Chutné ovocie dosiahlo signifikantné výsledky pri demencii. Jeho benefity z neho robia „superpotravinu“
- Nová štúdia naznačuje, že jahody pomáhajú bojovať proti demencii
- Účastníkom štúdie pomohli už za pár týždňov
- Sú zdravé aj v mnohých iných ohľadoch
- Nová štúdia naznačuje, že jahody pomáhajú bojovať proti demencii
- Účastníkom štúdie pomohli už za pár týždňov
- Sú zdravé aj v mnohých iných ohľadoch
Jedz ovocie, budeš zdravý. Ide o odvekú a v podstate nevyvrátiteľnú pravdu. Ľudská diéta by mala byť pestrá a rôzne druhy ovocia prinášajú rozdielne benefity. Väčšinou si s plodmi asociujeme podporu imunity, trávenia, či dokonca pevnosť kostí. Jeden úplne bežný druh ovocia však podľa novej štúdie prináša nečakaný efekt. Jeho konzumáciu chráni pred stareckou demenciou.
Reč je konkrétne o jahodách. Podľa výskumu tímu vedcov z viacerých univerzít a výskumných centier, uverejnenom v odbornom magazíne Nutrients, zlepšila konzumácia jahôd ich kognitívne schopnosti. Výsledky sa pritom prejavili už po niekoľkých týždňoch.
Vedci v štúdii skúmali skupinu ľudí v strednom veku a s nadváhou. Dobrovoľníkov rozdelili do dvoch skupín, pričom polovici z nich počas 12 týždňov podávali jahodový prášok, ktorý zodpovedal približne 160 gramom čerstvých jahôd. Druhá polovica konzumovala placebo.
Zlepšila sa im pamäť
Analýza údajov odhalila, že tí, ktorí dostávali jahodový doplnok, preukázali menšie ťažkosti s učením sa a vybavovaním si informácií spolu s významným znížením symptómov depresie.
Vedúci autor štúdie Robert Krikorian naznačil, že toto zlepšenie možno pripísať „vylepšenej výkonnej schopnosti, ktorá by poskytla lepšiu emocionálnu kontrolu a zvládanie, a možno aj lepšie riešenie problémov“.
Štúdia prekvapivo nezistila žiadny vplyv jahôd na metabolické zdravie účastníkov, či už pozitívny, alebo negatívny. To je v rozpore s predchádzajúcimi výskumami, ktoré ukázali potenciálne pozitívne účinky tohto ovocia na metabolické zdravie. Krikorian pripísal tento rozdiel vyššej dávke jahodového prášku použitého v danej štúdii.
Napriek tomu sa vedci domnievajú, že medzi jahodami, kognitívnymi funkciami a metabolickým zdravím môže existovať potenciálne spojenie, a to najmä pri znižovaní zápalu.
„Výkonné schopnosti začínajú klesať v strednom veku a nadbytočný brušný tuk, ktorý sa objavuje pri ochoreniach ako inzulínová rezistencia a obezita, má tendenciu zvyšovať zápal, a to aj v mozgu,“ cituje Krikoriana portál IFL Science.
Pozorované priaznivé účinky môžu súvisieť so zmiernením zápalu v telách členov skupiny, ktorá konzumovala jahody. Výskumníci uznávajú potrebu ďalšieho výskumu s väčším počtom účastníkov a rôznymi dávkami jahodových doplnkov na upevnenie výsledkov.
Mnoho výhod
Jahody sú však preukázateľne prospešné aj v mnohých iných ohľadoch. Ako informuje portál WebMD, majú nižší obsah kalórií a cukru v porovnaní s inými populárnymi druhmi ovocia, ako sú jablká alebo banány. Napriek tomu sú bohaté na vlákninu a základné živiny.
Tieto bobule prirodzene obsahujú aj vysoké hladiny antioxidantov známych ako polyfenoly. Neobsahujú sodík, tuk ani cholesterol, čo z nich robí zdravú voľbu. Sú tiež výborným zdrojom mangánu a draslíka.
Jedna porcia asi ôsmich kusov jahôd ponúka viac vitamínu C ako pomaranč. Okrem toho jahody obsahujú základné minerály, ako je vápnik, železo, draslík, folát a horčík. Prítomnosť antokyánov, antioxidantov zodpovedných za červenú farbu jahôd, sa zvyšuje s dozrievaním ovocia.
Kombinácia všetkých spomenutých živín prispieva k rôznym zdravotným benefitom. Antioxidanty v jahodách hrajú kľúčovú úlohu pri ochrane buniek a tkanív pred voľnými radikálmi – nestabilnými molekulami, ktoré môžu spôsobiť oxidačný stres.
Príliš veľa voľných radikálov v tele môže viesť k nerovnováhe a potenciálne poškodiť bunky a tkanivá. Neutralizáciou voľných radikálov a znížením oxidačného stresu môžu rastlinné zlúčeniny v jahodách pomôcť znížiť úroveň zápalu, podporovať imunitný systém a potenciálne predchádzať rôznym zdravotným stavom vrátane obezity.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: MDPI, IFL Science, WebMD