Slováci v tom majú jasno: Prieskum ukázal, aká je podľa nich „úloha“ ženy v spoločnosti

  • Výsledky ťa možno prekvapia, a možno nie
  • Podľa prieskumu patria ženy do domácnosti, hovorí takmer polovica Slovákov
  • Na pracovisku stále panuje nerovnosť
Žena, ktorá umýva riady
Žena v domácnosti Unsplash/@documerica
  • Výsledky ťa možno prekvapia, a možno nie
  • Podľa prieskumu patria ženy do domácnosti, hovorí takmer polovica Slovákov
  • Na pracovisku stále panuje nerovnosť

V rámci konferencie Equal Pay Day urobila agentúra 2muse medzi Slovákmi prieskum. Ten sa týkal toho, aká je podľa nich úloha ženy v spoločnosti, informuje TASR. 

Výsledky mnohých prekvapia, a možno ani nie. Každopádne, takmer polovica Slovákov sa zhodla na tom, čo by žena mala robiť.

Žena patrí do kuchyne

S tým, že najdôležitejšou úlohou ženy je starať sa o domácnosť a rodinu, úplne súhlasí 13 % a súhlasí 32 % respondentov. Podľa 51 % opýtaných je najdôležitejšia úloha muža zarábať peniaze.

Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre konferenciu Equal Pay Day. Prieskum bol realizovaný na 1 008 respondentoch populácie a medzi 100 slovenskými firmami.

Na Slovensku dochádza k nerovnému finančnému ohodnoteniu na tej istej pracovnej pozícii podľa 62 % respondentov. Pre 38 % ľudí nie je téma nerovného finančného ohodnotenia problémom, ktorý by vnímali. Súčasný rozdiel v mzdách medzi mužmi a ženami na Slovensku dosahuje úroveň približne 18 %.

Čo na to firmy?

Firmy si v 65 % myslia, že na Slovensku dochádza k nerovnému finančnému ohodnoteniu na tej istej pracovnej pozícii. Vo firme, ktorú opýtaní reprezentovali, sa však vyjadrilo 77 % respondentov, že ženy majú rovnaké finančné ohodnotenie ako muži.

Zamestnávatelia nie sú podľa respondentov dostatočne angažovaní v tejto téme. Podľa 33 % opýtaných sa angažuje v tejto téme len zopár zamestnávateľov. Firmy sa v prieskume v 45 % vyjadrili, že menšia časť zamestnávateľov je dostatočne angažovaná v téme nerovnosti platov medzi mužmi a ženami.

Podľa 64 % firiem dochádza k nerovnému finančnému ohodnoteniu medzi mužmi a ženami na tej istej pracovnej pozícii. Z prieskumu vyplýva, že 80 % respondentov nesúhlasí s tým, aby bola žena za určitých okolností platená menej ako mužský kolega za rovnakú prácu.

Za najčastejšie objektívne dôvody diskriminácie označilo 57 % opýtaných dôvod, že ženy nemajú dostatočnú podporu od zamestnávateľov pri návrate po materskej dovolenke. Zároveň si 56 % respondentov myslí, že materská dovolenka prispieva k nerovnosti v odmeňovaní.

Rovnosť je základným princípom Európskej únie

Ženy v EÚ stále zarábajú menej ako muži, pričom priemerný rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v EÚ je 13 percent. Uviedla v stredu Európska komisia (EK) pri príležitosti Dňa rovnosti odmeňovania. EK spresnila, že podľa tohto rozdielu zarobí žena 87 centov z každého eura, zarobí muž.

Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová Deň rovnosti odmeňovania označili za pripomienku potreby pokračovať v úsilí odstrániť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.

„Rovnaká odmena za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty je jedným zo základných princípov EÚ. Bola stanovená v Rímskej zmluve v roku 1957,“ uviedli. Pokrok v odstraňovaní rozdielov v odmeňovaní žien a mužov podľa nich stagnuje, pričom rodové stereotypy naďalej ovplyvňujú ženy a mužov vo všetkých sférach života vrátane pracoviska.

EK pracuje na presadzovaní rovnosti medzi ženami a mužmi v EÚ. Tento rok začiatkom júna vstúpila do platnosti smernica o transparentnosti odmeňovania. Podľa nej si zamestnanci budú môcť uplatniť svoje právo na rovnakú odmenu za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty prostredníctvom práva na informácie o odmeňovaní.

Ľudia, ktorí preukážu platovú diskrimináciu na základe pohlavia, musia dostať nápravu za neplatenú prácu a dostať za ňu spravodlivú odmenu.

Smernica tiež pomáha zamestnávateľom posúdiť, či v praxi ich mzdové štruktúry spĺňajú zásadu rovnakej odmeny. Členské štáty majú tri roky na jej zavedenie do vnútroštátneho práva.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá