„Mesto budúcnosti“ za 461 miliárd eur vzbudzuje pozornosť sveta. Zalyžuješ si tu aj uprostred púšte

  • Lyžiarske stredisko bude lyžiarom k dispozícii každý rok na tri mesiace
  • Ležať bude uprostred púšte v Saudskej Arábii
Futuristické lyžiarske stredisko v Saudskej Arábii.
Ilustračné foto Instagram/@luxury_listings
  • Lyžiarske stredisko bude lyžiarom k dispozícii každý rok na tri mesiace
  • Ležať bude uprostred púšte v Saudskej Arábii

Saudská Arábia buduje v horách Neom svoje „mesto budúcnosti“ za 461 miliárd eur. Ako informuje portál Euronews, nový projekt sa buduje v severozápadnom regióne krajiny, a to v provincii Tabuk.

Súčasťou projektu bude aj futuristické lyžiarske stredisko s názvom Trojena. Pôjde o zmes závratnej skutočnej a virtuálnej architektúry, umelého jazera a dychberúcich výhľadov. 

Aj keď myšlienka lyžovať po svahoch Neom v Saudskej Arábii môže znieť smiešne, Clark Williams, ktorý riadi marketing a komunikáciu Neom, uviedol, že je to jednoduchšie, ako si mnohí myslia. 

„Na vytvorenie snehu v Neom potrebujeme len -3 stupne Celzia a môžeme to robiť tri mesiace v roku,“ uviedol Williams.

Udržateľné zasnežovanie

S cieľom podporovať udržateľný turizmus, tím, ktorý stojí za výstavbou Trojeny, tvrdí, že sa sústredí na to, aby pri zasnežovaní používali čo najmenej vody a zároveň maximalizovali jej opätovné využitie.

„Pri našom zasnežovaní využijeme čo najviac udržateľných zdrojov, či už ide o solárnu alebo veternú energiu,“ vysvetľuje Williams. „Budeme tiež používať vodu z nášho odsoľovacieho zariadenia, čo je špičkové riešenie a snažíme sa zhromaždiť čo najviac vody z topenia snehu.“

Williams hovorí, že voda by sa opätovne vracala do systému, ktorý produkuje umelý sneh pre zjazdovky strediska.

Futuristická „horská dedinka“

Počas zimy Trojena poskytne príležitosť zalyžovať si na 36 kilometroch zjazdoviek, pričom v ostatných ročných obdobiach budú ľudia využívať umelé jazero pre rôzne vodné športy, alebo sa môžu oddávať horskej cyklistike.

Počas leta, keď sú teploty v zálive vysoké, by mohli miestni obyvatelia nájsť úľavu v Trojene, kde je priemerná teplota približne o 10 stupňov nižšia než v ostatných mestách Saudskej Arábie a navyše tam nie je ani žiadna vlhkosť.

Trojena sľubuje ponúknuť všetko, čo turisti zvyčajne nájdu v horskej dedine. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Luxury Listings (@luxury_listings)

„Konceptom lyžiarskej dediny je vziať to, čo by ste videli v klasickej horskej dedine, a dať to všetko do jednej budovy,“ hovorí Williams. To zahŕňa reštaurácie, ale aj luxusné kúpele pre unavených lyžiarov.

Williams uvádza, že lyžiarske stredisko bude obsahovať niekoľko hotelov, pripravených na okamžité ubytovanie návštevníkov hneď po jeho otvorení, ktoré je naplánované na koniec roku 2026 alebo začiatok roku 2027.

„To je celkom skoro, ak si uvedomíte, že tam vytvárame úplne novú krajinu s ulicami, barmi, reštauráciami a hotelmi, ktoré sú zhustené do jednej dediny,“ doplnil Williams.

Projekt je v súčasnosti vo svojich počiatočných fázach a na mieste už pracujú robotníci. Trojena nebude len miestom pre turistov. Podľa aktuálnych plánov bude v tejto „dedine“ trvalo bývať približne 7 000 ľudí, ktorí tam budú môcť žiť a pracovať.

Megaprojekt Neom

Trojena je jednou zo štyroch kľúčových častí megaprojektu Neom. Ďalšie časti zahŕňajú luxusný ostrov Sindalah v Červenom mori, ktorý sa plánuje otvoriť ako prvý v roku 2024, Oxagon – futuristická, plávajúca priemyselná metropola, a The Line – 170 kilometrov dlhé mesto navrhnuté tak, aby nakoniec bolo domovom až pre 9 miliónov obyvateľov.

„Neom je jedným z megaprojektov, ktorý bol ohlásený ako súčasť vízie saudského korunného princa do roku 2030,“ uviedol pre Euronews Travel Niall Gibbons, vedúci oddelenia cestovného ruchu Neom.

„Je to veľké ako Belgicko a do roku 2030 privíta približne 3,5 milióna turistov,“ doplnil Gibbons.

Na začiatku sa Neom sústredí na domácich turistov a postupne sa bude otvárať aj medzinárodným návštevníkom. Podľa Gibbonsa bude do roku 2030 až 60 percent návštevníkov prichádzať z krajín mimo Saudskej Arábie.

Neom má v pláne fungovať výhradne na čistej energii a plánuje vyhradiť 95 percent svojho územia pre prírodné rezervácie. Gibbons hovorí, že projekty na obnovu divokej prírody v tejto oblasti už začali. Divoké oryxy a pštrosy boli znovu vypustené do púšte a „tento rok sa im tam narodili prvé mláďatá“.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, Neom

Najnovšie videá

Trendové videá