že by malo byť možné, aby sa do parlamentu nedostávali len kandidáti, ktorí majú výhodnú pozíciu na kandidátnej listine, a tiež, aby sa na kandidátnych listinách politických subjektov nekoncentrovali iba kandidáti z hlavného mesta, informuje SITA.

Pellegrini chce zmenu volebného systému

Predseda parlamentu by bol rád, ak by boli zastúpené všetky okresy alebo prinajmenšom kraje. Zdôraznil však, že je potrebný všeobecný politický konsenzus (na zmenu bude potrebná ústavná väčšina), čo bude predmetom vyjednávania s opozičnými stranami.

„Som presvedčený, že v parlamente sa nájdu strany, ktoré si ctia demokraciu a ktoré rady presunú tie voľby a svojich zástupcov bližšie k jednotlivým regiónom. Myslím si, že na tejto téme sa bude dať nájsť dohoda,“ povedal predseda Hlasu. Dodal však, že ide o otázku na najbližšie štyri roky a uvidia, aký bude vývoj.

Poslanec NRSR Peter Pellegrini (Hlas-SD)
zdroj: TASR/Martin Baumann - Poslanec NRSR Peter Pellegrini (Hlas-SD)

„Hlas je s vládnym programom spokojný a podarilo sa nám doň presadiť všetky hlavné priority, o ktorých sme ľuďom hovorili pred voľbami,“ uviedol tiež v utorok Pellegrini. Naďalej trvá na potrebe silného štátu a pomoci ľuďom. 

A taktiež poznamenal, že na tvorbe PVV sa podieľali aj nominanti Hlasu-SD a že budú garantami plnenia jednotlivých krokov, ku ktorým sa zaviazali, píše TASR.

Expert: Vnímam to mimoriadne pozitívne, má to však „ale“

„Vnímam to mimoriadne pozitívne, pretože keď sa pozrieme na zloženie nášho parlamentu, tak vidíme, že veľká časť politikov býva v Bratislave, alebo jej bezprostrednom okolí. Všade v demokratickom svete je však ten regionálny princíp nejakým spôsobom zakomponovaný,“ hovorí pre Startitup politológ Radoslav Štefančík.

Expert opisuje príklady ako „existencia druhej komory alebo práve volebný systém, ktorý počíta práve s tým, že jednotliví poslanci sú volení z jednotlivých regiónov“. „Tu je však veľmi dôležité podotknúť, že ak by to presadili, bude dôležité, aby jednotliví poslanci mali skutočne trvalý pobyt v tom okrese,“ myslí si odborník.

„Aby to nebolo tak ako v minulosti, že si tí poslanci budú môcť kandidovať v ktoromkoľvek okrese. Bez ohľadu na to, či tam ten pobyt majú alebo nie,“ tvrdí Štefančík.

Podľa odborníka „to zrejme v rámci strany pretlačil Michal Kaliňák“. „To je človek, ktorý ešte pred vstupom do Hlasu túto zmenu presadzoval. Nakoniec, dobre si spomíname, že vytvorenie jedného volebného obvodu je dedičstvo Vladimíra Mečiara. Vyhovuje to silným lídrom, stranám, ktoré sú v tieni svojich otcov zakladateľov resp. stranám, ktoré sú príliš centralizované,“ uzatvára politológ.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá