Obľúbená dovolenková destinácia Slovákov vyhlásila stav núdze. Masívny výbuch sopky môže prísť už o pár dní

  • K erupcii magmy zrejme príde v nasledujúcich dňoch
  • Ide o najpravdepodobnejší scenár
sopka, magma
Mesto Grindavík TASR/AP Photo/Bjorn Steinbekk,pixabay
  • K erupcii magmy zrejme príde v nasledujúcich dňoch
  • Ide o najpravdepodobnejší scenár

K erupcii roztavenej horniny z magmatického tunela na juhozápade Islandu zrejme príde v nasledujúcich dňoch, domnieva sa islandská meteorologické služba. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Ide o najpravdepodobnejší scenár, uviedla pre rozhlasovú stanicu RUV v piatok šéfka sopečného oddelenia islandskej meteorologickej služby Kristín Jónsdóttirová.

Podľa islandského geofyzika Benedikta Ófeigssona je možné pozorovať jasné znaky, že magmatický tunel pod polostrovom Reykjanes sa rozširuje.

Meteorologická služba zaznamenala totiž v piatok množstvo zemetrasení a postupuje aj deformácia zemského povrchu, aj keď tá sa o niečo spomalila, uviedla RUV.

Neďaleko elektrárne Svartsengi severne od evakuované mestečka Grindavík bol v ovzduší nameraný plyn, ktorý naznačuje prítomnosť magmy.

Obavy zo sopečného výbuchu

Islandské úrady v noci na sobotu evakuovali mesto Grindavík po stovkách otrasov, ktoré vyvolali obavy zo sopečného výbuchu. Mesto sa nachádza neďaleko metropoly Reykjavík a má približne 4000 obyvateľov. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Island v piatok vyhlásil núdzový stav po tom, ako sa na polostrove Reykjanes, nachádzajúcom sa v juhozápadnej časti krajiny, vyskytla séria silných zemetrasení, ktoré by mohli byť predzvesťou sopečného výbuchu v oblasti Sundhnjukagigar, približne tri kilometre severne od Grindavíku.

Mesto sa nachádza v blízkosti geotermálnych kúpeľov Modrá lagúna, obľúbenej turistickej destinácie, ktoré boli začiatkom tohto týždňa z preventívnych dôvodov dočasne zatvorené.

a snímke z dronu je mesto Grindavík, ktoré leží na juhozápade Islandu.
zdroj: TASR/AP Photo/Bjorn Steinbekk

Grindavík zároveň leží neďaleko geotermálnej elektrárne Svartsengi, ktorá je hlavným dodávateľom elektriny a vody pre 30.000 obyvateľov polostrova Reykjanes.

K erupcii by malo dôjsť v priebehu niekoľkých dní

Na Islande sa nachádza 33 aktívnych sopečných systémov, čo je najviac v Európe.

Islandský meteorologický ústav (IMO) pôvodne uviedol, že k erupcii s najvyššou pravdepodobnosťou dôjde „skôr v priebehu niekoľkých dní ako hodín“, keďže magma sa už niekoľko dní hromadí pod zemským povrchom v hĺbke zhruba päť kilometrov.

IMO však v piatok neskoro večer zaznamenal, že seizmická aktivita sa približuje k povrchu a magma začína vertikálne stúpať k zemskej kôre medzi oblasťou Sundhnjukagigar a Grindavíkom – čo naznačuje, že erupcia by mohla nastať skôr.

Úrady sa rozhodli pre evakuáciu po tom, ako IMO varoval, že existuje „pravdepodobnosť, že sa pod Grindavík rozšíril prienik magmy“.

„V tomto štádiu nie je možné presne určiť, či a kde by sa magma mohla dostať na povrch,“ uviedol IMO.

Island leží na Stredoatlantickom hrebeni, ktorý je trhlinou na oceánskom dne oddeľujúcou Eurázijskú tektonickú platňu od Severoamerickej tektonickej platne.

Otvorila sa 15-kilometrová trhlina

Obyvatelia islandského mesta Grindavík, ktorí museli byť evakuovaní z domovov po stovkách otrasov vedúcich k obavám zo sopečného výbuchu, sa do nich nakrátko mohli vrátiť pre cennosti a rôzne ďalšie potrebné veci. V pondelok o tom informovali miestne úrady. TASR správu prebrala od agentúry AFP.

Úrady umožnili obyvateľom nakrátko sa vrátiť do domovov po cennosti a iné potreby pod podmienkou, že tam strávia čo najkratší čas. Polícia a civilná obrana bola po celý čas v pohotovosti. Na ostrove platí núdzový stav.

Úrady a miestni obyvatelia uvádzajú, že situáciu komplikujú cesty poškodené alebo zničené seizmickou aktivitou.

„Otvorila sa trhlina dlhá približne 15 kilometrov. Kdekoľvek na nej môže nastať erupcia,“ vyhlásil v sobotu pre AFP Vidir Reynisson, vedúci Úradu civilnej obrany a krízového manažmentu.

Vulkanológ David McGarvie z Lancasterskej univerzity tvrdí, že podobné evakuácie sa nestávajú často.

„Posledná evakuácia celého väčšieho islandského sídla sa odohrala pred 50 rokmi v roku 1973 počas (sopečnej) erupcie na ostrove Heimaey neďaleko južného pobrežia Islandu,“ dodal McGarvie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá