Vyzerajú zdravo, no v skutočnosti nejde o „fit bombu“. Toto sú „superpotraviny“ plné cukru

  • K zdravému životnému štýlu patrí aj vyvážená strava
  • Treba si však dať veľký pozor na potraviny, ktoré sa zdravo iba tvária
  • Sú totiž plné cukru
cereálie
Granola Unsplash/Kate Mishchankova
  • K zdravému životnému štýlu patrí aj vyvážená strava
  • Treba si však dať veľký pozor na potraviny, ktoré sa zdravo iba tvária
  • Sú totiž plné cukru

Konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru sa dlhodobo spája s množstvom zdravotných problémov, vrátane obezity, metabolického syndrómu, určitých druhov rakoviny, cukrovky typu 2, srdcových ochorení, hypertenzie a ďalších kardiovaskulárnych ochorení.

Ako teda definujeme „príliš veľa“ cukru? Podľa odborníkov by mal cukor tvoriť najviac päť percent našej dennej energie, čo zodpovedá približne 30 gramom alebo siedmim kockám cukru. Je však alarmujúco jednoduché prekročiť túto hranicu, hlavne vďaka skrytým cukrom v rôznych potravinách, ktoré považujeme za zdanlivo zdraviu prospešné.

„Zdravé“ potraviny plné „jedu“

Prekvapivo aj výrobky, ktoré nie sú sami o sebe sladké, obsahujú pridaný cukor. Niektoré produkty označované ako diétne, nízkokalorické alebo nízkotučné môžu paradoxne obsahovať viac cukru než ich bežné verzie.

Cukor totiž okrem sladkosti prispieva aj k textúre, farbe, hustote a konzistencii mnohých potravín. Navyše cukor predlžuje trvanlivosť výrobkov a je pre výrobcov ekonomicky efektívnym riešením. Mnohé značky používajú alternatívne marketingové taktiky na odvádzanie pozornosti od obsahu cukru.

Kde je skrytý cukor?

Pozreli sme sa na to, ktoré potraviny, bežne propagované ako „superzdravé“, sú pre ľudí čistím sebaklamom. 

Nízkotučné ochutené jogurty: Jogurt je výživným občerstvením známym pre svoje prínosy pre zdravie kostí, trávenie a imunitný systém. Avšak takéto jogurty často obsahujú pridaný cukor na zvýšenie sladkosti a hustoty. Na vychutnanie jogurtu bez nadmerného cukru sa oplatí zvoliť plnotučný, prírodný alebo grécky jogurt a pridať čerstvé ovocie alebo orechy.

Instatná ovsená kaša: Hoci ovsená kaša patrí medzi zdravé raňajkové možnosti, ochutené sáčky ovsenej kaše môžu obsahovať veľa pridaného cukru. Priemerne tak 10 gramov cukru na sáčok, čo je približne tretina odporúčaného denného limitu pre dospelých.

Fľaškové smoothie: Komerčne vyrábané smoothie môžu byť zradne bohaté na cukor, často osladené koncentrovanou ovocnou šťavou alebo sirupmi na cukrovej báze na zlepšenie chuti a trvanlivosti. Príprava domácich smoothie s čerstvými surovinami umožňuje kontrolovať obsah cukru a vychutnať si zdravší nápoj.

Granola a cereálne tyčinky: Granola sa často propaguje ako zdravšia možnosť na cereálne raňajky, ale môže obsahovať viac cukru a kalórií, než by si čakal.

Mnohé produkty granoly sa používajú aj v tyčinkách, čo ďalej zvyšuje príjem cukru. Granola sa dá vyrobiť aj doma. Stačí zmiešať napríklad ovsené vločky, kakao, orechy a sezam s trochou mlieka, a hmotu upiecť do chrumkava v rúre.

To nie je všetko >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Elevate Me, Eat This

Najnovšie videá

Trendové videá